گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > تعاملات دو ملت ایران و قرقیزستان به تاریخ بسیار قدیمی باز می گردد


  چاپ        ارسال به دوست

سفیر جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با رادیو ملی قرقیزستان،

تعاملات دو ملت ایران و قرقیزستان به تاریخ بسیار قدیمی باز می گردد

علی مجتبی روزبهانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با رادیو ملی قرقیزستان به موضوع تعاملات فرهنگی میان جمهوری اسلامی ایران و  قرقیزستان پرداخت.

وی در ابتدا با بیان اینکه روابط دو ملت ایران و قرقیزستان به تاریخ بسیار قدیمی باز می گردد؛ گفت  نیاکان ما از تاریخ بسیار دور روابط خوب و برادارنه ای داشته اند و به همین دلیل اشتراکات فرهنگی میان دو ملت ایجاد گردیده است. این روابط دوستانه میان دو ملت مایه خیر و برکت برای مردم دو کشور و همچنین منطقه بوده است.

روزبهانی در ادامه بیان داشت که یکی از مهترین بخش های روابط میان دو کشور موضوعات فرهنگی است. ما فکر می کنیم حفظ میراث فرهنگی دو ملت که به ما ارث رسیده است یکی از وظایف اصلی ماست. به ویژه در دوره های اخیر که برخی سعی می کنند افراط گرایی را گسترش دهند. روابط فرهنگی می تواند بستر مناسبی برای مقابله با تلاش های افراط گرایی باشد.

سفیر ایران همچنین با تاکید بر  اینکه جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی بود که استقلال قرقیزستان را به رسمیت شناخت؛ اظهار داشت ما در سال گذشته 25 مین سالگرد روابط دو کشور را جشن گرفتیم. جمهوری اسلامی ایران بلافاصله بعد از تاسیس سفارت بخش فرهنگی سفارت را نیز فعال کرد و در این 25 سال اسناد بسیار خوبی برای همکاری های فرهنگی ایجاد کرده ایم. در این 25 سال گذشته همکاری مشترک فروانی از جمله هفته فیلم برگزاری نوروز و .. داشته ایم. همچنین بین مراکز علمی و آموزشی دو کشور همکاری خوبی برقرار شده است و میزگردها و کنفرانس های متعددی برگزار گردیده است.

وی همچنین گفت؛ موضوع آموزش زبان فارسی را در دانشگاه های قرقیزستان پیگیری کرده ایم که ادامه نیز دارد. همچنین برخی دوره های آموزش زبان فارسی را در ایران برگزار کرده ایم. در سال 2007 یک مدرسه قرقیزی تاسیس کرده ایم. برخی از برنامه های هنری و فرهنگی میان دو ملت از جمله برنامه شاهنامه و ماناس خوانی نیز برگزار گردیده است.

روزبهانی بیان داشت، کتاب های زیادی از فارسی به قرقیزی ترجمه شده است که از جمله می توان به شاهنامه،گلستان، خیام اشاره کرد. البته ماناس نیز به فارسی ترجمه شده است که رایزنی سفارت درصدد است که آن را دوباره به فارسی برگرداند. برگزاری مراسم نوروز و شب یلدا از دیگر همکاری های مشترک میان دو کشور است. این موارد نشان می دهد که روابط دو کشور در زمیه فرهنگی بسیار زیاد است اما کافی نیست و باید تلاش کرد که این تعاملات گسترش یابد.

روزبهانی در پاسخ به این سئوال که همکاری رسانه ای میان دو کشور به چه شکل است گفت که همکاری های رسانه ای و تعامل با سمن های قرقیزستان به خصوص ارتباط میان تشکل های زنان دو کشور از جمله مهترین تعاملات فعلی است.

روزبهانی در ادامه درباره ادبیات دو کشور گفت، ایران و قرقیزستان دارای ادبیات گسترده و قدیمی است که الهام بخش یکدیگر نیز بوده اند. در ادبیات ایران موضوعاتی همچون عشق،محبت،عرفان، اسطوره و ... نقش دارند که این مفاهیم را در ادبیات قرقیزی نیز مشاهده می کنیم. این نشان از آن دارد که در گذشته و حال ادبیات دو کشور از یکدیگر الهام پذیرفته اند. در ادبیات فارسی همه را به عشق و دوستی و تحمل دعوت می کنند و از جنگ پرهیز کنید. درصدد هستیم که این ادبیات را به زبان قرقیزی ترجمه کنیم و همینطور برخی از آثار قرقیزی را به فارسی ترجمه نماییم.

ما باید سالیانه مراسماتی از قبیل شاهنامه خوانی و ماناس خوانی را ادامه دهیم. در این زمینه کتابخانه ملی همکاری بسیار مناسبی با سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران داشته است. کتاب های مثل ماناس و شاهنامه می تواند دو ملت را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک می نماید.

روزبهانی همچنین درباره معماری ایران بیان کرد که معماری ایرانی آمیخته ای از معماری اسلامی و ایرانی است که جلوه خاصی ایجاد کرده که در دنیا کم نظیر است. البته معماری در ایران به یک شکل نیست و بستگی به منطقه جغرافیایی آن متفاوت می باشد. به هرحال در معماری ایرانی می توان بارقه هایی از عظمت قدرت و شوکت در عین ظرافت را مشاهده کرد. این ویژگی ها را می توان در نمادهای معماری ایرانی به خوبی مشاهده کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پایان در پاسخ به سئوالی پیرامون نورورز بیان کرده که نورزو جشن مشترک میان ایران و کشورهای منطقه است. جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان در نوروز برنامه های متنوعی را اجرا می کند. همچنین  ما به عنوان سفارت ایران در جشن هایی که دولت قرقیزستان نیز برگزار می کند شرکت می نماییم. در این راستا با یکی از دانشگاه های قرقیزستان نیز مراسم مشترک برای بزرگداشت نوروز برگزار می نماییم.

 

 

 


١١:٤٨ - دوشنبه ٢ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٤٩٦٩١٤    /    تعداد نمایش : ٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است