گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > دیدار وزير امورخارجه كشورمان و وزير امور خارجه روسيه


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار وزير امورخارجه كشورمان و وزير امور خارجه روسيه

دكتر محمد جواد ظريف وزير امورخارجه كشورمان با سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه ملاقات كرد. 

 

در ابتدای این ملاقات سرگئي لاوروف از ابراز همدردی جمهوري اسلامي ايران با روسيه در خصوص ترور سفير اين كشوردر تركيه تشكر و قدرداني كرد و گفت: اين حادثه باعث تشديد مبارزه با تروريست ها خواهد شد و آنها به اهداف خود دست نخواهند يافت. 

وي در ادامه گفت: غير قابل قبول خواهد بود كه تروريست ها بخواهند با اين اقدامات ما را مجبور نمايند كه دست از حمايت دولت قانوني سوريه بر داريم. 

وی تاکید کرد: در مذاكرات دو جانبه و سه جانبه امروز گام هاي موثري براي عادي سازي شرایط در سوريه بر خواهيم داشت. 

در خصوص روابط دو جانبه تلاش خواهيم كرد توافقات و تفاهمات روساي جمهور دو كشور را اجرايي كنيم. 

 

دكتر ظريف وزیر امور خارجه کشورمان هم در اين ديدار جنایت تروريستی كه منجر به كشته شدن سفير روسيه  شد را به دولت، ملت و خانواده ايشان تسليت گفت و اظهار داشت: ما در روز گذشته شاهد سه صحنه فجيع بوديم كه همه از يك گروه نشات گرفته بود. تروريست ها نه مكان و نه جغرافيا مي شناسند و نياز است كه همه جهان با تروريست مبارزه كنند. دولت و مردم جمهوري اسلامي ايران براي مبارزه با تروريست  ها در كنار دولت روسيه قرار دارند. ما هيچ توجيهی براي گروههاي تروريستی و اقدامات تروريستی قائل نيستيم. همه كشورها بايد به مانند ايران و روسيه به اين نتيجه برسند كه تروريست ها براي مقاصد كوتاه مدت نيز مناسب نيستند و دولتهای حامي تروريسم بايد به ابعاد فاجعه آميز خود در حمايت تروريست ها پي ببرند و اين خطر را يكبار و براي هميشه متوجه شوند. 

دكتر ظريف در ادامه افزود: ما و شركای مان و روسيه در مبارزه با تروريست پيشگام بوده ايم و خوشحال هستيم كه اين همكاري با موفقيت همراه بوده و مسير را براي كمك های انساندوستانه به مردم سوريه هموار كرده است.

وزير امور خارجه كشورمان با اشاره به اجلاس سه جانبه ٥٣ روز قبل با روسيه و سوريه و جلسه سه جانبه امروز با تركيه را براي اطمينان از پايان خونريزي ضروري خواند و افزود: در چند روز گذشته ايران با همكاري روسيه و تركيه به خروج شهروندان بيگناه و تخليه گروههاي مسلح از شرق حلب كمك كرديم. اكنون فرصت مناسبي براي اطمينان از پايان درگيرها و كمك رساني به همه و شروع مذاكرات سياسي مي باشد. ما معتقدیم موضوع سوريه راه حل نظامي ندارد.

دكتر ظريف با اشاره به مذاکرات سازنده روسای جمهور دو کشور، از گسترش و تعمیق روابط دوجانبه با هدايت روسای جمهور دو كشور ابراز رضایت كرد.‌

 

در حاشیه این دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با اهدای گل در محل یادبود سفیر ترور شده روسیه در ترکیه ، با دولت و ملت روسیه ابراز همدردی کرد.

 


١٤:٤٦ - 1395/09/30    /    شماره : ٤٣٠٢١٤    /    تعداد نمایش : ١٢٥٠اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران