گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > اتهامات وارده در بیانیه ائتلاف تحت رهبری سعودی علیه ایران غیرمسئولانه و تحریک آمیز است


  چاپ        ارسال به دوست

اتهامات وارده در بیانیه ائتلاف تحت رهبری سعودی علیه ایران غیرمسئولانه و تحریک آمیز است

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی با یادآوری جنایات جنگی و تجاوز چند ساله سعودی ها در قبال مردم یمن، واکنش یمنی ها را اقدامی مستقل خواند که عامل آن را باید در تجاوزات سعودی ها و نه اقدام و یا تحریک هیچ کشور دیگری جستجو کنند.‌

وی افزود: سعودی ها که در جنگ و تجاوز طولانی مدت نظامی قادر به دستیابی به اهداف شوم خود نبوده و نیستند، در یک عملیات ناشیانه و نابجای روانی با وارد کردن اتهامات موهوم، بی اساس و سراسر کذب، ائتلاف شکست خورده خود را در تنگناهای بیشتری قرار می دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: توصیه مشفقانه ما به آنان این است با کنار نهادن فرافکنی و اتهام زنی های پوچ، حملات به مردم بیگناه و بی دفاع یمن را هر چه سریع تر متوقف کنند و راه را برای گفت و گوهای یمنی - یمنی و برقراری صلح در آن کشور هموار سازند.

به گزارش ایرنا، در بخشی از بیانیه فرماندهی ائتلاف عربی ادعا شده است علاوه بر موشک های شلیک شده روز شنبه شبه نظامیان حوثی(انصارالله) از خاک یمن با برد 900کیلومتر، حمله موشکی دیگری 22 ژوئیه سال جاری میلادی(1396.5.5) که کارشناسان فنی نظامی نقش ایران را در تولید و قاچاق این موشک ها به حوثی ها تایید کردند، انجام گرفت.

در این بیانیه نقش ادعایی دولت ایران درتجهیز شبه نظامیان حوثی یمن به این موشک ها نقض قطعنامه های شورای امنیت خوانده شد به طوری که به موجب آن تسلیح حوثی ها ممنوع و نقض قطعنامه 2216 شورای امنیت دانسته شد.

همچنین این بیانیه در ادامه ادعای خود از آنچه که مداخله ایران در یمن خوانده آن را تجاوز آشکار به کشورهای همسایه، امنیت و صلح بین المللی در منطقه برشمرد.

فرماندهی ائتلاف عربی در بیانیه خود حمله موشکی شبه نظامیان حوثی به عربستان را اقدام جنگی علیه عربستان دانسته و حق این کشور را در دفاع از مردم و خاک خود بر اساس ماده 51 منشور سازمان ملل محفوظ می داند.

ائتلاف عربی در این بیانیه ادعا کرد: ایران به قاچاق و مسلح کردن غیرقانونی حوثی ها، به خطر انداختن صلح و امنیت بین المللی، تجاوز به خاک و مردم عربستان، اخلال در امنیت کشورهای همسایه، نقض قوانین بین المللی و دخالت در کودتا یمن متهم است.


٠٢:٤٨ - سه شنبه ١٦ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨٤٦٧٥    /    تعداد نمایش : ٢٤٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

   

نشاني محل سفارت      Besöksadress:   Elfviksvägen 76, Lidingö  18190        

تلفن سفارت    6363600 08 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران