گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > ایران برای گسترش روابط با قرقیزستان هیچ محدودیتی قائل نیست


  چاپ        ارسال به دوست

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس خبری اعلام کرد،

ایران برای گسترش روابط با قرقیزستان هیچ محدودیتی قائل نیست

 کنفرانس خبری جناب آقای روزبهانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان مورخ سه شنبه 26 دی ماه 1396 برگزار شد.

در ابتدا سفیر جمهوری اسلامی ایران  با خیر مقدم به حاضرین و تشکر از قبول دعوت سفارت ایران اظهار داشت ما از مدت ها قبل قصد داشتیم دیداری با اصحاب رسانه قرقیزستان به مناسبت 25 سال آغاز روابط دیپلماتیک دو کشور داشته باشیم. ما از رسانه ها که در حفظ میراث و گسترش روابط دو کشور نقش مثبتی را ایفا می کنند تشکر می نماییم و انتظار ما این است که به این تلاش ادامه دهند تا روابط دو کشور به بالاترین سطح خود دست پیدا نماید. درب سفارت جمهوری اسلامی ایران و اتاق بنده همیشه به روی خبرنگاران و اصحاب رسانه برای صحبت کردن باز خواهد بود. همچنین از فرصت پیش آمده استفاده می نمایم و سال جدید را تبریک می گویم و برای همه آرزوی تندرستی دارم.

سوال: مجله اکسپرت قرقیزستان-  لطفا با اعداد و ارقام و مشخصات در رابطه با توسعه همکاری اقتصادی ایران و قرقیزستان اطلاعاتی بدهید و آیا پیشرفتی در زمینه گردشگری و فرهنگی وجود داشته است؟

جواب: تحولات مثبتی در حال اتفاق افتادن است. مدت 4 سال است که روند همکاری تجاری ما سیر نزولی داشته است و در سال گذشته این روندخوشبختانه نه تنها متوقف شد بلکه افزایش در حجم مبادلات را داشتیم. البته قبلا هم گفته بودیم روابط تجاری و اقتصادی پا به پای دیگر روابطمان پیشرفت نکرده است. اگر چه این روندی که تازه شروع شده است خوش حال کننده است اما برای ما راضی کننده نیست و همچنان حجم تجارت بین دو کشور بسیار کوچک است و حداکثر به 22 یا 23 میلیون دلار می رسد. البته موزانه تجاری به نفع قرقیزستان است. ما در واقع برای گسترش روابط دو کشور اسناد لازم را تهیه و امضا کرده ایم. دستور روسای جمهور دو کشور این بوده است که روابط دو کشور در حوزه اقتصادی و تجاری گسترش بیابد. خوشبختانه بعضی از موانع گسترش روابط تجاری برداشته شده است. برای مثال  جهت صدور روادید ورود برای اتباع ایران به قرقیزستان تسهیلاتی داده شده است و اثرش را می بینیم هم تجارت گسترش پیدا کرده هم تعداد گردشگرانی که به قرقیزستان می آیند؛ بیشتر شده است. برقراری همکاری های بانکی بین دو کشور که الان چند سالی هست متوقف شده در دست پیگیری است. ما امیدواریم که این همکاری های بانکی هرچه سریعترشروع شود. مطمئن هستیم که اگر همکاری های بانکی برقرارشود تاثیر به سزایی در همکاری های اقتصادی دو کشور دارد. این موضوع می تواند به گسترش سرمایه گذاری های بین دو کشور و ورود فعالان اقتصادی منجر گردد. ما در سال گذشته تشویق کردیم که بعضی از سرمایه داران ایرانی و بعضی از شرکت های معتبر ایرانی بیایند اینجا راه های حضور در پروژه های قرقیزستان را بررسی کنند. مهمترین مسئله ای که همیشه با ما مطرح می کنند این است که برای سرمایه گذاری  مشکل بانکی داریم. یکی دیگر از زمینه هایی که امیدواریم فعال شود؛ خرید محصولات قرقیزی است.  سال گذشته دولت جمهوری اسلامی ایران مجوزهای خوبی را برای خرید محصولات کشاورزی و دامی جمهوری قرقیزستان صادر کرده است. در زمینه گردشگری هم ما نیز خوشبین هستیم نسبت به این که صعنت گردشگری بین ایران و قرقیزستان نقش خودش را ایفا کند. شما کشور بسیار زیبایی دارید، مردم بسیار مهربان و مهمان نوازی دارید و از همه مهمتر این که تشابهات و اشتراکات فرهنگی زیادی بین دو ملت قرقیزستان و ایران وجود دارد. از طرف دیگر ایران امکانات خوبی برای گردشگر درمانی و همچنین سایتهای تاریخی و باستانی دارد. تلاشهایی در حال انجام است که این بخش از روابط گسترش دهیم و امیدواریم که با مسافرت اتباع بیشتری از یک کشور به کشور مقابل بتوانیم پرواز مستقیم بین جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان را برقرار کنیم. زمینه دیگر در همکاری ها در رابطه با تجهیزات پزشکی و داروهای ایرانی است که در واقع از کیفیت بسیار بالا و حائز استانداردهای لازم و قیمت بسیار خوبی برخوردار است. ایران با قرقیزستان یک بیانیه گسترش روابط برای 10 سال آینده داریم. در این سند 10 ساله گسترش روابط دو کشور در تمامی زمینه ها دیده شده است. ولی بیشترین قسمت آن متوجه همکاری های اقتصادی و تجاری و فنی بین دو کشور است. اراده ما بر این است که این سند 10 ساله رسما اجرایی اش کنیم. بر این اساس من بر آینده روابط تجاری و اقتصادی دو کشور بسیار خوش بین هستم.

سوال: روزنامه نظر نیوز- امسال روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان در 25 سال خود به سر می برد . طی این 25 سال چه کارهایی انجام شده است؟ شما در قرقیزستان بیش از یک سال است که به سر می برید ؛ در طول این یک سال موفق به انجام چه کارهایی شده اید؟

جواب: همان طور که گفتم این 25 سال روابط دو کشور مشحون از روابط مثبت است. ما سال گذشته یک جمع بندی کلی از تمامی روابط دو کشور داشتیم. اخیرا در ماه گذشته میزگردی در آکادمی دیپلماتیک قرقیزستان داشتیم که این مسائل را بررسی کردیم. نظر تمامی شرکت کنندگان در آن نشست این بود که روابط دو کشور بسیار روابط خوبی است. با این حال اکثر حضار در آن میزگرد که همه مقامات یا مطلعین از روابط دو کشور بودند؛ معتقد بودند که ظرفیت روابط دو کشور بیش از اینهاست و پیشنهادات بسیار خوبی هم در این زمینه ها مطرح شد. همچنین در سال گذشته وزیر خارجه جمهوری اسلامی به مناسبت 25 سال روابط دیپلماتیک دو کشور به قرقیزستان سفر داشتند.  در آن سفر جناب آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران ملاقات با جناب آقای عبدیلدایف وزیر امور خارجه و رییس جمهور و نخست وزیر وقت داشتند و در تمامی این ملاقات تاکید سران دو کشور بر گسترش روابط بوده است و مراسم مشابهی هم در ایران در وزارت امور خارجه ایران برگزار شد.

در مورد این که در مدت حضور من چه کارهایی انجام شده است بعد از چند ماه پس از حضور من سفر جناب آقای دکتر روحانی رییس جمهور ایران به قرقیزستان را تنظیم کردیم که در آن سفر 7 سند بسیار مهم تنظیم شد که یکی از مهمترین آنها برنامه گسترش روابط 10 ساله قرقیزستان و ایران بود. همین طور ما در سال گذشته سفر رییس پارلمان قرقیزستان به ایران را تنظیم کردیم. که در آن سفر علاوه بر مسائل گسترش روابط پارلمانی موضوعات اقتصادی و تجاری نیز بحث شد. سفر وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران به قرقیزستان را هماهنگ کردیم که در نتیجه آن سفر همکاری های بهداشتی و درمانی بین دو کشور شروع شده و الان در حال پیگیری است.  همین هفته گذشته هیاتی از وزارت بهداشت قرقیزستان به ایران سفر کرد. طی سال گذشته سفر وزیر امور خارجه قرقیزستان به ایران و متقابلا سفر وزیر امور خارجه ایران به قرقیزستان را داشتیم که توافق شده است که مشورت های سیاسی بین دو کشور به صورت منظم ادامه پیدا کند. همچنین ما تشویق کردیم تعداد زیادی از شرکت های ایرانی و سرمایه گذاران ایرانی به این کشور سفر کنند. در زمینه همکاری های کنسولی هم ما سال گذشته کمیسیون مشترک کنسولی را برگزار کردیم که در نتیجه آن تسهیلات روادیدی بین دو کشور بالا رفته است. بر اساس توافقات بین دو وزارت امور خارجه الان روادید برای کامیون دارها به مدت 6 ماه و کثیر المسافره صادر می شود. همین طور ما سال گذشته موفق شدیم مناقصه اجرای پروژه ساخت ورزشگاه در اوش با کمک یک میلیون دلاری ایران را به انجام برسانیم و امیدواریم مراحل پایانی تمام شود و ساخت این ورزشگاه به زودی آغاز شود. در زمینه های فرهنگی نیز انجام میزگردهایی مختلف درباره هنر، ادبیات وسایر جنبه های فرهنگی را در قرقیزستان داشته ایم. گفتگوهای بسیار خوبی در این میزگردها در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی صورت گرفته است. و برخی از فعالیتهای  فرهنگی مثل برگزاری شب یلدا و نوروز را در کتابخانه ملی یا سفارت داشتیم. در سال گذشته هم در ایران و هم در قرقیزستان انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و این موضوع به صورت طبیعی در هر کشوری مقداری زمان صرف تغییر دولت ها می کند. ولی با این حال تمامی ابعاد گسترش روابط در دست پیگیری بوده و بعضی از آنها به دلیل برگزاری انتخابات به سال آینده موکول شده است. برای مثال ما سفر وزیر کشور ایران را پیش رو داریم و قرار است که دو وزارت کشور توافقنامه ای را در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با ابعاد تروریسم و افراط گرایی به امضا برسانند. همچنین سفر رییس محترم بانک ملی قرقیزستان به ایران را داریم که به نظرم نتیجه این سفر بازگشایی همکاری های بانکی ایران و قرقیزستان خواهد بود. ما خیلی خوش حال هستیم که انتخابات هم در جمهوری اسلامی ایران هم در قرقیزستان با موفقیت کامل و آرامش برگزار شد. جمهوری اسلامی ایران برای انتخابات قرقیزستان ناظرانی فرستاد و روسای جمهور دو کشور به مناسبت انتخاباتشان پیام های تبریکی با یکدیگر مبادله کردند. در سطوح دیگری نیز تماس ها و رفت آمد های مختلفی بین مقامات دو کشور ادامه داشته است.

سوال: خبرگزاری ال نیوز - در مورد پروژه خط آهن  چین- ازبکستان و قرقیزستان و همچنین ایران نیز پروژه راه آهن با کشور ترکمنستان را در نظر دارد، نظر ایران در مورد این پروژه ها چیست؟ آیا بعد از حوادث اخیر در ایران آیا ثبات در ایران برقرار است؟ در مورد برجام و توافق هسته ایی ایران توضیحی بفرمایید؟

جواب: در مورد پروژه خط آهن، جمهوری اسلامی ایران موافق مواصلات بین کشورهای منطقه است. در واقع ایجاد مواصلات بیشتر در منطقه به شکوفایی کل منطقه و ایجاد صلح و ثبات در کشورها کمک می کند. در مورد بحث راه آهن، جمهوری اسلامی ایران راه آهنش از منطقه سرخس به ترکمنستان وصل است، از طریق جنوب به عراق و از غرب به ترکیه و از شرق به پاکستان و همچنین ما یک خط آهن از ایران به داخل افغانستان داریم. بنابراین اگر تجارت پرسودی صورت بگیرد جمهوری اسلامی ایران به دلیل نقش جغرافیایی و منطقه جغرافیایی که در آن قرار گرفته نقش بزرگی می تواند داشته باشد.  تمامی تسهیلات ترانزیتی ایران به دلیل این که کشورهای آسیای میانه و افغانستان محاط در خشکی هستند در اختیار این کشورها قرار دارد. کشور ایران نیز تسهیلات بسیار خوبی در بنادر جنوبی خود، بندر عباس و اخیرا در بندر چابهار به کشورهای منطقه پیشنهاد کرده است. یکی از کشورهای مبتکر ایجاد خط آهن و برقراری اتصال راه آهنی بین چین و اروپا از طریق ایران و آسیای میانه جمهوری اسلامی ایران بوده است.  قطعا جمهوری اسلامی ایران طرفدار این است که این ارتباطات ریلی برقرار شود و ما این مسیرهای ریلی را در حال بررسی هستیم. حتی روسای جمهور دو کشور در رابطه با اتصالات خط آهن صحبت هایی با یکدیگر داشتند. ما و قرقیزستان از مواضع یکدیگر در مورد خط آهن حمایت می کنیم و هر دو کشور طرفدار برقراری اتصال این خط آهن هستیم.

 در رابطه با حوادث اخیر ایران شاید قسمت بیرونی این حوادث مهمتر از حوادثی بود که در داخل کشور گذشت.  در واقع انعکاس بیرونی که این اتفاقات داشت بسیار بزرگتر و گسترده تر از واقعیت درونی کشور بود. اگر بخواهم خلاصه بگویم در جمهوری اسلامی ایران حق اعتراض و تظاهرات و برپایی تظاهرات در قانون اساسی شناخته شده است.  به لحاظ وضعیت اجتماعی، جمهوری اسلامی ایران در منطقه خود یکی از پیشرو ترین سیستم های دموکراتیک را دارد. در جامعه های دموکراتیک معمولا اعتراض و راه پیمایی و اظهار نظر های مخالف یک چیز عادی است. شما اگر در تهران باشید در نزدیکی مجلس شورای اسلامی و دفتر ریاست جمهوری تعدادی از مردم جمع می شوند و نسبت به برخی اوضاع داخلی اعتراض دارند. مثلا از وضعیت دستمزد کارگران، از وضعیت بعضی از کارهای بیمارستان ها یا حقوق بازنشستگان اعتراض دارند. حتی ما زمانی که دولت در حال مذاکره برای توافق هسته ای بود تجمعاتی در اعتراض به این اقدام برگزار می شد. ولی هیج کدام از این اعتراض ها به خشونت نه از طرف معترضین و نه از طرف نیروهای انتظامی تبدیل نمی شود. آنچه که این بار اتفاق افتاد این بود که تعدادی از مردم در شهر مشهد به دلیل گرانی اعتراض داشتند، اعتراضی بسیار آرام و به دور از خشونت،  اخبار آن هم اولین بار از طریق رسانه های دولتی نه از طریق رسانه های خارجی منتشر شد. متاسفانه از همین اخباری که طریق رسانه های ایران دریافت شده بود یک تحرکی درخارج از ایران برای بزرگ نمایی آن انجام شد و رسانه های مجازی به ویژه از خارج از کشور تحریکاتی انجام می دادند که معترضین به خشونت روی بیاورند. در مدتی که این نا آرامی ها در ایران شروع شد و ادامه داشت نیروهای انتظامی ایران به هیچ وجه  مسلح نبودند. همچنین دستور نداشتند برای مقابله با این اعتراضات به خشونت روی بیاورند ولی متاسفانه با  تحرکاتی که صورت گرفت و با تشویق هایی که از بیرون صورت گرفت بعضی از معترضین و حتی بعضی از عناصر مشکوک روی به خشونت آوردند. حتی به بعضی از ایستگاه های پلیس حمله کردند. در شبکه های اجتماعی تشویق می کردند یا آموزش می دادند که چگونه کوکتل مولوتوف درست کنند؛ یا چگونه مسلح شوند و چگونه به مراکز انتظامی حمله کنند. به دنبال این تحرکات و حمله به برخی مراکز دولتی و یا بانک ها و یا آتش زدن اتومبیل های دولتی صورت گرفت. حتی در یک مورد یکی از معترضین یک ماشین آتش نشانی را دزدید و به هنگام عبور چندین نفر را زیر گرفت. تشویق خشونت ها به حدی بالا بود که بعضی از کانال های اجتماعی مانند تلگرام دستور توقف یا فیلتر کردن این شبکه را دادند. خیلی از معترضین که احساس کردند که اعتراض آنها قرار بوده خشونت آمیز نباشد از این اعتراض ها خود را کنار کشیدند. به همین دلیل خیلی زود این آشوب ها فرو نشست و در روزهای بعد شاهد تجمعات مردمی در حمایت از دولت و همچنین در محکومیت دخالت های خارجی در امور داخلی ایران بودیم.  این گردهمایی مردم به قدری بزرگ بود که آن اعتراضات را تحت الشعاع خود قرار داد. بر خلاف آن چیزی که انعکاس اعتراضات اولیه داشت این همایش های ثانویه که بعد از آن برگزار شد؛ هیچ گونه انعکاسی در خارج از کشور پیدا نکرد. شاید یکی از نکات بسیار مهمی که در این تحولات گذشت نوع موضع گیری بعضی از کشورها بود که نشان می دهد که آنها ارزیابی بسیار غلطی از تحولات داخل ایران دارند. به عنوان مثال بلافاصله بعد از این اعتراضات رییس جمهور آمریکا آقای ترامپ ، دستیاران ایشان و مقامات آمریکا شروع به تشویق به خشونت و تشویق به براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران کردند. یا بعضی از کشورهای عربی همسایه ما همین کار را کردند.  یا رژیم صهیونیستی کاری می کردند که معترضین رو به خشونت بیاورند.  این نشان می دهد که اینها برای این کار طراحی از قبل داشتند. یعنی طرح آنها این بود که از یک اعتراض ساده و معمولی که در هر کشور ممکن برگزار شود؛ برای ایجاد خشونت و حتی براندازی حکومت سوء استفاده کنند. درعین حال سعی می کردند که خودشان را حامی مردم ایران و ملت ایران و مخالف دولت نشان دهند. ما در فارسی یک ضرب المثل داریم که دروغ گو کم حافظه می شود. آقای ترامپ یکی دو ماه قبل از این که بخواهد حامی مردم ایران بشود؛ آنها را یک ملت تروریست خوانده بود. و سال قبل از آن هم از ورود اتباع ایرانی به آمریکا جلوگیری کرده بود. من فکر می کنم که وی فراموش کرده بود اینها را گفته و این با شماست که قضاوت کنید ایشان دروغ گو است یا نه!.  ما می دانیم که آقای ترامپ صلاحیت این را ندارد که راجع به ملت ایران قضاوت کند. ملتی که یک تمدن چند هزار ساله و یک تاریخ چند هزار ساله دارد و همواره به فرهنگ و علم در دنیا خدمت و کمک کرده است.

در رابطه با برجام هم باید این نکته رو توجه داشته باشیم که توافق هسته ای در نتیجه یک تلاش دیپلماتیک بسیار فشرده و نفسگیر به نتیجه رسید. در واقع این توافق حاصل مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با  کشورهای بزرگ دنیا بوده و توافقی است که 1+5 آن را امضا کرده اند. خیلی طبیعی است که در هر توافقی همه منافع همه طرف ها کاملا به نتیجه نمی رسد. در رابطه با ما و کشورهای امضا کننده هم به همین شکل بوده است. بر اساس این توافق تمامی فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی که صلح آمیز هم هست تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس پروتکل الحاقی قرار گرفته است. در مقابل آن شش کشور تعهد کردند که اجازه بدهند که ایران از منافع اقتصادی حاصل از این توافق استفاده کند. از جمله این که تحریم های بین المللی که که علیه ایران اعمال شده بود؛ لغو شود و تحریم های جدیدی گذاشته نشود. ایران طی مدتی که از  امضای برجام گذشته است شاهد این هستیم که آمریکایی ها همیشه بد عهدی می کنند. همیشه سعی می کنند به بهانه های مختلف تحریم هایی علیه ایران اعمال کنند. همین طور که ما می دانیم فشارهایی زیادی می آورند به کشورهای مختلف که نگذارند ایران به بهره های توافق دسترسی پیدا کند. شرایطی که الان وجود دارد این است که ما به تمامی تعهدات خود پایبند بوده ایم. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز  همواره تایید کرده است که ما به چهارچوب تعهدات خود پایبند بوده ایم.  در مقابل زور گویی آمریکایی ها را داریم. رییس جمهور آمریکا صریحا اعلام کرده است که توافق های بین المللی مهم نیست و آنچه که مهم است منافع آمریکا است. خیلی طبیعی است که ما زیر بار چنین حرف زوری نمی رویم و جدای از ایران کشورهای دنیا به ویژه کشورهایی که به همراه آمریکا این سند را امضا کرده اند با نظر آمریکا موافق نیستند.  در واقع آمریکایی ها در این زمینه کاملا منزوی هستند. تنها کشورهایی که از این سیاست آمریکا حمایت می کنند، رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور عربی است. به هر حال ما تا به حال پایبند به این توافق هسته ای بوده ایم و اراده ما بر این است که در صورتی که کشورهای دیگر آن را نقض نکنند؛ آن را ادامه بدهیم.

سوال: روزنامه سلوا- برنامه ایران و قرقیزستان در سال جدید در زمینه های فرهنگی و بشر دوستانه چیست؟

جواب:  طی سال گذشته ما همکاری های خیلی خوبی در زمینه فرهنگی و بشر دوستانه داشتیم.  در سال گذشته یک محموله کمک های بشر دوستانه از طریق هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برای هلال احمر قرقیزستان فرستاده شد. این گونه از همکاری ها و کمک ها ادامه پیدا خواهد کرد. همکاری های فرهنگی در زمینه هایی که ما اشتراکاتی با قرقیزستان داریم حتما ادامه پیدا خواهد کرد. رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان نیز بسیار فعال است و ما به زودی هفته فیلم ایران در قرقیزستان را برگزار خواهیم کرد، برگزاری میزگردهای مختلف را در دست بررسی داریم،. دعوت از صاحبنظران قرقیزستان برای شرکت در سمینارهای علمی و فرهنگی،میزگردهای فرهنگی در ایران، گسترش همکاری ها بین کانون های اندیشه و مراکز پژوهشی دو کشور در دست کار است. بازدید فعالان خانم از قرقیزستان به ایران را در دست کار داریم. رفت و آمد های بین رسانه های دو کشور را در دست کار داریم. گسترش همکاری ها بین دانشگاه های دو کشور را همچنان ادامه خواهیم داد و در همین چهارچوب برگزاری دوره های آموزشی در ایران برای قرقیزها را برگزار خواهیم کرد و تعدادی از دانشجویان قرقیز به عنوان بورسیه در دانشگاه های ایران پذیرش خواهند شد. همین طور سفارت جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان کمک فنی به بعضی از دانشگاه های قرقیزستان ارائه داده است که ما سعی می کنیم آن را ادامه دهیم. گسترش همکاری ها بین کتابخانه های مرکزی دو کشور را همچنان در دستور کار داریم. امیدواریم در سال آینده تعداد بیشتری از این کارها را به نتیجه برسانیم.

سوال: فارس نیوز- رسانه های جهانی درباره ایران شناخت درستی ندارند به همین دلیل اخبار رسانه های غربی را منتشر می کنند . آیا ایران علاقمند به همکاری های خبری با قرقیزستان است؟  ایران قصد دارد که رسانه های خود در آسیای مرکزی را گسترش دهد؟

جواب: ما در سال آینده دیدارهایی رو برای ارباب رسانه های قرقیزستان به ایران فراهم خواهیم کرد تا با واقعیت ایران از نزدیک آشنا بشوند. پیشنهاداتی درباره گسترش همکاری میان رسانه های دولتی ایران و قرقیزستان به ویژه صدا و سیمای ایران و رادیو تلویزیون قرقیزستان داشتیم. شاید همین رفت و آمد هایی که بین نخبگان دو کشور اساتید و دانشجو ها صورت می گیرد کمک کند. خود ما هم در سفارت در خدمت شما هستیم. چون قدرت تبلیغاتی ایران مانند کارتل های غربی نیست مهم ترین کاری که می توانیم انجام دهیم دعوت از مردم برای حضور در ایران برای دیدن آنچه می گذرد. معتعقد هستیم که یکی از جنبه های حقوق بشر این است که به اطلاعات درست و دقیق دست پیدا کنند، بنابراین بعضی از رسانه ها به گونه ای حقوق بشر را نقض می کنند و مردم را به گمراهی می اندازند و این هزینه دولتها و ملتها را بالا می برد. شاید اگر برای این خلاف هایی که صورت می گیرد، مجازات هایی ترتیب داده می شد خیلی از رسانه غربی ورشکسته می شدند. تجربه ما این است که هرگاه از کشورهای خارج به ایران سفر می کنند یک تحول و یک انقلابی در ذهنیت آنها رخ می دهد و میزان دروغی که درباره ایران منتشر می کنند را متوجه می شوند.

سوال: مجله دلیا واس-  جمهوری قرقیزستان عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا می باشد و زمانی ایران علاقه مندی خود را برای نزدیکی به این اتحادیه ابراز داشته بود، در حال حاضر ایران چه برنامه ای برای این موضوع دارد؟

جواب: به صورت کلی جمهوری اسلامی ایران خواستار همگرایی و تقویت همگرایی در منطقه است و هر چقدر همگرایی در منطقه افزایش پیدا کند، هم افزایی بین کشورهای منطقه بیشتر خواهد شد. ما نیز آماده هستیم که توانایی هایمان را در خدمت این همگرایی قرار دهیم. برای مثال ما خواستار عضویت در سازمان همکاری شانگهای هستیم.  همچنین علاقمند هستیم به اتحادیه اقتصادی اوراسیا نزدیک بشویم و همکاری داشته باشیم. این علاقه همچنان وجود دارد و مذاکرات ما با مقامات این اتحادیه در جریان است و علاقمند هستیم به عنوان یک شریک با این اتحادیه همکاری کنیم.

سوال: آکی پرس- آیا ایران ایجاد شرکت های مشترک ایرانی و قرقیزی برای صادرات کالا به کشورهای دیگر را در دستور کار دارد ؟ آیا منظور از رابطه بانکی ایجاد یک بانک ایرانی در قرقیزستان است؟  علت بسته شدن بانک ایرانی در قرقیزستان چه بوده است؟

جواب: سوالها مرتبط است و تمامی کارها منوط با آن است که ما ارتباط بانکیبین ایران و قرقیزستان داشته باشیم.  به گونه ای که انتقال پول بین دو کشور با مکانیزم های مختلف صورت بگیرد. یکی از این مکانیزم ها این است که یک بانک ایرانی در قرقیزستان تاسیس شود. یا این که مثلا بانک مشترک تشکیل دهیم. اگر ما این توافق نامه همکاری بانکی را به امضا برسانیم حتما بانک های ایرانی علاقمند هستند که شعبه هایی در اینجا داشته باشند. اگر این ارتباط برقرار شود؛ راجع به شرکت های سرمایه گذاری مشترک یا صندوق های مشترک سرمایه گذاری می توان فکر کرد. ما از هرگونه پیشنهادی که بتواند فعالیتهایی صورت بگیرد که منافع دو کشور ایران و قرقیزستان در آن حفظ شود، حتما حمایت می کنیم. همان طور که می دانید شرکت های فنی و مهندسی ایرانی شرکت های بسیار قدرتمندی هستند که در خارج از کشور پروژه های بسیار سنگینی را با موفقیت اجرا کردند. شرکت های ما آماده هستند تا در قرقیزستان و در پروژهای زیر بنایی شرکت کنند و اگر بتوانند شرکایی در قرقیزستان پیدا کنند که سرمایه گذاری مشترک انجام دهند، استقبال می کنند.

در مورد بانک ایرانی هم تا آنجایی که من اطلاع دارم ، این بانک در اثر فشار سفارت یک کشور خارجی (امریکا) بسته شده است. در صورتی که هیچ فعالیت غیر قانونی و خارج از قانون نیز نداشت. البته در ان زمان ما تحت تحریم های بین المللی به خاطر فعالیت هسته ای بودیم. الان این مشکل را هم نداریم و بهانه در دست کشورهای غربی به ویژه آمریکا وجود ندارد که بخواهد از این طریق فشار بیاورد. ما در حال حاضر همکاری بانکی خود را با خیلی از کشورها  از جمله با کشورهای اروپای غربی سر گرفتیم. امیدوارم هستیم که با قرقیزستان هم همین گونه شود و ارتباط بانکی را از سر بگیریم تا بتوانیم از مزایای توافق نامه برجام هم ما و هم قرقیزستان بهره مند شویم.

سوال: کا نیوز-  برنامه هایی در زمینه های علمی و تحقیقاتی و تبادل تجارب با قرقیزستان در دستور کار هست؟

جواب: بله چنین برنامه هایی داریم. کارهایی انجام شده و پیشنهاداتی نیز هست. ما امیدواریم به زودی به نتیجه های خوبی برسیم، جمهوری اسلامی ایران طی سالهای گذشته به ویژه در سال های تحریم توانسته است دستاوردهای بسیار خوبی به ویژه در زمینه های علمی بدست بیاورد که  بسیاری از آنها بومی می باشد و وابسته به جای خاصی نیست. برای این که ما این تبادل اطلاعات  را با کشورهای دوست به ویژه قرقیزستان به اشتراک  بگذاریم مشکلی نداریم. این در واقع یکی از  بندهای مهم برنامه 10 ساله گسترش روابط دو  کشور نیز هست. پیشنهاداتی هم در مورد پروژه های مشترک پژوهشی علمی هم داریم که در حال پیگیری است. در زمینه های بهداشت و درمان، همکاری های دانشگاهی وجود دارد و گسترش پیدا خواهد کرد.

سوال: مازگی اینفو- در حال حاضر چقدر از قرقیزستان در ایران نیروی کار وجود دارد؟  درباره دخالت ترامپ در امور داخلی کشورها توضیحی بفرمایید؟

جواب: در رابطه با سفر اتباع قرقیزستان نویسندگان، گردشگران، نخبگان به ایران ما هیچ مشکلی نداریم. هر تبعه قرقیزستان از هر کجای دنیا که اراده کند به ایران سفر کند می تواند ویزا دریافت کند و به ایران سفر کند. حتی اگر از نمایندگی ها نتوانند ویزا دریافت کنند، می توانند به ایران سفر کنند و در فرودگاه های ایران ویزا دریافت کنند و وارد کشور شوند. ما هم استقبال می کنیم و هم دعوت می کنیم که دوستان قرقیزی به ایران سفر بیشتری داشته باشند. بنار بر هر استانداردی جمهوری اسلامی ایران یکی از امن ترین و با ثبات ترین کشورهای منطقه خودش است. در رابطه با  اینکه چند نفر از اتباع قرقیزستان در ایران کار می کنند من آمار درستی ندارم.

 در رابطه با موضع گیری های ترامپ برای ما تقریبا عادی شده است. مواضعی که وی علیه ملت ایران می گیرد مواضع خصمانه دولت آمریکا علیه مردم ایران از سالهای 1950 شروع شده و همچنان ادامه داشته است. در آن زمان آمریکایی ها کودتایی اجرا کردند و دولت قانونی ایران را به نفع یک رژیم سلطنتی استبدادی سرنگون کردند. بعد از آن کودتا همواره تلاش کردند که پایه های آن رژیم استبدادی را علیه مردم و خواست مردم ایران محکم کنند. در نیمه دوم 1970 انقلاب مردمی ایران شکل گرفته بود آمریکایی ها نقش بسیار موثری در ارائه مشورت ها برای سرکوب این انقلاب مردمی داشتند اما موفق نشدند که جلوی پیروزی انقلاب ایران را بگیرند. تلاش کردند که از طریق سفارتشان در تهران با اجرای توطئه هایی انقلاب را به شکست برسانند و بازهم موفق نشدند. جنگ تحمیلی رژیم صدام حسین علیه ایران را یکی از محرکین آن آمریکایی ها بودند و یکی از کشورهایی بودند که اطلاعات و تسلیحاتی زیادی در اختیار وی علیه ایران قرار دادند. آمریکایی ها تا جایی پیش رفتند که حتی یکی از ناوهای نظامی آنها به هواپیما مسافری ما حمله کرد و چند صد نفر شهید شدند. نزدیک به 40 سال است که آمریکایی ها ما را تحریم کردند و کشورهای دیگر را نیز تحت فشار قرار می دهند که ایران را تحریم کند. موضع گیری های خصمانه علیه ایران و ملت ایران با شدت ضعف در دولتهای مختلف آمریکا با شدت و ضعف ادامه داشته است. آمریکایی ها در این رویا هستند که مانند دهه 50 بار دیگر به ایران برگردند و متوجه نیستند که شرایط در ایران کاملا عوض شده است و مردم ایران هرگونه اعتراضی داشته باشند مطمئنا خواستار بازگشت آمریکا به ایران نیستند. و قطعا این گونه است که ما اجازه نمی دهیم منافع ملت ایران قربانی منافع دولت آمریکا بشود و دولت جدید آمریکا آقای ترامپ در این زمینه در انزوا قرار دارد.

سوال: آچیخ سوز- بیش از یک سال است که وی در کشور ما هستید در مورد مردم قرقیزستان کشور قرقیزستان و طبیعت قرقیزستان چه نظری دارید؟

جواب: من یک بار دیگر هم گفتم ما در قرقیزستان احساس غربت نمی کنیم، اشتراکات فرهنگی و اجتماعی بین دو کشور ایران و قرقیزستان به قدری زیاد است که ما احساس می کنیم در کشورمان ایران زندگی می کنیم. اگر در یک جمله بخواهم بگویم قرقیزستان کشوری بسیار زیبا با مردمی خوب، خونگرم و مهمان نواز هستند. قرقیزستان کشوری است که جایگاه شایسته ای در این منطقه دارد و ما برای روابطمان با قرقیزستان اهمیت زیادی قائل هستیم.

سوال: نیو تی وی- ما به فیلم های ایرانی بسیار علاقه داریم و ما دیدیم که فیلم های ایرانی در عرصه بین المللی موفقیت های کسب کرده اند. آیا امکان سفر کارگردان های ایرانی به قرقیزستان وجود دارد؟  در زمینه همکاری های دو کشور در این زمینه بفرمایید.

جواب: ما به زودی هفته فیلم های ایرانی را در قرقیزستان خواهیم داشت و فیلم های ایرانی در بسیاری از عرصه های بین المللی برنده جوایزی شده اند. معمولا فیلم هایی که در ایران ساخته می شود دارای معانی عمیق اجتماعی و اخلاقی هستند و این که ما اینها را مبادله کنیم با قرقیزستان مشکلی نیست. این موضوع از طریق مذاکرات میسر است و برای این که بیشتر در قرقیزستان مفید واقع بشود، باید دوبله به زبان روسی یا قرقیزی بشود و این که ما بتوانیم کارگردان های ایرانی را به قرقیزستان دعوت کنیم ما می توانیم روی آن فکر کنیم؛ به نظر خوب می رسد. سینمای ایران و قرقیزستان به نظر من می توانند تولید فیلم مشترک نیز داشته باشند. ما از این دست همکاری ها نیز استقبال می کنیم.

ممنون از شما امیدوارم این دست ملاقات ها مفید واقع شود و ما آماد هستیم دور هم بشینیم و نظرات شما را هم بشنویم.

 

 

 

 


٠٧:٥٣ - جمعه ٢٩ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٤٩٦٥٥٣    /    تعداد نمایش : ٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است