گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی(95/7/5)


  چاپ        ارسال به دوست

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی(95/7/5)

سخنگوی وزارت امور خارجه دوشنبه هفته جاری (95/7/5) در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران به سئوالات اصحاب رسانه در موضوعات مختلف پاسخ گفت.

بهرام قاسمی در ابتدای این نشست با اشاره به هفته دفاع مقدس نام و یاد شهدای دفاع مقدس و تمام ایثارگران را گرامی داشت و گفت: امیدوارم حاصل تلاش‌های آنها در مقاومت جانانه‌ای که از خود نشان دادند و از کیان کشور دفاع کردند، بتواند سرمایه‌ای برای ما و آینده و توفیق هر چه بیشتر مردم کشورمان باشد.

 خلاصه ای از مطالب مطروحه در این جلسه، در ادامه می آید:

 

احتمال تحول در روابط ایران و کانادا

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره دیدار وزیر امور خارجه با همتای کانادایی در حاشیه مجمع عمومی گفت: ما در ماه های گذشته در سطح کارشناسی مذاکراتی به خواست طرفین در کشور ثالث داشتیم. مذاکرات ادامه پیدا کرد و نهایتا در حاشیه مجمع عمومی وزرای خارجه دو کشور باهم دیدار کردند.

قاسمی با بیان اینکه هیات های کارشناسی مذاکرات را ادامه می دهند، افزود: اگر بتوانیم درباره برخی مشکلات سیاسی و حقوقی فیمابین به تفاهم برسیم این امر می تواند منجر به تحول در روابط دو کشور که به صورت یکجانبه در سالیان گذشته توسط دولت کانادا قطع شده، منجر شود.

وی یادآور شد: حضور چند صد هزار ایرانی فرهیخته و صاحب نظر در کانادا و وجود بخش کنسولی در کانادا برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است و از طرف دیگر با توجه به جایگاه ایران و نفوذی که در منطقه دارد به نظر می‌رسد برای دولت کانادا نیز مهم است تا در تهران سفارت داشته باشد.

 

تحولات منطقه محور دیدار ظریف با همتای مصری

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره دیدار ظریف با سامح شکری همتای مصری گفت: دیدار وزرای امور خارجه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در چارچوب تماس های ایران با کشورهای منطقه برای تبادل نظر درباره تحولات منطقه است و این دیدار باید اساس گفت و گوهای بیشتر تهران و قاهره باشد.

قاسمی در خصوص واکنش عربستان سعودی به این دیدار هم گفت: عربستان هنوز به کارشکنی های خود علیه ایران ادامه می دهد و ما شواهدی مبنی بر عقب نشینی سعودی ها از این مواضع غیر مسئولانه نمی بینیم. عربستان تلاش زیادی برای تخریب روابط ایران با کشورهای منطقه می کند و طبیعی است در این خصوص هم کارشکنی داشته باشد.

 

نمی توان در سایه آتش بس برای تروریست ها وقت خرید

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل و موضع گیری برخی اعضای حاضر در این نشست گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره سوریه روشن و ثابت است؛ بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و تنها راه حل بحران، سیاسی است.

قاسمی افزود: برای رسیدن به مرحله مذاکرات نیاز به آرامش و آتش بس است و برای رسیدن به آتش هم باید از ارسال سلاح به گروههای تروریستی جلوگیری شود. اجازه داده نشود این گروهها به فعالیت های تخریبی خود ادامه دهند.

وی ضمن تاکید بر اینکه نباید آتش بس فرصتی برای بازسازی گروههای تروریستی شود تا مجددا فعالیت های تروریستی خود را از سر بگیرند، خاطرنشان کرد: برخی از کشورها در آتش بس های قبلی دنبال خرید وقت و بازپروری نیروهای تروریستی شده و توانستند طی چند روز خود را بازسازی کنند و مجددا عملیات تروریستی را از سر بگیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به لزوم پیگیری راه حل سیاسی و برگزاری انتخابات برای عبور از بحران سوریه اظهار داشت: امروز سوریه تبدیل به نمایشگاهی از گروههای تروریستی و تضادها و تناقض ها شده و وضعیت وحشتناکی که ایجاد شده منجر به فشار به مردم سوریه شده است.

قاسمی خاطرنشان کرد: برخی از کشورها که صحبت از جنایت جنگی می کنند باید به خود برگردند و ببینند خودشان بیش از دیگران شریک جنایات هستند. امروز در سوریه و در دهه های گذشته در حمایت از صدام، گروههای تروریستی را پناه دادند و تجهیزات و حمایت معنوی و سیاسی از تروریستها داشتند.

وی با بیان این که آن‌هایی که از این واژه‌ها استفاده می‌کنند به تاریخ جدید برگردند نه خیلی قدیم و عملکرد خودشان را در آیینه مقابل‌شان ببینند، افزود: آن‌ها توجه کنند اگر بحث مشارکت در جنایات جنگی است، این کشورهای خاص اروپایی و فرامنطقه‌یی هستند که باید مورد مواخذه جامعه جهانی و وجدان‌های بشری قرار گیرند.

 

امیدواریم آمریکا مسیر خود را تصحیح کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره دیدارهای اخیر ریس جمهوری و وزیر امور خارجه در نیویورک و رایزنی هایی که برای رفع موانع بانکی انجام شده، گفت: رییس جمهوری و وزیر امور خارجه دراین خصوص گفتنی ها را گفته اند.

قاسمی افزود: در جلسات قبل هم در این خصوص گفتم که قرار بود بدعهدی و کارشکنی های طرف مقابل که عمدتا ایالات متحده آمریکاست را در کمیسیون مشترک برجام مطرح شود و تذکر دهیم که در چه مسیرهایی کار پیشرفت خوبی نداشته است.

وی ادامه داد: در نشست های نیویرک، با جدیت موضوعات مورد اختلاف و بدعهدی آمریکایی ها توسط دولتمردان ایرانی تذکر و هشدار داده شد؛ اگر قرار است برجام به عنوان یک سند که نتیجه مذاکرات طولانی است از حیز انتفاع برخوردار باشد؛ طرفین باید به تعهدات خود پایبند باشند و وظایف خود را انجام دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: اروپایی ها هم با توجه به مشکلاتی که موسسات و بانکهای اروپایی دارند ایرادات را مطرح کردند و امیدواریم با تذکرات و هشدارهای که داده شد آمریکا بتواند این مسیر را تصحیح کند و توصیه های لازم برای برای موسسات اروپایی داشته باشد تا آنها بتوانند همکاری های دوجانبه با ایران را دنبال کنند و نگران جریمه ای مشابه قبلی از سوی آمریکا نباشند.

 

نقش بحران زای عربستان

در ادامه این نشست، خبرنگاری از سخنگو پرسید که آیا در گفت‌وگوهای مقامات ایرانی در نیویورک در خصوص اقدامات عربستان در منطقه، مناسبات این کشور با تهران و فاجعه منا رایزنی انجام شد؟ که سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ما با عربستان رابطه سیاسی و ارتباطی نداریم، افزود: هیچ مذاکره‌ای بین ما و عربستان وجود ندارد و ما می‌توانیم از تریبون‌های بین‌المللی و حتی رسانه‌ها برای اعلام مواضع خود استفاده کنیم.

 

وی افزود: تا آنجایی که اطلاع دارم ما اقدام خاصی را در مورد عربستان در سازمان ملل نداشتیم و مجمع عمومی جای پیگیری این مسائل نیست. شما می‌توانید در سخنرانی‌ها در مجمع و حاشیه آن و به خصوص دیدارهای دوجانبه با دیگر کشورها می‌تواند رابطه خود و تحولات منطقه را مورد بررسی و مواضع خود را اعلام کنید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: تصور می‌کنم با توجه به وضعیت منطقه و بحرانی که در منطقه وجود دارد و نقش بحران‌زایی که عربستان در منطقه اتخاذ کرده احتمالا در برخی از مذاکرات به این رفتار گلایه شده باشد.

 

یمن عرصه مبارزه مردم این کشور با عربستان است

خبرنگار دیگری به اظهارات اخیر مقامات عربستانی در ارتباط با شکایت از ایران در مورد دخالت در یمن اشاره کرد و نظر سخنگوی وزارت خارجه را در این ارتباط جویا شد که وی در پاسخ گفت: مساله یمن موضوع روشنی است. تجاوز عربستان به این کشور امری مشخص و روشن است و این که این کشور به یک کشور مستقل حمله کرده و حق حاکمیت آن را مورد تعرض قرار داده است.

این دیپلمات عالی‌رتبه‌ی کشورمان با بیان این که عربستانی‌ها و همپیمانانش با بمباران‌های متعدد اقدام به کشتار مردم بی گناه یمن کرده‌اند، ادامه داد: عربستان در یمن دچار گرفتاری شده و با توجه به این که نمی‌تواند راهی برای عبور از این مشکلات داشته باشد دست به فرافکنی می‌زنند و در همین راستا تلاش دارد، که نقش دیگران را در یمن با طرح ادعاهای واهی و عبث مطرح کند از جمله این که ادعاهایی در مورد ایران و نقش کشورمان در یمن مطرح کرده است. ما این ادعاها را بارها تکذیب کرده‌ایم و آن چه که در یمن جاری و ساری است مبارزه مردم یمن علیه عربستان است. و موضوعی که به عنوان شکایت مطرح می‌شود، حرف بیهوده و عبثی است و در سازمان ملل راه به جایی نمی‌برد و به نوعی فرافکنی است.

او به نقش تخریبی عربستان در مسائل منطقه اشاره کرد و گفت: این کشور از هر عاملی برای ایجاد فشار استفاده می‌کند و در این راستا تقلا می‌کند ما در این زمینه نگرانی خاصی نداریم و مطمئن هستیم با درایت و هوشمندی که در مسیر سیاست خارجی وجود دارد اهداف عربستان در مورد این مسائل  به نتیجه نخواهد رسید و تلاش‌هایش باطل خواهد بود.

قاسمی تصریح کرد: ما به  مقامات عربستانی توصیه می‌کنیم که از گذشته درس عبرت بگیرند، و پا جا پای آن‌ها نگذارند و راهی که آن‌ها رفته‌اند را دنبال نکنند.

 

اقدامات آمریکا مبتنی بر استانداردهای دوگانه است

خبرنگاری درباره وتوی مصوبه کنگره آمریکا در خصوص شکایت بازماندگان حادثه 11 سپتامبر توسط رئیس جمهور آمریکا سؤال کرد که قاسمی اقدام آمریکا را خیلی غیر‌منتظره ندانست و افزود: این اقدام تا حدی هم شاید طبیعی جلوه کند چون سوابق آمریکا در منطقه و جهان و رفتار و عملکرد این کشور روشن است و عمدتا از یکسری استانداردهای دوگانه پیروی می‌کند و براساس برخی منافع آنی و زودگذر و حتی میان مدت خود توانسته مواضع خود را تغییر دهد.

وی ادامه داد: علیرغم آنچه که در گزارش 28 صفحه کنگره آمده بود و امری بدیهی است که عربستان تا چه حد در حادثه 11 سپتامبر نقش داشت و در حملات بعدی در سطح جهان، اروپا و منطقه دخیل بود. نهایتا به دلیل برخی ملاحظات و هزینه‌های هنگفت و سنگینی که عربستان انجام می‌دهد و به هر آب و آتشی دست می‌زند که رابطه حداقلی خود را با آمریکا حفظ کند، اقدام آمریکا تا حدی قابل تصور بود که آقای اوباما این مصوبه را وتو کند.

 

ترجیح می‌دهم به مسئله داخلی در آمریکا نپردازم

خبرنگار دیگری درباره مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا تحت عنوان شفاف‌سازی مالی که وزارت خزانه‌داری آمریکا را موظف می‌کند دارایی‌های مقامات ایرانی در خارج از کشور را شناسایی و افشا کند سؤال کرد و پرسید با توجه به تحریم‌های گذشته علیه ایران موضع وزارت خارجه در این باره چیست و آیا این مصوبه مغایرتی با برجام ندارد؟ که سخنگوی دستگاه دیپلماسی پاسخ داد: من ترجیح می‌دهم به مسئله داخلی در آمریکا نپردازم.

وی افزود: امروز آمریکا برای انتخابات آماده می‌شود و ممکن است مباحث زیادی در کنگره و سنا مطرح باشد که قابل اعتنا نیست. این یکی از موضوعاتی است که توسط عناصری در کنگره مطرح می‌شود و قطعا راه به جایی نخواهد برد.

قاسمی ادامه داد: این حرف بی‌ربط و بی‌جایی است که نمی‌تواند به منصه ظهور برسد و تصور می‌کنم در چند ماه آینده که انتخابات به نتیجه می‌رسد، این مسائل از وضعیت فعلی خارج خواهد شد و شکل دیگری خواهد داشت.

 

تذکر شفاف درباره بدعهدی های آمریکا/از هیچ کشوری خواهش نمی کنیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درباره اجرای تعهدات آمریکا و اظهارات رییس جمهوری مبنی بر وعده امریکایی ها برای اجرای درست برجام گفت: ایران از هیچ کشوری بخصوص از ایالات متحده امریکا خواهش نمی کند.

قاسمی خاطرنشان کرد: برجام را می توانم به قرارداد بین دو موسسه تشبیه کنم که ممکن است امضا شود و در عمل یکی از طرفین به دلایلی کارش را انجام ندهد، نهایتا طرف مقابل می تواند از طرق مختلف با ابزارهایی که در اختیار دارد، دنبال کند.

به گفته وی، برجام توافقی بین ایران، 1+5 و اروپا است و آمریکا هم یکی از اعضای این مجموعه است که بیشترین و بزرگترین کارشکنی ها و بدعهدی از ناحیه آمریکا اتفاق افتاده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در مذاکرات اخیر به جد و به صورت شفاف به آنها تذکر داده شد به تعهداتی که داشتند به طور همه جانبه عمل کنند و منتظر هستیم آنها در مورد کارشکنی و بدعهدی هایی که داشته اند، تجدید نظر کنند.

قاسمی ادامه داد: باید منتظر شد؛ ما راهکار خود را داریم و هر آن اراده کنیم از ابزارهای خاص خود برای فشار چه به ایالات متحده و چه به سایر اعضای طرف مقابل انجام خواهیم داد.

 

آمریکایی ها متعهد شدند فشار را از بانک های اروپایی بردارند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اظهاراتی مبنی بر وعده آمریکایی ها برای عدم جریمه بانک ها اظهارداشت: صحبت از تضمین کتبی کردن در این مسائل تا حدی درست نیست؛ در مذاکراتی که صورت گرفته آنها متعهد شدند فشاری که در اروپا بخصوص بر بانکهای اروپایی داشتند را بردارند و به آنها توصیه کنند که می توانند با ایران کار کنند.

قاسمی با بیان اینکه بسیاری از بانکهای اروپای همکاری خود را در ماه های گذشته آغاز کرده اند،یادآور شد: مشکل عدم همکاری برخی بانک های بزرگ اروپایی بود که نیاز به تذکر مجدد از جانب ما داشت و هشدار به طرف های اروپایی و آمریکایی؛ آن ها اطمینان دهند می توانند با طرف های ایرانی خود همکاری مناسب داشته باشند.

وی همچنین گفت: اینکه چگونه در عمل این بانک ها می توانند به کار خود ادامه دهند، پیگیری های لازم را خواهیم داشت تا در جهت احقاق حقوق خود قدم های بیشتری برداریم و همه را موظف کنیم به تعهدات خود عمل کنند.

 

باید نظارت ادامه یابد

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره پیشنهاد خاص وزارت خارجه برای اقدام متقابل در قبال بدعهدی‌های آمریکا در برجام و تخلفات این کشور عنوان کرد: در کمیسیون ویژه طراحی شده درباره برجام، میزی است احتمالات و مقامات ایران و 1+5 دور آن میز می‌نشینند و صحبت می‌کنند و تصور می‌شود ابزار دیگری در چنین مذاکراتی و مذاکرات دیپلماتیک وجود ندارد، جز آنکه بیان شده و شنیده می‌شود.

وی افزود: آنچه روشن است مجموعه‌ای از بدعهدی‌ها، کندکاری‌ها، نشدن‌ها و نبایدهایی که شاید دیگران مطرح کردند در این جلسه از جانب ایران به جدیت مطرح شده و آنها شنیده‌اند و متعهد شدند که نهایتا به وظایف خود عمل کرده و اگر سهل انگاری داشتند با دقت بیشتری به آن توجه کنند.

قاسمی با بیان اینکه این پایان ماجرا و همه داستان نیست، اظهار داشت: باید نظارت ادامه یابد و رایزنی‌ها و گفت‌وگوها همچنان در سطح مناسب پیگیری شود که نهایتا شما بتوانید حق و حقوق از دست رفته را باز پس بگیرید.

سخنگوی وزارت خارجه با ذکر این نکته که حق دادنی نیست و باید حق را گرفت، عنوان کرد: باید تلاش کنیم و با فشار و جدیت در جهت احقاق حقوق ملت ایران قدم برداریم.

 

هیچ توافقی در سوریه بدون ایران رخ نمی‌دهد

در ادامه نشست، یکی از خبرنگاران از سخنگوی وزارت خارجه پرسید اگر مذاکرات درباره سوریه بدون جایگاه ایران به نتیجه برسد، موضع ایران چه خواهد بود، که قاسمی جایگاه منطقه‌ای ایران در مجموعه منطقه و خاورمیانه را مشخص و برجسته‌ خواند و افزود: مواضع ایران نسبت به سوریه مشخص است و تغییری در آن دیده نمی‌شود.

 

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: هیچگونه تفاهم و توافقی بدون حضور ایران در سوریه اتفاق نخواهد افتاد. جایگاه ایران در منطقه و سوریه به گونه‌ای است که هیچ تفاهم و اتفاقی بدون حضور و موافقت ایران شدنی و اجرا شدنی نخواهد بود.

 

همکاری تهران و مسکو ادامه خواهد داشت

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درباره نقش و جایگاه ایران در سوریه اظهار داشت: تا حد زیادی موضوع روشن است. ایران در خاورمیانه جایگاه منطقه ای مشخصی دارد و مواضع ایران هم نسبت به سوریه مشخص است. هیچ تفاهم و توافقی بین بدون حضور ایران در سوریه اتفاق نخواهد افتاد. جایگاه ایران در منطقه و سوریه به گونه است که هیچ تفاهم و اتفاقی بدون حضور و موافقت ایران شدنی نبوده و نخواهد بود.

قاسمی با بیان اینکه روابط ایران و روسیه روابط خاص، نزدیک و راهبردی است گفت: همکاری های نظامی خوبی وجود دارد.

وی اضافه کرد: در بحث سوریه رایزنی های متعدد و مکرری در سطوح مختلف سیاسی و غیر سیاسی داشتیم و خواهیم داشت. در مواقعی در مبارزه با تروریسم هم نیاز بوده همکاری های جدی تر و بیشتری باهم داشتیم. این همکاری ها و رایزنی ها وجود دارد و ادامه خواهد داشت.

 

تکذیب سفر سناتو آمریکایی به ایران

وی درپاسخ به سوالی درباره حضور سناتور آمریکایی در ایران هم گفت: سفر هر سناتور آمریکایی به ایران را تکذیب می کنم. ما سفری به عنوان یک سناتور امریکایی به ایران نداشتیم. فردی با نام یک سناتور آمریکایی با دوستان خود از طریق یک آژانس برای سفر توریستی به ایران درخواست ویزا می کند و برای دادن ویزا همه مراحل قانونی توسط ارگانهای ذیربط طی می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: آنها سفری به تهران و چند شهر دیگر انجام می دهند و بعد از اینکه به کشور خود باز می گردند یکی از آنها که ظاهرا سناتور است اعلام می کند من سناتور بودم به ایران سفر کرده ام.

قاسمی در عین حال گفت: در سفر به ایران از ظرفیت سناتور بودن وی استفاده نشده، خودش را هم به عنوان سناتور در اخذ ویزا و درخواست سفر معرفی نکرده است.

وی افزود: می توانم بگویم شخص با آن نام به ایران سفر کرده است و از ایران بازدید داشته و بعدا اعلام کرده سناتور هستم ولی ما رسما فردی به نام سناتور را در یران از طرف امریکا نداشتیم و هیچ مذاکره سیاسی هم با کسی نداشته و طبیعی است برخی از شخصیت ها و مقامات اظهار کنند از آمدن وی بی اطلاع هستند.

 

توضیح درباره زمان سخنرانی رئیس جمهوری در مجمع عمومی

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره زمانبندی سخنرانی رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: سفر رییس جمهوری پیچیدگی های خاصی داشت. رییس جمهور باید قبل از نیویورک به ونزوئلا سفر می کرد و ریاست عدم تعهد را به ونزوئلا تحویل می داد.

قاسمی اضافه کرد: با توجه به نوع روابط با کوبا باید سفری هم به کوبا انجام می شد؛ نوبتی که برای روسا در مجمع عمومی در نظر گرفته می شود با توجه به زمان درخواست سفر و سخنرانی درسازمان ملل داده می شود.

به گفته وی درخواست ایران با توجه به ابهامات در مورد اجلاس ونزوئلا دیر انجام شد و زمان سخنرانی رییس جمهوری نیز به روز سوم موکول شد؛ بنابراین سخنرانی رییس جمهوری در روز سوم امری طبیعی و روشن بود.

 

دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره نتایج سفر اخیر رییس جمهوری و وزیر امور خارجه گفت: مجموعه سفر رییس جمهوری به ونزوئلا، کوبا و نیویورک سفر موفقی ارزیابی می شود. رییس جمهوری هشت ملاقات در ونزوئلا داشت و در ادامه سفر در کوبا با رائول کاسترو و فیدل کاسترو نیز دیدار کرد.

به گفته قاسمی، رئیس جمهوری در نیویورک با روسای سه کشور همسایه، دبیر کل سازمان ملل، نخست وزیر ژاپن نیز دیدار و و 9ملاقات هم با چهار کشور از اعضای گروه هفت و دو عضو شورای امنیت داشت.

وی ادامه داد: مجموعه دیدارهای رییس جمهوری و مذاکرات کیفی بود. در ادامه این دیدارها هم آقای ظریف در سطح وزیر خارجه با وزیر خارجه مصر و کانادا گفت و گو کرد. در حوزه برجام و مسایل هسته ای و اقتصادی با اروپا و 1+5هم رییس جمهوری دیدارهایی با نخست وزیران انگلستان، ایتالیا و فرانسه داشتند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد می توانیم در زمینه همکاری های اقتصادی پسابرجام امیدوار باشیم و گامهایی رو به جلو برداریم.

 

یاوه‌گویی‌های امارات نیازی به دعاوی حقوقی ندارد

خبرنگار دیگری درباره ادعای مجدد امارات متحده عربی درباره جزایر سه گانه ایرانی و اقدام حقوقی ایران در این زمینه سؤال کرد که سخنگوی وزارت خارجه ایران در این باره عنوان کرد: ادعاهای مکرر، پوچ، واهی و سخن گفتن‌هایی که بیهوده است و تا حدی یاوه‌گویی نیازی به دعاوی حقوقی ندارد.

وی افزود: کسی می‌تواند دهان خود را باز و ادعاهایی بی اساس و بی ریشه را مطرح کند. جزایر سه‌گانه ایرانی جزو لاینفک خاک ایران است و امری است ابدی و تغییر ناپذیر و هیچ کشور و کسی نمی‌تواند به خودش جرأت دهد در این زمینه اقدامی انجام دهد و یا سخنی به جد بیان کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: آنچه که گفته می‌شود گزافه‌گویی‌هایی است که نخ نما، کهنه، تکراری و بیهوده است و پاسخ ما همیشه روشن است و به آنها پاسخ می‌دهیم که تکرار مکررات نکرده و سخن‌های بی روا مطرح نکنند.

 

روابط خوب با ترکیه

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و ترکیه اظهار داشت: روابط ایران با ترکیه روابط حسنه ای است. ما ارتباطات مستمر و دائم داریم و بخصوص بعد از کودتای نافرجام ارتباطات بسیار گسترده بوده است.

قاسمی در پاسخ به سوالی درخصوص رویکردهای منطقه ای ترکیه و اختلاف نظر ایران و ترکیه در برخی از مسائل اظهار داشت: ترکیه به عنوان کشور همسایه و با فرهنگ و تاریخ مشترک سوابق همکاری های بسیار از گذشته های دور دارد ولی اگر تصور شود وقتی کشوری با کشور دیگر روابط حسنه داشت باید تمام مواضع خود را با کشور دیگر تنظیم کند، تصور درستی از جهان امروز نیست و هیچ کشوری پیدا نخواهید کرد که مواضع یکسان و در همه جوانب داشته باشند.

وی ادامه داد: حتی برخی کشورهای اتحادیه اروپا که 50 سال است در کنار هم هستند درباره مسائل مختلف، مواضع مختلف دارند. چنین توقعی که ترکیه در همه مواضع خود با ما یکسان فکر کند انتظار درستی نیست.

قاسمی اضافه کرد: ما در عین داشتن روابط نزدیک در بخش های مختلفی از جمله مسائل منطقه ای ممکن است اختلاف نظر داشته باشیم و می توانیم آنها را مطرح کنیم؛ شاید گاهی هم از اختلاف نظرها به راه حل مشترک برسیم.

وی در خصوص زمان سفر اردوغان به تهران هم گفت: هنوز تاریخی برای این سفر مشخص نشده است. هر زمان تاریخ مشخصی اعلام شود اطلاع رسانی می شود.

 

موضع ایران در مورد درگیریهای کشمیر

 

او در ارتباط با موضع ایران در مورد آخرین درگیری‌های کشمیر نیز گفت:‌ موضع کلی ما در این زمینه روشن است. جمهوری اسلامی همواره طرف‌های درگیر را به خویشتن‌داری، مذاکره و استفاده از راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز دعوت کرده و ما به این سیاست ادامه می‌دهیم و امیدواریم که طرفین به راه‌حلی مناسب دست پیدا کنند.


٢٣:٢٢ - 1395/07/05    /    شماره : ٤١٥٣٧٩    /    تعداد نمایش : ٣١٧٧اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران