گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > توضیحات ستاد پیگیری اجرای برجام وزارت امور خارجه در خصوص اسناد مصوبات کمیسیون مشترک برجام


  چاپ        ارسال به دوست

توضیحات ستاد پیگیری اجرای برجام وزارت امور خارجه در خصوص اسناد مصوبات کمیسیون مشترک برجامکمیسیون مشترک که مرکب از  دولت های طرف برجام یعنی ایران و پنج بعلاوه یک است، در سطح معاونین وزراي امور خارجه  تشکیل جلسه مي دهد و در عین حال، جلسات کارشناسی متعددي نيز در حوزه های مربوط به هم هسته اي و هم تحريم ها برگزار می نمايد. در اين جلسات موضوعات مختلف مربوط به برجام رصد شده، و در صورت لزوم تصمیمات مقتضی اتخاذ مي گردد.

در متن برجام و پیوست های آن وظایف متنوع و متعددی بر عهده کمیسیون مشترک گذاشته شده است که جزییات آن در بخش های مربوطه در متن برجام و پیوست ها، و به طور خاص در پیوست شماره چهار برجام آمده است. در یک جمله، کمیسیون مشترک مسئولیت مراقبت از روند اجرای برجام از سوی همه طرف ها و رفع گره های احتمالی در این مسیر را دارد.

در همین ارتباط، کمیسیون مشترک چه قبل از روز اجرایی شدن برجام و چه بعد از آن، موضوعات متنوعي را مدنظر قرار داده و در برخی موارد تصمیماتی اتخاذ کرده است که بیانگر فهم و تفسیر مشترک اعضای برجام از موارد مندرج در آن، در جهت اجرای مطلوب این برنامه اقدام مشترک بوده است. این تصمیمات خصوصا در مواردی به آژانس بین المللی انرژی اتمی کمک کرده اند تا درک بهتری از تفسیر طرف های برجام از مفاد آن پیدا کرده و بدین ترتیب، از بروز مواردی که ممکن بود به هر ترتیب در جریان راستی آزمایی ها و ارائه گزارش های این نهاد از وضعیت اجرای برجام در جمهوری اسلامی ایران ابهاماتی ایجاد نماید، جلوگیری شود. علاوه بر این، اسناد مربوط به ترتیبات اجرایی دو کارگروه از کارگروه های فرعی کمیسیون مشترک يعني "کارگروه کانال خرید" (و راهنمای استفاده از کانال خرید، فرمهای اختیاری پیشنهادی و توضیحات مربوطه) و نیز "کارگروه اجرایی شدن رفع تحریم ها" هم جزو مصوبات کمیسیون مشترک است که به اجرای بهتر مفاد برجام در حوزه رفع تحريم ها کمک می کند.

برخی از این تصمیم نامه ها، پیش از روز اجرایی شدن برجام و برخي پس از اجرايي شدن آن به تصویب کمیسیون مشترک رسیدند. به منظور افزایش شفافیت در ارتباط با نحوه کار کمیسیون مشترک و جلوگيري از سوظن ها و گمانه زني هاي بي پايه برخي رسانه هاي غربي، اعضای کمیسیون تصمیم گرفتند نسبت به انتشار این اسناد اقدام شود.

لازم به توضيح است كه اسناد منتشر شده در رابطه با موضوعات ذيل هستند:
- ترتیبات عملی کارگروه کانال خرید برجام،
- راهنمای کانال خرید و برخی فرم های اختیاری پیشنهادی برای سهولت در استفاده از آن
- ترتیبات عملی کارگروه اجرایی شدن رفع تحریم ها
- سند موافقت کمیسیون مشترک با تقاضای ایران در ارتباط با سلولهاي داغ با ابعاد بیش از شش متر مکعب (موضوع بند بیست و یک از پیوست اول برجام)،
- سند موافقت کمیسیون مشترک با برنامه ایران در مورد مازاد موجودی آب سنگین پیش از روز اجرایی شدن برجام
- سند موافقت کمیسیون مشترک با برنامه ایران برای برخی مقادیر مشخص از اورانیوم غنی شده موجود در ایران پیش از روز اجرایی شدن برجام
- سند مربوط به نحوه محاسبه و تعیین مشخصات سانتریفیوژهای IR1، IR2m و IR4  به لحاظ میزان سو
- سند موافقت کمیسیون مشترک با برنامه ایران در خصوص موجودی سوخت نیمه آماده ی راکتور تحقیقاتی تهران
- سند موافقت کمیسیون مشترک با معافیت انواع سوخت کامل و میانی پرتو داده شده از شمول سقف تعیین شده برای ذخایر اورانیوم های غنی شده به میزان سیصد کیلو گرم.
- سند توضیحی در خصوص الگوی توصیف انواع سانتریفیوژهای مورد اشاره در برجام.


١٤:٥١ - 1395/10/03    /    شماره : ٤٣٠٨٢٦    /    تعداد نمایش : ١٧٤٣اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران