گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > برگزاری جشن مراسم روز ملی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جشن مراسم روز ملی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک

در روز پنج شنبه 19بهمن 1396 با حضور  جناب آقای عبدالرحمانوف معاون محترم وزیر امور خارجه قرقیزستان  و همچنین  برخی مقامات محترم جمهوری قرقیزستان، سفرا و دیپلمات های و برخی ازایرانیان مقیم قرقیزستان جشن مراسم روز ملی در سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید.

در این مراسم روزبهانی سفیر جمهوری اسلامی ایران و همچنین عبدالرحمانوف معاون وزیر خارجه قرقیزستان در رابطه با موضوعات منطقه ای و روابط دوجانبه سخنرانی نمودند.

متن سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیشکک به شرح ذیل می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای عبدالرحمانوف معاون محترم وزیر امور خارجه قرقیزستان

مقامات محترم جمهوری قرقیزستان،سفرا و دیپلمات های محترم، هموطنان عزیز، میهمانان گرامی، خانم ها و آقایان

        برای اینجانب مایه مباهات است که حضور شما را در جشن سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی خوشامد بگویم. جای خوشوقتی و افتخار دارد که در این مراسم مهم برای ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران، میزبان شما میهمانان عالیقدر هستیم.

این ایام برای ملت ایران یادآور نیم قرن خاطرات انسان های فداکار، زندانیان سیاسی و شهیدان بسیاری است که  برای رهایی ایران از استبداد  مبارزه کردند و از جان شیرین خود گذشتند.

39 سال پیش، با پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن ماه 1357، برگ جدیدی در دفتر تاریخ چند هزار ساله کشور کهن ایران رقم خورد و نظامی مردم سالار، با رای و اراده مردم کشور ایران و با اتکا بر ارزش های راستین دین مبین اسلام، جایگزین نظام موروثی، مستبد و اقتدارگرای پادشاهی در ایران گردید.

طی 39 سال گذشته، کشور ایران با تکیه بر توان و استعدادهای بومی و اتخاذ سیاستی مستقل، با عبور از موانع متعدد، به دستاوردهای بزرگی نایل آمده است.

امروزه نظام جمهوری اسلامی ایران، علیرغم مانع تراشی معاندین خارجی، با بهره گیری از حمایت های مردمی و اجرای برنامه های ارتقاء رفاه، سلامت و رشد علمی جامعه، به کشوری امن، باثبات، پیشرو و پویا تبدیل گردیده و همچنان مسیر پیشرفت را طی می کند.

در واقع در سال های بعد از انقلاب، مهم ترین سیاست جمهوری اسلامی ایران، توسعه کشور در همه زمینه ها، بخصوص زمینه های علمی و فنی بوده است.

 در راستای پی گیری این سیاست، جمهوری اسلامی ایران توانسته است امروزه به یکی از کشورهای پیشرفته علمی و صنعتی جهان بخصوص در زمینه فن آوری های نوین از جمله ژنتیک، شبیه سازی، نانو تکنولوژی، صنایع هوایی و دفاعی، انرژی هسته ای، علوم پزشکی و آی تی با بهره گیری از فن آوری های بومی تبدیل شود.

میهمانان گرامی

از محورهای اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر، مقابله و مبارزه واقعی با افراط گرایی و تروریسم در منطقه و جهان است.

 مردم و دولت های عراق و سوریه طی شش سال گذشته، دلاورانه علیه گروههای تروریستی، بویژه داعش، مقاومت کردند و به پیروزیهای مهمی دست یافتند. خوشحالیم که در این مبارزه تاریخ ساز در کنار این دو ملت دوست و برادر قرار داشته ایم.

به اعتقاد جمهوری اسلامی ایران، اگر چه حکومت خود خوانده داعش رو به زوال گذاشته است، لیکن سازمان ترور داعش و گروههای مشابه به حیات پلید خود ادامه می دهند و تلاش دارند تا شبکه تروریستی خود را در افغانستان و منطقه آسیای میانه فعال نگاه دارند. بنا بر این، مقابله با این پدیده شوم نیازمند همکاری همه کشورها است.

جمهوری اسلامی ایران خواستار ثبات، آرامش و صلح در همه کشورها و حق تعیین سرنوشت از طریق اراده ملت ها  است.

 بنا بر این معتقدیم که ادامه تجاوز علیه مردم مظلوم یمن و تداوم حملات کور هوایی و جنایات جنگی گسترده علیه غیر نظامیان در این کشور و همچنین ادامه اشغال فلسطین و شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط دولت ایالات متحده آمریکا، بر خلاف قطعنامه های سازمان ملل متحد، اعلام دشمنی آشکار با مسلمانان و دولتهای اسلامی و موجد فرصت برای افراط گرایی و تروریسم است.

حضار محترم،  خانمها و آقایان

جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی بود که استقلال جمهوری قرقیزستان را به رسمیت شناخت و روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور برقرار نمود.

 ما طی سالی که گذشت بیست و پنجمین سالگرد تاسیس روابط رسمی دیپلماتیک بین دو کشور را جشن گرفتیم. در طول 25 سال گذشته، همواره روابط خوب و برادرانه میان دو کشور ادامه یافته است. خوشبختانه طی پنج سال اخیر، روابط دو کشور از سرعت رشد بسیار خوبی برخوردار گردیده است.

سال گذشته ما در ایران و در قرقیزستان شاهد برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری بودیم. مایلم در این خصوص تبریکات خود را به جناب آقای تورسونبای جئین بکوف رئیس جمهور محترم، دولت و ملت قرقیزستان تجدید نمایم. رجاء واثق دارم در دوره ریاست جمهوری ایشان نیز شاهد توسعه سریع تر مناسبات دو کشور در تمامی زمینه ها، به ویژه در بخش اقتصادی خواهیم بود.

طی سال گذشته سفرهای مهم رییس محترم پارلمان جمهوری قرقیزستان و جناب آقای عبدالدایف وزیر محترم امور خارجه جمهوری قرقیزستان به ایران، و متقابلا سفرهای جناب آقای ظریف وزیر محترم امور خارجه و جناب آقای دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت جمهوری اسلامی ایران به قرقیزستان و همچنین سفرهای متعدد مقامات دو کشور در سطوح مختلف با هدف گسترش همکاری های سودمند دو کشور انجام پذیرفت.

 علاوه بر آن، تماس ها و رایزنی دو کشور در زمینه های مختلف منطقه ای و بین المللی ادامه یافته و از این طریق ضمن حمایت متقابل از یکدیگر، به تحکیم صلح و امنیت در منطقه و جهان کمک نموده اند.

مقامات محترم جمهوری قرقیزستان، سفرای محترم، میهمانان گرامی

در پایان، از اینکه دعوت ما را پذیرفته و در این مراسم حضور یافته اید و از حوصله ای که به خرج داده اید تشکر می نمایم. امیدوارم لحظات خوشی را در اینجا داشته باشید.

 

متن سخنرانی معاون وزیر امور خارجه قرقیزستان :

 جناب آقای علی مجتبی روزبهانی   سفیر محترم حمهوری اسلامی ایران، میهمانان گرامی

        برای اینجانب مایه مباهات است که در جشن سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی حضور دارم.

برای مناسبات امروزی، تقارب های تاریخی و فرهنگی پایه محکمی برای روابط دوستانه میان قرقیزستان و ایران می باشد.

سفیر محترم، مهمانان گرامی

از زمان ایجاد روابط دیپلماتیک در سال 1992، قرقیزستان و ایران روابطی دوستانه همراه با اعتماد و همکاری متقابل در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بشر دوستانه برقرار کرده اند. قرقیزستان رابطه دوستانه شکل گرفته و درک متقابل بین دو کشور و دو ملت را ارج می نهد.

در طول این سال ها جمهوری اسلامی ایران با حفظ هویت ملی خود به موفقیت های چشمگیری در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و جایگاه قابل توجهی در عرصه بین المللی به دست آورده است. امروزه ایران  در منطقه یکی از مراکز پیشرو در اقتصاد و سیاست بین الملل است.

در حال حاضر روابط قرقیزستان و ایران از پویایی و همکاری بین دو دولت برخوردار است.

در این زمینه می خواهم از سفر رسمی رییس جمهور قرقیزستان به جمهوری اسلامی ایران در سال 2015 و سفر رییس جمهور ایران به قرقیزستان در سال 2016 ابراز خرسندی نمایم. پس از انجام این سفر ها روابط قرقیزستان و ایران به مسیر پیشرفت کیفی جدیدی قدم گذاشته است.

در حال حاضر طرف قرقیز (قرقیزستان) همچنان سیاست تحکیم روابط دو جانبه سودمند با جمهوری اسلامی ایران را دنبال می کند و امید و انتظار زیادی از تصویب برنامه همکاری بلند مدت بین جمهوری قرقیزستان و جمهوری اسلامی ایران تا سال 2026 را دارد. من معتقدم که برنامه بلند مدت رکن پایدار برای توسعه بیشتر روابط دو جانبه قرقیزستان و ایران است.

امروزه در روابط کشورهای ما پتانسیل هایی زیادی وجود دارد. در این رابطه می خواهم بر آمادگی طرف قرقیزی برای اجرای پروژه های مشترک اقتصادی تاکید نمایم. قرقیزستان علاقمند به جذب سرمایه گذاری مستقیم ایران و تکنولوژی های جدید برای توسعه بخش های اقتصاد ملی مانند صنعت نساجی و فرآوری، کشاورزی، گردشگری، انرژی های آبی و معدن می باشد.

سفیر محترم، مهمانان عزیز

امروز تقویت و حفظ روابط پایدار دراز مدت با ایران  هدف ماست که برای هر دو کشور نیز  مفید و سودمند است. ایجاد شرایط مطلوب برای شناسایی و استفاده از پتانسیل بیکران همکاری قرقیزستان و ایران در سطح دو جانبه و چند جانبه به نفع دو کشور و دو ملت می باشد.

در پایان، به جناب آقای سفیر و ملت دوست و برادر ایران به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی تبریک می گویم و برای شما آرزوی دستاوردهای جدید، صلح و شکوفایی می نمایم.

 

از توجه شما تشکر می کنم.


١٤:٢٣ - دوشنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٥٠٠٠٤٦    /    تعداد نمایش : ٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است