گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی (95/6/15)


  چاپ        ارسال به دوست

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی (95/6/15)

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه امروز (دوشنبه) در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران به سئوالات اصحاب رسانه در موضوعات مختلف پاسخ گفت. در ادامه خلاصه ای از مطالب مطروحه در این جلسه را مشاهده می نمائید:

فعلاً پیمان مودت و همکاری آسه‌آن امضا نمی شود

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه امروز (دوشنبه) در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به لائوس برای امضای پیمان مودت و همکاری آسه‌آن، با بیان اینکه این سفر در حال حاضر انجام نمی‌شود، گفت: چنین صحبتی شده بود و در برخی رسانه‌ها به آن اشاره شده بود. تصور ما بر این بود که می‌توانیم در این اجلاس در روز سه‌شنبه این سند را امضا کنیم، تفاهمات انجام شده و تمام کارها بین ما و آسه‌آن انجام شده است.

قاسمی یادآور شد: ولی در مکاتباتی که طی روزهای گذشته با دبیرخانه آسه‌آن در اندونزی داشتیم، یک موضوع جدید را پیدا کردیم که دیدیم هنوز پروسه یا فرآیند داخلی امضای این پیمان مودت کاملا انجام نشده است و لذا آن را به دلیل احترامی که برای نهادهای درون حاکمیتی قائلیم به بعد موکول کردیم که این پروسه انجام و فرآیند طی شود و بعد امضا صورت گیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه امضای این پیمان قطعی است و تفاهمات آن انجام شده، خاطرنشان کرد: پیوستن ایران به این پیمان دو سه سال پیش به مجلس شورای اسلامی رفته بود و به دلایلی در یک مقطع خاص متوقف شد و الان دریافتیم که این روند و فرآیند در مجلس هنوز کامل نیست، به همین خاطر ترجیح دادیم بعد از تصویب نهایی این پیمان را بعدا امضا کنیم. سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور گفت: همانطور که می‌دانید هرگونه موافقت‌نامه‌ای بین ایران و دیگر کشورها و یا سازمان بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و هر چیزی غیر از این خلاف است و تنها یادداشت تفاهم‌ها هست که نیازی به اجازه مجلس ندارد.

ارتقاء روابط با انگلیس در دستور کار است

در ادامه این نشست خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت در روزهای اخیر زمزمه‌هایی منتشر شده مبنی بر این که دو کشور ایران و انگلستان درصدد هستند که روابط خود را هرچه زودتر به سطح سفیر گسترش دهند و حتی از سوی لندن و تهران نیز افرادی با عنوان سفیر مشخص شده‌اند که قاسمی در پاسخ توضیح داد: روابط ما با انگلستان هر از گاهی با فراز و نشیب‌هایی روبه‌رو بوده است. در سالیان قبل در مقطعی این روابط قطع شد و بعد مجددا رابطه برقرار شد و سفارت‌خانه‌های دو کشور در لندن و تهران بازگشایی شد.

وی با اشاره به فعالیت‌هایی که اکنون سفارت‌خانه‌های دو کشور در تهران و لندن انجام می‌دهند ادامه داد: درخواست دو طرف این است که این روابط که اکنون در سطح کاردار قرار دارد ارتقا پیدا کند و این موضوع باید روند خود را طی کند که ما بتوانیم در سطح سفیر رابطه داشته باشیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان این که پروسه برای ارتقای روابط دو کشور در حال تکمیل شدن است و در زمان خود و به موقع این موضوع اعلام خواهد شد، تصریح کرد: البته این ارتقای روابط به این معنا نیست که تمام مشکلات و اختلافات بین دو کشور حل و فصل شده است و دو کشور در مورد زمینه‌های مختلف دارای دیدگاه‌های یکسانی هستند.

ستاد فاجعه منا در وزارت خارجه در حال فعالیت است

با توجه به نزدیک شدن به سالگرد فاجعه‌ی منا خبرنگاری در ارتباط با آخرین پیگیری‌های وزارت خارجه در مورد این فاجعه پرسید که بهرامی در پاسخ تصریح کرد: در مورد فاجعه‌ی دردناک منا وزارت خارجه به همراه دیگر دستگاه‌های مربوط حتی پیش از این که اجساد شهدای منا به کشور بازگردد پیگیر موضوع بود در همین چارچوب کمیته‌ها و ستادهای مختلفی در کشور تشکیل شد.

او با بیان این که در وزارت خارجه نیز با حضور بخش‌های کنسولی، حقوقی، سیاسی و.... هم‌چنین حضور دستگاه‌های مسوول ستادی تشکیل شد ادامه داد: این ستاد در یک سال گذشته مباحث مختلفی را در ارتباط با این موضوع پیگیری کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به پیگیری‌های حقوقی که در این ارتباط در حال انجام است و رایزنی‌هایی که در این چارچوب با برخی از حقوقدانان بین‌المللی و ایرانی انجام شده است، خاطرنشان کرد: ما این موضوع را در سطح منطقه‌یی نیز پیگیری کردیم و این که چگونه می‌توانیم پیگیر حقوق قربانیان این فاجعه و خانواده‌های آن‌ها باشیم.

قاسمی با اشاره به قطع روابط ایران و عربستان گفت: این قطع روابط این پیگیری‌ها را با دشواری مواجه کرده است ولی با وجود دشواری کار، این موضوع  توسط ستاد تشکیل شده با جدیت دنبال می‌شود.

 

 

مقدمات برای تعیین سفیر جدید در عمان در حال انجام شدن است

قاسمی هم‌چنین در مورد تعیین سفیر ایران در عمان ادامه داد: پروسه تعیین سفیر پروسه خاصی است و مراحل مربوط به آن باید طی شود تا به نتیجه برسد تا آن جا که من شنیده‌ام و در جریان هستم فردی که در این ارتباط معرفی شده بودند در آخرین مراحل کار به دلایل خاصی از اعزام منصرف شده اند.

او ادامه داد: مقدمات برای تعیین و معرفی سفیر جدید در حال انجام شدن است و فرد مشخص شده پس از طی شدن مراحل لازم معرفی خواهد شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر این که در حال حاضر سفارت ایران در عمان در سطح کاردار موقت اداره می‌شود، گفت:‌ ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که هیچ نقصانی در روابط ایجاد نشود چنان که شاهد این بودیم که در روزهای اخیر هیاتی از کشور عمان به تهران سفر کرد و یک سند مهم بین وزیر خارجه و وزیر کشور عمان امضا شد.

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری در مورد دستاوردهای سفر هیأت عمانی به تهران گفت:‌ ایران و عمان روابط خوبی دارند و عمان از جمله کشورهایی است که ما بعد از انقلاب همواره روابط خوب و شفاف و سازنده‌ای با آن‌ها داشته‌ایم. سفر هیأت مورد اشاره در ادامه سفرهای پیشین مقامات دو کشور صورت گرفته و اتفاق ویژه‌ای نمی‌توانیم تلقی کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: روابط ما با عمان می‌تواند الگو و سرمشقی برای روابط با دیگر کشورها باشد.

بهرام قاسمی در پاسخ به سوالی درباره سفر وزیر کشور عمان به ایران و این‌که آیا این مقام عمانی بین تهران و ریاض در رابطه با پیگیری حقوق ایرانیان در فاجعه منا میانجی‌گری کرده است گفت: تصور ما این است که در سفر انجام شده بحثی در این ارتباط و میانجی‌گری انجام نشده است و آن‌چه مورد بررسی قرار گرفته مسایل منطقه‌یی و بین‌المللی بوده است.

در مورد FATF هیچ گونه نگرانی نداریم

خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با پیوستن ایران به توافق FATF و این که برخی معتقدند ایران با امضای این توافق وارد فاز خود تحریمی شده است گفت: من این موضوع را رد می‌کنم و این توافق ربطی به برجام ندارد و یک بحث جدایی است.

 

قاسمی توضیح داد: این مسأله در دولت قبل به صورت یک لایحه تصویب شد و در مجلس وقت نیز مورد تصویب قرار گرفت ولی به دلیل تحریم‌های ظالمانه و قطع ارتباط مالی بانک‌های کشور با دیگر کشورها این مسأله دیده نشد ولی چون در حال حاضر این تحریم‌ها برداشته شده و ما وارد فرایند جدیدی شده‌ایم این موضوع خود را نشان می‌دهد.

او با بیان این که تعداد اعضای عضو FATF بیش از تعداد اعضای سازمان ملل است، افزود: ما برای همکاری‌های بین‌المللی و بانکی در جهان باید یک سری قواعد را رعایت کنیم.

او با بیان این که در مورد این موضوع دو مسأله مطرح است، افزود: یک موضوع بحث پولشویی و قاچاق پول است و ما با این موضوع مشکلی نداریم و اقدامات در این راستا در راستای شفاف‌سازی است و این سخن که برخی از رسانه‌ها به غلط یا به عمد نوشته‌اند که ایران با پیوستنش به FATF باید تمام اطلاعات داخلی‌اش را در اختیار بگذارد حرف غلطی است.

وی با بیان این که یک سری ضوابطی وجود دارد که باید بانک های ما برای فعالیت در عرصه بین‌المللی اجرا کندو مرحله پس از تحریم‌ها را آغاز کند تصریح کرد: موضوع دومی که در این ارتباط مطرح است مبارزه با تروریسم است. خود کشور ما قربانی تروریسم است و ایران جزو پیش قراولان مبارزه با این موضوع است.

قاسمی با اشاره به این که نگرانی‌هایی که در برخی از رسانه‌ها در این ارتباط مطرح می‌شود، بخشی از آن از روی حسن نیت است و به حق است و برخی دیگر به حق نیست، ادامه داد: ما حزب الله را افتخار لبنان می‌دانیم که در راستای مقاومت فعالیت کرده است و فعالیت سیاسی می‌کند و گروه تروریستی شناخته نمی‌شود و در این چارچوب مشکل متوجه گروه‌های تروریستی هم‌چون داعش و جبهه النصره و ... است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این که ما در مورد FATF هیچ گونه نگرانی نداریم،‌ ادامه داد: در نهایت سیستم بانکی مجموعه اقتصادی کشور و وزارت خارجه دشواری‌ها و نگرانی‌هایی را در مورد آینده دارند و این باعث نمی‌شود که ما به خاطر ترس از مرگ، خودکشی کنیم. همان‌طور که گفتم ممکن است در آینده مسائلی وجود داشته باشد ما باید راه‌حل‌های آن را پیدا کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به این که در کنار این موضوع تمام بخش‌های کشور موضوع اقتصاد مقاومتی و اهمیت اجرایی شدن آن را پیگیری می‌کند و وزارت خارجه نیز بر حسب وظایفه‌اش در این چارچوب فعال است، ادامه داد: برخی از افراد که در این خصوص صحبت می‌کنند، با دادن اطلاعات غلط افکار عمومی را مشوش می‌کنند و نگرانی ایجاد می‌کنند در حالی که جای نگرانی وجود ندارد.

 

استقبال از هر اقدامی که منجر به ایجاد یک تفاهم و راه‌حل سیاسی در مورد بحران سوریه

سوال بعدی که در این نشست یک ساعته از سخنگوی وزارت خارجه پرسیده شد، در ارتباط با مذاکرات بین واشنگتن و روسیه در ارتباط با سوریه بود و این که گفته شده این مذاکرات با شکست روبه‌رو شده است که قاسمی در پاسخ گفت:‌ در ارتباط با این موضوع اخبار متفاوتی منتشر شده است. سوریه وضعیت دشواری را طی می‌کند و گروه‌های تروریستی که دارای حامیان مشخصی هستند در این کشور فعال هستند و زیرساخت‌های این کشور را مورد حمله قرار داده‌اند و باعث آواره شدن تعداد زیادی از مردم این منطقه شده‌اند.

وی با بیان این که راه حل موضوع سوریه یک راه‌حل سیاسی است و ما از هر اقدامی که منجر به ایجاد یک تفاهم و راه‌حل سیاسی در مورد حل این بحران شود، استقبال می‌کنیم ادامه داد: در مورد مذاکرات وزیران خارجه آمریکا و روسیه در ارتباط با سوریه اخبار متناقضی منتشر شده است و ما پیش‌بینی نمی‌کنیم که آن‌ها بتوانند در کوتاه مدت به یک راه‌حل قطعی برسند چرا که بحران سوریه پیچیده است گرچه امیدواریم در کوتاه مدت راه‌حل‌هایی به نفع مردم سوریه ایجاد شود..

این دیپلمات کشورمان با بیان این که ایران و روسیه در مورد سوریه و اهمیت مبارزه با تروریست در این منطقه دارای مواضع نزدیک به هم هستند، گفت: در ارتباط با همکاری‌های نظامی روابط دو کشور خوب ارزیابی می‌شود. در مورد سوریه با توجه به تحولات میدانی این کشور و در راستای مبارزه با تروریست‌ها دو کشور همکاری‌هایی در گذشته با هم داشته‌اند و با توجه به شرایط آینده می‌توانیم همکاری‌های دیگری شکل دهیم.

وی با بیان این که در مورد مبارزه با تروریسم همکاری‌های راهبردی دو کشور ادامه دارد، افزود: شاید بتوان این نتیجه را گرفت که در حوزه مبارزه با تروریسم دو کشور می‌توانند همکاری‌های مستقیم و مشخصی داشته باشند البته این که، این همکاری‌ها به چه نوع همکاری‌هایی منجر شود،  نمی‌توان در مورد آن پیش‌بینی کرد به خصوص در مواردی که نام کشور ثالثی نیز مطرح می‌شود.

قاسمی با تاکید بر این که کشورهایی که در مورد سوریه و مبارزه با تروریسم مثل ما فکر می‌کنند زیاد هستند، ادامه داد: امکان همکاری دیگری می‌تواند با آن‌ها مطرح باشد ولی این که همکاری چندجانبه داشته باشیم در حال حاضر صحبت از آن زود است.

 

 

 لنگر انداختن دو ناو روس چیز جدیدی نیست                                                                              

قاسمی درباره سوخت‌گیری و لنگر انداختن دو ناو روس در یکی از بنادر ایران برای چند روز گفت: براساس تفاهم قبلی چیز جدیدی نیست و بین کشورها این رفت و آمدها مرسوم است.ی افزود: این یک کار سمبلیک و دوستانه بین بخش‌های نظامی است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با توجه به شرایط میدانی سوریه برخی از رسانه‌ها اعلام کردند که این امکان وجود دارد که بار دیگر روسیه از پایگاه هوایی نوژه برای انجام عملیات علیه تروریست‌ها در سوریه استفاده کند و این که امکان دارد بین ایران، روسیه و چین یک ائتلاف مشترک نظامی ایجاد شود، تصریح کرد: روابط ما با روسیه روابط راهبردی است و در بخش‌هایی رشد روابط دو کشور از سرعت خوبی برخوردار بوده و همکاری‌های مناسبی انجام شده است.

قاسمی با تاکید بر این که روسیه همسایه بزرگ ما تلقی می‌شود، ادامه داد: دو  کشور در ارتباط با برخی از مسائل دارای دیدگاه مشترک و نزدیک به هم هستند گرچه در برخی از مسائل نیز ممکن است اختلاف نظرهایی با یکدیگر داشته باشند ولی در کل روابط دو کشور خوب و راهبردی است

ما و ترکیه هنوز درباره سوریه یکسان فکر نمی‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه در مورد حمله ترکیه به شمال سوریه به بهانه‌ی مبارزه با تروریسم خاطرنشان کرد: مبارزه با تروریسم در منطقه یک بحث جدی و مهم است و متاسفانه طی چند سال اخیر برخی از گروه‌های تروریستی خشونت‌طلب و آدم‌کش در کشور سوریه متمرکز شده‌اند.

وی با بیان این که همه‌ی کشورهای منطقه موظف هستند که در ارتباط با مبارزه با تروریسم بدون داشتن استاندارد دو گانه تلاش کنند و با این پدیده‌ی شوم و حامیانی که دارد مقابله کنند، در بخش دیگر از صحبت‌هایش گفت: اقدام ترکیه علیه تروریست‌هایی که در سوریه هستند قابل درک است ولی باید به این نکته توجه داشت که چه دولت ترکیه و چه دیگر کشورها، نمی‌توانند و نباید بدون اجازه و مجوز دولت مرکزی آن کشور در داخل سوریه اقدامی انجام دهند و به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه خدشه وارد کنند.سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت که ما و ترکیه هنوز درباره سوریه یکسان فکر نمی‌کنیم.

وی هم‌چنین در مورد زمان سفر رییس‌جمهور ترکیه به تهران گفت:‌ هنوز هیچ تاریخی برای این سفر مشخص نشده است و تا تعیین تاریخ انجام این سفر مقداری فاصله داریم.

سخنگوی وزارت خارجه هم‌چنین در مورد زمان سفر رییس مجلس شورای اسلامی به ترکیه نیز گفت:‌ در مورد سفرهای پارلمانی بین دو کشور نیز مباحثی وجود دارد و دوستان در دو کشور در مرحله انجام بررسی و اتخاذ تدارکات لازم  برای انجام این سفرها هستند ولی این که چه تاریخی انجام شود، بعدا اطلاع‌رسانی می‌شود.

برجام

وی با بیان اینکه در چارچوب مسائل برجام و ١+٥ با آمریکایی‌ها درباره بحث هسته‌ای گفت‌وگو کردیم‌،‌ تصریح کرد: درباره هیچ موضوع دیگری با طرف آمریکایی اجازه مذاکره نداریم و مذاکره‌ای نکردیم.

خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه در مورد اخبار منتشر شده از سوی برخی از رسانه‌ها مبنی بر این که آمریکایی‌ها جهت آزادی شهروندان خود از زندان‌های ایران به تهران باج داده‌اند؟ با رد این موضوع تاکید کرد: هیچ امتیاز و باجی از سوی آمریکایی‌ها به ایران داده نشده است و آن چه که در برخی از رسانه‌ها مطرح می‌شود بیش از آن چیزی است که تاکنون در مورد آن صحبت و توافق کرده‌ایم.

قاسمی در مورد برگزاری کمیسیون مشترک برجام و موضوع بررسی بدعهدی‌های آمریکا در آن گفت: برجام تاکنون دستاوردهای زیادی برای کشور به همراه داشته گرچه کارشکنی‌های زیادی در منطقه در عرصه جهانی برای اجرایی شدن کامل وجود داشته است و به وجود آورده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که به آمریکایی‌ها در مورد بدعهدی‌های‌شان تذکرات داده شده است و در جلسات کمیسیون های مشترک قبلی چنین موضوعی مورد بررسی قرار گرفته است ادامه داد: این جلسات به صورت مرتب برگزار می‌شود و تلاش می‌شود که نظرات منتقل شود تا مشکلات در راستای اجرای برجام کم‌تر شود.

بهرام قاسمی ادامه داد:  ایران با هوشیاری لازم مسائل و مشکلات را رصد می‌کند و برای حل آن‌ها تلاش می‌کند.

وی در خصوص سخنان علی اکبر ولایتی درباره نشست با عراقچی و سنگ اندازی آمریکا در برجام گفت: جلسات به طور مستمر درباره این موضوع مهم وجود دارد. مشکلات بعد از تحریم ایجاب می‌کند که هر روز موضوعات در وزارت خارجه دنبال می‌شود به آقای عراقچی ارجاع می‌شود و پیگیری‌ها مستمرا دنبال می‌شود.

نگرانی‌های شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران را برطرف می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص نامه آرامش بخش که این روزها مطرح می‌شود و لزوم این نامه‌ها گفت: فضا سازی غلطی در این باره منتشر شد و داستان اینگونه نبود که در برخی رسانه‌ها عنوان شد. در سفری که اخیرا انجام شد به منطقه در خصوص حضور شرکت‌های آمریکای لاتین و نگرانی آنها گفته شد اگر نگرانی دارند می‌توانند با طرف ایرانی صحبت کنند و ما این نگرانی را برطرف کنیم.

لازم است با شرکتها صحبت کنیم و ابهامات و نگرانی‌های آنها را برطرف کنیم تا اطمینان داشته باشند که می‌توانند در بازار ایران کار کنند.

واکنش به گزارش‌ها درباره معافیت‌های هسته‌ای

قاسمی در خصوص گزارش موسسه علوم و امنیت آمریکا درباره توافق محرمانه 1+5 درباره در نظر گرفتن معافیت‌هایی برای برنامه هسته‌ای ایران گفت: گزارشات زیادی ممکن است در دنیا درباره ایران منتشر شود، هیچ باج یا امتیاز خاصی نه آنها به ما دادند و نه ما تفاهم داشته‌ایم.

موضوع طنز تاریخی در حقوق بشر

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگاری در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر جایگزین شدن خانم جهانگیر به جای احمد شهید در سمت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ارتباط با ایران، و این که آیا با این تغییرات صورت گرفته می‌توان امیدوار بود که جهانگیر گزارش‌های مناسب‌تری را در ارتباط با وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه کند، پاسخ داد: ما به صورت اصولی و اساسی مخالف تعیین گزارشگر توسط شورای حقوق بشر برای ایران بوده و هستیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: متاسفانه با اطلاعات غلط برخی از نهادها و سازمان‌ها و گزارش‌های نادرستی که آن‌ها داده‌اند در مقاطعی گزارشگر ویژه‌ای در ارتباط با حقوق بشر در ایران مشخص شده است که از نظر ما این یک حرکت غلط و غیرقابل قبول بوده است و ما با اصل این داستان مخالف هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: ما این نوع حرکات و اقدامات را استفاده ابزاری از حقوق بشر با اهداف سیاسی می‌دانیم.

او با بیان این که وقتی گزارشگری در این چارچوب تعیین می‌شود و پای این موضوع، امضای یک کشور تروریست‌پرور و کودک‌کشی مثل عربستان نیز وجود دارد، قطعا این اقدام و موضوع طنز تاریخی و به نوعی مسخره کردن حقوق بشر است.

 

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: همان‌طور که اشاره کردم ما با اصل تعیین گزارشگر مخالف هستیم و چه فرد قبلی و چه فرد جدیدی که گفته شده معرفی شده، بدون این که بخواهیم روی آن قضاوت کنیم، متاسفانه در مسیر یک بازی سیاسی و نادرست قرار می‌گیرد و اطلاعاتی که به آن‌ها داده می‌شود و یا کسب می‌کند از منابعی غیرصحیح و معاند کشور است. سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری نیز عنوان کرد: با اصل گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل مخالفیم.

در مسائل داخلی آذربایجان دخالت نمی‌کنیم

قاسمی هم‌چنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که به نظر می‌رسد حقوق اسلام‌گرایان در آذربایجان در حال تضییع است و ارزیابی ایران از این موضوع چیست؟ تصحیح کرد: مسائل داخلی کشورها مربوط به خودشان است و ما در مسائل داخلی دیگران دخالت نمی‌کنیم.

وی افزود: چه آذربایجان و چه دیگر کشورها اگر با مسلمانان میانه‌رو و دارای شناسنامه که تلاش دارند در چارچوب قوانین و مقررات آن کشور فعالیت کنند برخورد کنند این برخوردها می‌تواند به سرانجام نامطلوبی منجر شود که نتیجه آن زایش و رشد گروه‌های تروریستی و خشونت‌طلب خواهد بود که این به نفع هیچ کس نیست.

قاسمی تاکید کرد: توصیه می‌کنیم که آن‌ها در ارتباط با مسلمانانی که دارای شناسنامه هستند و می‌خواهند در چارچوب قوانین و مقررات آن کشور فعالیت کنند محدودیت‌ها را بردارند و اجازه ندهند که گروه‌های تروریستی و خشونت‌طلب بتوانند از بین آن‌ها یارگیری کنند.

روحانی به ونزوئلا می رود

خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که چند روز پیش رسانه‌های پاکستانی خبر از سفر روحانی به نیویورک جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل و برخی از دیدارهای احتمالی ایشان داده بودند که قاسمی پاسخ داد: قبل از موضوع نیویورک بحث سفر ایشان به ونزوئلا مطرح است و ایران قرار است در اجلاس غیرمتعهدها ریاست این اجلاس را به دولت ونزوئلا تحویل دهد.

قاسمی در همین ارتباط ادامه داد: در مورد سفر به نیویورک نیز موضوع در حال بررسی است و با توجه به این که ریاست جمهوری دارای بخش مطبوعاتی است در این ارتباط در موقع لزوم اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

در مورد میانجی‌گری فرانسه صحبت جدی وجود ندارد

در این نشست خبری خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه در مورد مباحث منتشر شده مبنی بر این که رییس‌جمهور فرانسه اعلام آمادگی کرده که بین ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس میانجی‌گری کند پرسید که بهرام قاسمی در جواب گفت:‌ من مطلب مستندی در مورد درخواست فرانسه از ایران جهت میانجی‌گری این کشور بین ایران و کشورهای مورد اشاره یا کشورهای دیگر ندارم. وی گفت: تصور نمی‌کنم در مورد میانجی‌گری صحبت جدی وجود داشته باشد و نیازی به این کار در این موقعیت وجود ندارد.

او هم‌چنین در مورد سفر رییس مجلس فرانسه به ایران نیز گفت:‌ این سفر در ادامه مناسبات و رفت و آمدهای پارلمانی دو کشور صورت می‌گیرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این که رییس مجلس فرانسه به دعوت رییس مجلس ایران امشب وارد تهران خواهد شد و در جریان این سفر علاوه بر دیدار با همتای ایرانی خود با رییس‌جمهور و تعداد دیگری از مقامات کشورمان دیدار می‌کند، افزود:‌ این سفر در راستای سفرهای پیشین برخی از مقامات پارلمانی فرانسه به ایران و مقامات مجلس ایران به فرانسه صورت می‌گیرد، این رفت و آمدها طبیعی است و در چارچوب روابط متقابل صورت می‌گیرد.

 

 

 


٢٣:١٢ - 1395/06/15    /    شماره : ٤١٢٢٢٣    /    تعداد نمایش : ٣٥٣٦اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران