گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی (95/8/3)


  چاپ        ارسال به دوست

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی (95/8/3)

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه (95/8/3) در ابتدای نشست خبری خود با رسانه‌ها درگذشت رضا رستمی را تسلیت گفت. در این نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه کشورمان به سؤالات متعدد خبرنگاران پاسخ داد.

آغاز گفت و گو ها میان ایران و اروپا               

وی در پاسخ به سوالی پیرامون حضور ایران در مذاکرات جامع با اتحادیه اروپا که قرار است در بروکسل برگزار شود، اظهار داشت: نشست جامع مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اروپا در ماه نوامبر سال جاری و در سطح معاونان وزاری خارجه کشورهای حاضر و در بروکسل پایتخت بلژیک، برگزار خواهد شد.  قاسمی با اشاره به اینکه روابط ما با اروپا مهم و دیرینه بوده و گفتگو با این اتحادیه از گذشته وجود داشته و در آینده نیز ادامه خواهد یافت، گفت: با توجه به ظرفیت‌های ایران در منطقه، مسائلی مانند توسعه سرمایه‌گذاری و ایرانیان مقیم نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه نشست مذکور الزاماً پیرامون حقوق بشر نیست و مسائل زیادی مطرح خواهد شد، تصریح کرد: ‌ ما در بحث حقوق بشر، دیدگاه‌ها و نگاه‌های خود را بر اساس دین اسلام و نیز قانون اساسی داریم و آن‌ها هم نگاه خود را دارند که می‌توانیم در این رابطه شنونده نظرات یکدیگر باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه کمسیونر اتحادیه اروپا در زمینه امور بشردوستانه و پناه‌جویان به ایران سفر کرده است آیا این وجود امکان دارد در جریان این سفر، بین ایران و اتحادیه اروپا در ارتباط با بحث کمک‌های بشردوستانه به حلب و موضوع پناهندگان سوری گفت‌وگویی انجام شود، افزود: تا آنجا که اطلاع دارم دستور کار سفر این کمیسیونر بیشتر مربوط به پناهندگانی است که از سالیان قبل در ایران اقامت داشتند. البته ‌آنچه که مورد اشاره قرار گرفت می‌تواند در همکاری‌های آتی در ارتباط با آن صحبت کرد ولی اینکه بگوییم موضوع پناهندگان سوری هم در جریان این سفر در دستور کار مشخص طرفین بوده است، من اطلاع کافی ندارم.

وی ادامه داد: البته تصور دارم که می‌توانیم در مورد کلیت موضوع پناهندگان در کل منطقه با اتحادیه اروپا تبادل نظر داشته باشیم با توجه به اینکه در دهه‌های گذشته ایران تجربه‌های موفقی در این زمینه داشته و ما می‌توانیم مشورت‌های لازم را در این ارتباط به اتحادیه اروپا ارائه کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره سازوکار مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا درباره سوریه، با اشاره به اظهارات اخیر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص اینکه ایران و عربستان می‌توانند در بحث سوریه نقش‌آفرین باشند، اظهار داشت: نقش‌آفرینی می‌تواند وجوه مختلف مثبت و منفی داشته باشد.

 

وی افزود: اینکه ایران نقش مثبتی در سوریه ایفا کرده و در کنار مردم و دولت این کشور قرار داشته و از آن‌ها حمایت می‌کند، امری مشخص است. نقش عربستان هم نقش دیگری است که برای منطقه و اتحادیه اروپا چندان پوشیده نیست.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه متأسفانه برخی دولت‌های منطقه نقش منفی در بی‌ثبات کردن سوریه و تقویت تروریسم و افراط در این کشور داشتند، اظهار داشت: راهکار از پیش تعیین‌شده‌ای برای مذاکره با اروپا و برگزاری جلسات در این خصوص وجود ندارد ولی تماس‌ها با اتحادیه اروپا درباره مسائل دوجانبه، منطقه، سوریه، عراق و دیگر کشورها برقرار است.

سفر رئیس جمهور به ارمنستان

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص احتمال سفر حسن روحانی به ارمنستان اظهار داشت: اصولا روابط ما با کشورهای شمالی‌مان روابط خوبی است و به طور مستمر تلاش می کنیم با توجه به علاقه ای که از سوی طرف مقابل هم وجود دارد سطح این روابط را در زمینه های مختلف ارتقا دهیم و در این میان کشور ارمنستان هم جایگاه ویژه ای دارد و در بین کشورهای همسایه ما تنها کشوری است که در این حوزه مسلمان نیست و یک کشور مسیحی به حساب می آید.

وی گفت: امیدواریم در زمان لازم و مقرر سفر آقای رئیس جمهور به ارمنستان انجام شود و دو کشور گام‌های خوبی را با یکدیگر بردارند. ما می توانیم در کنار یکدیگر با توجه به اشتراکات خوبی که وجود دارد به ایفای نقش بپردازیم همان گونه که با آذربایجان روابط و همکاری های خوبی داشته و داریم با ارمنستان نیز چنین کنیم.قاسمی ادامه داد: این دعوت از مدت ها قبل انجام شده بود و نهایتا امیدواریم در اسرع وقت آقای روحانی به ارمنستان سفر کنند و گام های بلندی در همکاری های آتی برداریم.

مساله قره باغ و نقش ایران

وی در خصوص مساله قره باغ و نقش ایران در این موضوع اظهار داشت: کلیت موضوع این است که روابط ما با ارمنستان و آذربایجان از یک قدمت تاریخی برخوردار است به طور خاص با ارمنستان از دوران صفویه تاکنون ما با یکدیگر ارتباط داشته ایم همچنین نگاه ارامنه داخل کشور و ارامنه کشورهای مختلف در جهان به ایران یک نگاه مثبت است که این ظرفیت بالایی را برای ما ایجاد می کند که بتوانیم رایزنی های خوبی را با همسایگان داشته باشیم.

قاسمی نقش ایران در میانجی گری میان این دو کشور در مساله قره‌باغ بر کسی پوشیده نیست، ما توانستیم پس از تلاشی چند ماهه و جدی شرایط آتش بس را در قره باغ ایجاد کنیم که به یک ثبات نسبی دست یابد ولی بعدها به دلیل کارشکنی برخی کشورها این روند ادامه پیدا نکرد. در مجموع ایران جایگاه بسیار خوبی در میان آن دو کشور برخوردار است و هیچ کشوری بیش از ما توانایی این کار را ندارد که این به دلیل اشراف و ظرفیت بالای ایران در منطقه و در میان کشورهای همسایه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ابراز امیدواری کرد که مساله قره باغ که می تواند به عنوان یک تهدید برای کل منطقه تلقی شود هر چه زودتر به شکل منصفانه حل و فصل و حقوق هر دو کشور نیز حفظ شود.

توضیحاتی درباره احضار سفیر ترکیه در ایران به وزارت خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره احضار سفیر ترکیه به وزارت خارجه و اینکه سفیر ترکیه گفته است وی احضار نشده است، گفت: نمی‌توانیم روی لغات جدل کنیم. تأیید می‌کنیم که سفیر ترکیه هفته گذشته به طور مفصل در وزارت خارجه حاضر بوده و درباره مسایل دوجانبه، سوریه، عراق، حوزه خلیج فارس صحبت و سوالاتی مطرح شد و وی پاسخگو بود و بخشی از مطالبی که اشراف نداشت، به آنکارا منتقل کرد که بعداً پاسخ را به ایران منعکس کند.

قاسمی افزود: در این دیدار نکات عمده‌ای به وی گوشزد شد و مطالبی از وی سوال و مطالبی نیز به وی توضیح داده شد و او نیز توضیحاتی درباره برخی مواضع ترکیه که برای ما تردید و ابهام دربرداشت، برای ما مطرح کرد.

جیسون رضاییان به عنوان تبعه ایرانی نمی‌تواند علیه ما شکایت کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: جیسون رضاییان و دیگر جاسوسان ایرانی آزاد شده که مدعی شکایت علیه کشومان هستند تبعه ایرانند و نمی توانند در دادگاه های دیگر کشورها علیه ما اعلام جرم کنند. قاسمی درباره اقدام جیسون رضاییان در شکایت علیه کشورمان در دادگاه‌های آمریکا و اقدامات وزارت امور خارجه برای جلوگیری از تضییع منافع ملت ایران افزود: کتاب اینگونه روابط میان ایران و آمریکا باز است و شاهنامه به انتها نرسیده است. وی تصریح کرد: مسائل متعددی هست که آنان به عنوان ابزارهای مختلف علیه ما استفاده می‌کنند و من نمی‌توانم بگویم داستان تمام شده است و به انتهای قصه رسیده‌ایم.

قاسمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره بدعهدی آمریکایی‌ها در آزادی 20 ایرانی زندانی از زندان‌های امریکا در ازای آزادی جیسون رضاییان گفت: اطلاعات خاصی در این باره ندارم و این موضوع را از شما می‌شنوم. وی افزود: فرض من بر این است که اقدامات ما به صورت متقابل است و در صورتی خواسته‌های طرف مقابل را انجام می‌دهیم که خواسته‌های ما را انجام دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: عمدتاً اینگونه مسائل مربوط به حوزه قضایی است و من اشرافی بر جزئیات پرونده ندارم پس در این باره از مسئولان قوه قضاییه سوال کنید. قاسمی در عین حال تصریح کرد: تصور و قرار ما این نیست که با آمریکایی‌ها به نقطه مشخص و روشنی رسیده‌ایم؛ ما و آنان در موضوع هسته‌ای مذاکراتی داشتیم و به تفاهماتی با این کشور و برخی کشورهای اروپایی رسیدیم که درصددیم تفاهمات را اجرایی کنیم.

وی افزود: آنچه مرتبط با ما بود، اجرا کردیم اما بدعهدی‌ها و بدقولی‌ها در طرف مقابل به ویژه از جانب آمریکا وجود دارد و ما مصریم که آنان تعهداتشان را انجام دهند و خلاف تعهداتشان عمل نکنند.قاسمی گفت: درباره پرونده مرتبط با جیسون رضاییان که تحت شرایطی رأی به آزادی او داده شد، از مراجع قضایی سوال کنید که از جزئیات این پرونده اطلاعات بیشتری دارند.

ایران و کانادا به‌دنبال ایجاد دفاتر حافظ منافع هستند

سخنگوی وزارت خارجه در مورد آخرین گفت و گوهای ایران و کانادا و این که این گفت‌وگوها به چه نتیجه‌ای رسیده است؟ گفت: مذاکرات کارشناسی بین دو کشور هم‌چنان ادامه دارد و ما امیدواریم با حل و فصل برخی از مسائل باقی مانده بین دو کشور در مرحله نخست بتوانیم برای داشتن دفاتر حافظ منافع در پایتخت دو کشور به تفاهم برسیم.

بهرام قاسمی در ادامه با بیان این که تحقق این موضوع می‌تواند به خدمت‌رسانی و ارائه خدمات لازم به شهروندان دو کشور کمک کند و این موضوع می‌تواند نخستین گام باشد ادامه داد: اگر در این مورد تفاهمات لازم انجام شود ما می‌توانیم گام‌های بعدی را برداریم.

او افزود: هنوز برخی از مسائل حقوقی و سیاسی بین دو کشور وجود دارد و امیدواریم با توجه به اهمیتی که دو کشور برای یکدیگر قائل هستند بتوانیم با اشتیاق و جدیت بیش‌تری گام‌های بعدی را برداریم. ما در برابر هر گام مثبتی می‌توانیم گام مثبتی داشته باشیم تا به یک تفاهم اولیه برسیم و بعد از آن در راستای برداشتن گام‌های بعدی اقدام کنیم و زمینه آن فراهم شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه  کشورمان در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده به نقل از سفیر ایران در روسیه مبنی بر این که احتمالا تا سال آینده شاهد لغو  روادید بین ایران و روسیه خواهیم بود گفت: اراده دو کشور؛ توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف و ایجاد تسهیلات کنسولی برای دو کشور است و این موضوع در دستور کار است.

وی با بیان این که این موضوع در دستور کار مذاکرات دو طرف بوده است و امیدواریم که در این زمینه گام‌های بیشتری برداشته شود گفت: من می‌توانم صحبت‌های آقای سفیر را این گونه بیان کنم که ایشان تاکید بر این داشتند که دو کشور خواهان رسیدن به یک نقطه مطلوب در بحث روادید هستند.

سفیران ایران در سوریه، عمان و سوییس به‌زودی مشخص می‌شوند

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تعیین سفیران جدید ایران در سوریه، عمان و سوییس و این که آیا انتخاب سفیر ایران در سوییس به دلیل خاصی این‌قدر به طور انجامیده است؟ افزود: این موضوع دلیل خاصی نداشته است. در مورد هر سه کشور که اشاره کردید افرادی مطرح هستند و در حال کار شدن بر روی این موضوع هستیم تا هرچه زودتر به این کشورهای مهم اعزام شوند. این پروسه در حال انجام است، امیدواریم که این پروسه در این مقطع زمانی با توجه به روابط ویژه‌ای که ما با سه کشور داریم هرچه زودتر طی شود و سفیران اعزام شوند.

وی با بیان این که هر سه کشور برای ما مهم‌اند و تعجیل داریم هرچه زودتر سفیران جدید به این مناطق اعزام شوند، ادامه داد: البته همان‌طور که می‌دانید عمدتاً پروسه تعیین سفیران و طی شدن مراحل مربوط به آن یک پروسه طولانی است و ما باید یک مقداری آن را کوتاه‌تر کنیم. در سوریه تا آن‌جایی که قانون به ما اجازه می‌داد سفیر در محل مأموریت خود حضور داشت. چرا که همان‌طور که شما می‌دانید میزان مدت حضور سفیران در هر کشور بر اساس یک زمان‌بندی مشخصی انجام می‌شود.

قاسمی در مورد برگزاری چهل و هفتمین اجلاس کارگروه تعیین رژیم حقوقی دریای خزر در تهران نیز، گفت: جلسه این کارگروه از روز گذشته به مدت دو روز در تهران آغاز شده است. در روز اول آقای ظریف در مراسم افتتاحیه آن حضور داشتند و اکنون در سطح معاونان این اجلاس در حال برگزاری است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که رژیم حقوقی دریای خزر موضوع پیچیده‌ای است با توجه به خود پیچیدگی‌های دریای خزر، اظهار کرد: در ادوار گذشته در این زمینه مذاکراتی برگزار شده و توانسته‌ایم برخی از ابهامات و پیچیدگی‌هایی که وجود داشته است را حل کنیم و امیدواریم اجلاس تا بعدازظهر امروز بتواند برخی دیگر از ابهامات موجود را حل کند. رفع ابهامات و پیچیدگی‌هایی که در این زمینه وجود دارد زمان‌بر است، ما در این راستا به زمان نیاز داریم تا اختلاف دیدگاه‌ها و ابهاماتی که وجود دارد رفع شود و امیدواریم در این زمینه بتوانیم به یک تفاهم نهایی برسیم.

ادامه مذاکرات کارشناسی میان ایران و کانادا

وی در خصوص روابط میان تهران و اوتاوا اظهار داشت: مذاکرات کارشناسی میان ایران و کانادا ادامه دارد و با حل و فصل برخی مسائل کوچک و باقی مانده میان دو کشور در مرحله نخست باید بر سر این مساله که بتوانیم دفاتر حافظ منافع در پایتخت‌های دو کشور جهت خدمت رسانی به مردم به تفاهم برسیم و پس از آن می توانیم گام های دیگری را برای برقراری روابط دیپلماتیک برداریم که امیدوارم با توجه به اهمیت بالای این مساله برای دو طرف گام های مثبت و بلندی برداشته شود.

قاسمی در خصوص این سوال که آیا لغو ویزا میان ایران و روسیه را به زودی شاهد خواهیم بود یا نه، گفت: اراده دو کشور توسعه همکاری های دو جانبه و ایجاد تسهیلات کنسولی برای اتباع دو کشور است. امیدواریم در این مسیر گام های بیشتری برداشته شود و نهایتا به لغو روادید منجر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در حوزه مسائل کنسولی گاهی این مسیر طولانی خواهد بود چرا که مذاکرات و مسائل فنی مختلفی وجود دارد که بر اساس آن تصور بر این است که در کوتاه مدت ما لغو روادید را میان ایران و روسیه نخواهیم داشت.

وی در خصوص به توافق رسیدن طرف های سیاسی لبنان بر سر گزینه دلخواه حزب‌الله اظهار داشت: این اتفاق میمونی است که حاکمیت ملی لبنان را بیش از پیش تضمین می کند، ثبات، امنیت و اتحاد و انسجام ملی لبنان برای ما به عنوان یک کشور مهم در خاورمیانه دارای اهمیت است. اینکه احزاب و گروه های متعدد لبنانی به تفاهم نزدیک می شوند برای ما و کل منطقه و جهان اهمیت دارد و تحقق این وضعیت پیام خوبی است که در میان سایر نقاط منفی موجود در منطقه یک نقطه امیدواری است و در نهایت امیدواریم این ثبات نسبی اجماع و وحدت ملی در لبنان شکل بهتری به خود بگیرد.

قاسمی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه خبری را گاردین منتشر کرده بود مبنی بر ارسال ایمیل از طرف آقای ظریف به جان کری پیرامون نشست لوزان، آیا این خبر را تایید یا تکذیب می‌کنید، گفت: من در جایگاهی نیستم که اخبار منتشر شده از سوی گاردین را تایید یا تکذیب کنم. رسانه های غربی به دلایل مختلف  مطالبی را منعکس می کنند که الزاما مصداق عینی و واقعیت ممکن است نداشته باشد.

لغو روادید میان ایران و روسیه

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده به نقل از سفیر ایران در روسیه مبنی بر این که احتمالا تا سال آینده شاهد لغو  روادید بین ایران و روسیه خواهیم بود گفت: اراده دو کشور؛ توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف و ایجاد تسهیلات کنسولی برای دو کشور است و این موضوع در دستور کار است.

وی با بیان این که این موضوع در دستور کار مذاکرات دو طرف بوده است و امیدواریم که در این زمینه گام‌های بیشتری برداشته شود گفت: من می‌توانم صحبت‌های آقای سفیر را این گونه بیان کنم که ایشان تاکید بر این داشتند که دو کشور خواهان رسیدن به یک نقطه مطلوب در بحث روادید هستند.قاسمی با بیان این که پیگیری این گونه توافقات با توجه به این که دارای مسائل فنی و پیچیده‌ای است امری زمان‌بر است و باید دو طرف در این زمینه تفاهم کنند ادامه داد: فکر می‌کنم در کوتاه مدت لغو روادید نخواهیم داشت بلکه تسهیلات کنسولی بین دو کشور برای بخش‌های مشخصی در دراز مدت و کوتاه مدت ایجاد شود و همان طور که گفتم تا لغو روادید راه باقی است. گرچه اراده این است که این موضوع رخ دهد.

توضیحی درباره هدیه ظریف به کری

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر تایید یا تکذیب هدیه جواد ظریف به همتای آمریکایی خود در مذاکرات هسته ای اظهار داشت: تا جایی که اطلاع دارم در رفت و آمدهای دیپلماتیک رد و بدل شدن هدایا در همه سطوح وجود دارد و این بر اساس فرهنگ مناطق و کشورهای مختلف می تواند متفاوت باشد.

وی گفت: در خلال مذاکرات هسته ای که در مقاطع ویژه و حساسی هم قرار داشتیم مباحث فنی پیچیده ای بین ما و طرف مقابل به وجود آمده بود که به خصوص طرفین آمریکایی ادعایی را مطرح کرده بود که ایران در محاسبات خودش در یک مورد خاص دقیق نبوده و این شد مبنای یک گفتگو و جدل بین طرفین مذاکره.

قاسمی ادامه داد: در دنیای امروز هدایا هم یک نوع رفتار یا اقدامی تلقی می شود که منتقل کننده پیام خاصی به طرف مقابل است. در آن مقطع آقای ظریف کتابی که تصاویر نقاشی های استاد فرشچیان را داشت، به همتای آمریکایی خود هدیه داد و پس از ارائه توضیحاتی در خصوص نقاشی های ایشان و ریزه  کاری های موجود در آن به وی گفت که این استاد نقاشی بنا به ملاحظات و ریزه کاری هایی که در آثارش وجود دارد  گاهی مجبور می شود از ذره بینی خاص استفاده کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: آقای ظریف با این توضیح به جان کری گفت که ایرانی ها از گذشته تا به حال انسان های دقیق، ریزبین و محاسبه گری بوده اند و همین توضیح وزیر امور خارجه برای حل و فصل آن موضوع در مذاکره کاملا موثر افتاد و طرف مقابل مجاب به پذیرش مواضع ما در آن مساله خاص شد.

قاسمی در پاسخ به این سوال که سفیر ترکیه در ایران به وزارت امور خارجه فراخوانده شده بود یا خیر، گفت: می توانم این را تایید کنم که سفیر محترم ترکیه به طور مفصل در وزارت خارجه حاضر بود و پیرامون مسائل مختلفی از سوریه، عراق، خلیج فارس و برخی مسائل دوجانبه با ایشان صحبت شد. سوالاتی را مطرح کردیم و پاسخ هایی را به ما ارائه کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این جلسه در وزارت امور خارجه برگزار شد و ایشان نکات مختلفی را در خصوص آن مواضع و سیاست هایی که از سوی ترکیه اتخاذ شده و برای ما ابهام داشته مطرح کردند.

توضیح پیرامون انتشار ایمیل های وزیر امور خارجه توسط روزنامه گاردین

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره اقدام گاردین در انتشار برخی ایمیل‌های محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه گفت: در جایگاهی نیستم که خبر گاردین را تأیید یا تکذیب کنم؛ رسانه‌های غربی در مقاطع مختلف مطالبی را منعکس می‌کنند که الزاماً مصداق عینی و واقعی ندارد اما گاهی برداشتی از ذهنیتی است که می‌تواند درست باشد.

ویژگی های نشست لوزان

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در اینکه ما در نشست لوزان در خصوص ترکیب اعضای شرکت کننده در نشست نگاه خاص خود را داشته ایم و ترجیح می دادیم از تنوع بیشتر و دیدگاه های متفاوت تری برخوردار باشد که بتواند بر همه ابعاد مختلف مشکلات بحران سوریه فائق آید و آن را زیر ذره بین بگذارند و ثمربخشی بیشتری از نشست به دست بیاید، شکی نیست.

وی تصریح کرد: نهایتا این منجر به شرکت عراق، مصر و بعدا در لحظات آخر حضور اردن در نشست لوزان شد. این نشست علیرغم نشست های قبلی صرفا با حضور همسایگان و کشورهای منطقه صورت گرفت و اعضای اروپایی در آن حضور نداشتند. این نشست با حضور اعضای مورد توافق میان ایران و دیگر بازیگران برگزار شد.

 

قاسمی ادامه داد: بحث هایی مطرح شد، رایزنی هایی صورت گرفت هر چند بدون نتیجه پایان یافت اما همین که کشورهای مختلفی توانستند دور یک میز بنشینند و با دیدگاه های مختلف خود در خصوص بحران سوریه به بحث و مذاکره بپردازند خود به نظر یک گام مثبتی بود که می تواند مفید واقع شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگرچه نشست ها عمدتا نمی توانند با سرعت عمل در کوتاه مدت یا میان مدت به نتیجه مثمرثمری دست یابند.

هرگونه مشارکت ترکیه در عراق باید با اجازه دولت مرکزی باشد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در ارتباط با اظهارات اخیر مقامات ترکیه در ارتباط با موصل و این که آن‌ها قصد دارند در عملیات آزادسازی موصل شرکت کنند و نسبت به این منطقه ادعاهایی مطرح کرده‌اند؟ گفت: بحث تروریسم و مقابله با تروریسم در منطقه و حتی در سطح جهان بحث مهمی است و هر دولتی که می‌تواند باید برای مبارزه با تروریسم اقدام کند و این کار درستی است. البته به هیچ وجه قابل قبول نیست که کشوری به بهانه مبارزه با تروریسم و هر جنایت دیگری حاکمیت ملت‌های دیگر را لغو کند و بدون اجازه و مجوز دولت مرکزی آن کشور بخواهد به صورت یک‌جانبه عمل کرده و حاکمیت آن کشور را نقض کند. هرگونه مشارکت در موضع مبارزه با تروریسم در عراق باید با هماهنگی، اطلاع و مجوز دولت مرکزی این کشور صورت بگیرد.

ادعای استفاده از سلاح شیمیایی توسط ارتش سوریه فرافکنی است

خبرنگاری در این نشست خطاب به سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت در حالی که چند سال پیش تسلیحات شیمیایی سوریه از این کشور خارج شد به تازگی آمریکایی‌ها بار دیگر ادعای به‌کارگیری تسلیحات شیمیایی توسط ارتش سوریه را مطرح کردند و از ایران و روسیه نیز خواسته‌اند که دست از حمایت سوریه بردارند. نظر ایران در این ارتباط چیست؟ که او در پاسخ گفت: تصور ما این است آن چه که در این زمینه مطرح می‌شود یک فرافکنی در راستای ایجاد فضای کاذبی جهت دخالت برخی از قدرت‌ها در امور این کشور است و این که دولت سوریه و گروه‌هایی که در حال مبازره با تروریسم هستند را تحت فشار قرار دهند.

او با بیان این که سخنانی که در این زمینه مطرح می‌شود غلط و بی‌ربط است مگر این که کسی بتواند با شواهد دقیق و نظارت‌های سازمان‌های بین‌المللی این موضوع را اثبات کند، تأکید کرد: به نظر ما این یک بازی سیاسی جدید است. در سوریه هرگاه دولت موفق می‌شود که به پیروزی‌هایی دست پیدا کند و سرزمین‌های خود را آزاد کند و با تروریست‌ها مقابله بیش‌تری کند این نوع حرکات و رفتارها با به‌کارگیری واژه‌های زیبایی چون آتش‌بس از سوی برخی از قدرت‌ها آغاز می‌شود چرا که و در واقع با این موضوع می‌خواهند روند مبارزه با تروریست‌ها را محدود کنند.

وی با بیان این که آنچه دیگران برای ایران و یا کشور دیگری تجویز می‌کنند امری غلط و نابه‌جاست، تصریح کرد: اگر ایران حضور مستشاری در سوریه دارد این موضوع با درخواست دولت مشروع و قانونی سوریه بوده است و دیگران نمی‌توانند در این ارتباط اظهارنظر کنند و چیزی که دولت سوریه خواسته است را نقض کنند. ما باید به ‌آن‌ها بگوییم لطفاً سوریه را ترک کنید. به تروریست‌ها امکانات و تسهیلات نظامی ندهیم و اجازه ندهید که تروریست‌های آموزش دیده از اقصی نقاط جهان به سوریه آمده و علیه حاکمیت سوریه بجنگند و دست به کشتار مردم این منطقه بزنند.

عربستانی‌ها باید هرچه زودتر از یمن خارج شوند

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران در ارتباط با آخرین تحولات یمن و نقض آتش‌بس از سوی عربستان در این کشور و مخالفتش با درخواست سازمان ملل متحد برای ادامه آتش‌بس در این کشور، گفت: در یمن با شرایط خاص و پیچیده‌ای مواجه هستیم. ما از آتش‌بسی که قرار بود به اجرا گذاشته شود استقبال کردیم و آن را به عنوان یک مقدمه و پیش‌فرض می‌دانستیم که می‌تواند با تلاش کشورهای منطقه و عدم استمرار تجاوزات عربستان به یمن زمینه برای یک آتش‌بس طولانی و رسیدن به یک شرایط مطلوب جهت برگزاری مذاکرات سیاسی در ارتباط با این بحران فراهم کند.

وی ادامه داد: متأسفانه عربستان این آتش‌بس را شکست و به نظر می‌رسد که وضعیت این کشور در حال پیچیده‌تر شدن از گذشته است. عربستانی‌ها باید هرچه زودتر از یمن خارج شوند. این موضوع به نفعشان است چرا که ادامه این بحث عربستان را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند و استمرار این وضعیت به نفع آنها نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه داد: در اولین گام این توقع وجود داشت که عربستان آتش‌بس را اجرا کند و این اتفاق نیفتد. ما نسبت به وضعیت یمن و کشتارهایی که در این منطقه در حال صورت گرفتن است نگران هستیم و امیدواریم که دولت ریاض بپذیرد که حملاتش را متوقف کند و اجازه بدهد که تحت مدیریت سازمان ملل یک آتش‌بس جدی در این کشور ایجاد شود و شرایط برای انجام مذاکرات سیاسی و حل این بحران ایجاد شود.

از نزدیک‌ شدن گروه‌های لبنانی برای تعیین رییس‌جمهور استقبال می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با انتخاب رییس‌جمهور لبنان و توافق گروه‌های سیاسی لبنانی از جمله سعد حریری  در ارتباط با رییس‌جمهور شدن گزینه حزب‌الله خاطرنشان کرد:‌ این اتفاق میمونی است و می‌توان به آن خیر مقدم گفت و از آن استقبال کرد.

او افزود: حفظ تمامیت ارضی لبنان برای ما مهم است، لبنان کشوری موثر در خاورمیانه است و این که این کشور برای مدتی رییس‌جمهور نداشت موضوع خوبی نبود.

قاسمی خاطرنشان کرد: این که گروه‌های مختلف لبنانی در ارتباط با انتخاب رییس‌جمهور و گزینه‌ای در این مورد به هم نزدیک شوند اقدام مثبتی است و می‌تواند به ایجاد اجماع و وحدت ملی هر چه بیش‌تر در این کشور بیانجامد.از دیگر سو در صورت تحقق این موضوع این امر برای کل منطقه و جهان پیام مثبت و خوبی دارد.

 

 

 

 


١٦:٥٩ - 1395/08/03    /    شماره : ٤١٩٢٢١    /    تعداد نمایش : ٣١٦٦اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران