گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت و سیاست‌گذاری آب در شهر تبریز با حضور کارشناسان ایرانی و استرالیایی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت و سیاست‌گذاری آب در شهر تبریز با حضور کارشناسان ایرانی و استرالیایی

کارگاه آموزشی مدیریت و سیاست‌گذاری آب در راستای برنامه گفت‌وگوی آب ایران و استرالیا برای مدیریت بحران آب کشور در روز یکشنبه 17 دی ماه 96 در شهر تبریز برگزار ‌شد.

از سال گذشته همکاری استرالیا با ایران در زمینه مدیریت آب شروع شد و فروردین ماه امسال مرکز مشترک آب ایران و استرالیا در دانشگاه صنعتی شریف آغاز به کار کرد.

مرکز مشترک آب ایران و استرالیا با محوریت پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه بعد از توافق بین وزیر نیروی ایران و وزیر تجارت استرالیا که در شهریور ماه سال گذشته منعقد شد، کار خود را آغاز کرد. کارگاه آموزشی سیاست‌گذاری و مدیریت آب هم در این راستا و برای برگزاری سه جلسه مشترک کارشناسی طراحی شده بود که نخستین جلسه آن در تهران و جلسات بعدی طی دیروز و امروز در تبریز برگزار ‌شد.

دستیار ویژه معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه کشورمان در امور دیپلماسی آب امروز در این کارگاه گفت: هدف ما از این گفت‌وگو‌ها، مدیریت بحران کم آبی در ایران به‌طور عام و حل بحران دریاچه ارومیه به‌طور خاص است و در این زمینه از تخصص و دانش متخصصان ایرانی در کنار تجارب و فناوری استرالیایی‌ها استفاده می‌کنیم. جلال کلانتری با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ حفظ آب در کشور افزود: ایران کشوری خشک و نیمه خشک است، اما تا مردم کم آبی امروز و بی‌آبی فرزندانشان را در آینده لمس نکنند، پای کار نمی‌آیند.

مدیر بخش بین‌الملل ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه هم با بیان اینکه راهبرد استرالیا در این خصوص تشابه زیادی با ما دارد، گفت: تنها ضعف ما این است که طرح‌های‌مان دچار گسیختگی است و به صورت جزیره‌یی اجرا می‌شود، در حالی که آنها یک راهبرد 6 مرحله‌یی تدوین کرده‌اند و به مسائل مختلف اولویت‌های زمانی گوناگون می‌دهند.

حسین شهباز افزود: یکی از امتیازات ویژه استرالیایی‌ها، ایجاد بورس آب است، یعنی آب را قیمت‌گذاری کرده‌اند؛ به‌طور مثال این کشاورز است که تصمیم می‌گیرد، سهمیه آب را صرف تولید محصول کند یا اینکه به صنایع و خدمات بفروشد.

رییس تیم سیاست‌گذاری آب استرالیا هم در این کارگاه گفت: اقتصاد و سیاست به‌طور کامل تحت تاثیر آب است، از این رو دولت باید با ایجاد زیرساخت و استراتژی‌های لازم، مدیریت آب در صنایع و خدمات را به بخش خصوصی واگذار کند، ضمن اینکه باید با نظارت مستقل و ارائه گزارش‌های بی‌طرفانه، منابع آبی به بهترین شکل ممکن، حفظ و نگهداری شود. ویل فارکر گفت: کشاورزی وسیع با منابع آبی محدود، چالش ما در استرالیا هم محسوب می‌شود، در حالی که ما کشاورزی را همراه با حفظ منابع و محیط زیست انجام می‌دهیم، زیرا یکی بدون دیگری ارزش ندارد، از این رو در هدایت راهبردی آب به گونه‌یی از آن استفاده می‌شود که بیشترین بهره‌وری در کشاورزی و کمترین تخریب در محیط زیست اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به همکاری ایران و استرالیا در ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه گفت: آب‌های سطحی و زیرزمینی، تالاب‌ها و دریاچه‌ها به صورت همزمان باید مدیریت شوند، زیرا خشک شدن یک دریاچه می‌تواند همه منابع آب حوضه و کشور را تحت‌الشعاع قرار دهد.

این کارگاه آموزشی 2روزه با حضور اساتید و متخصصان حوزه آب ایران و استرالیا، مسوولان دستگاه‌های اجرایی ایران و استان‌های حاشیه دریاچه ارومیه متشکل از آذربایجان‌شرقی، غربی، کردستان، نمایندگان فائو (سازمان جهانی خواربار)، انجمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد کشاورزی برگزار شد.


٠٢:٥٩ - 1396/10/18    /    شماره : ٤٩٤٧٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٤٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران