گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی (95/8/17)


  چاپ        ارسال به دوست

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی (95/8/17)

 

نشست خبری بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، امروز با حضور اصحاب رسانه در محل وزارت امور خارجه برگزار شد و وی، به سوالات مختلف خبرنگاران پاسخ داد.

*آخرین وضعیت گروگان های ایرانی

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اسارت ۲۱ خدمه صیادان ایرانی در سومالی و مسولیت نهادهای مختلف و وزارت امور خارجه اظهار داشت: با سومالی رابطه ای نداریم و تلاش های بسیاری توسط وزارت خارجه و دیگر نهادها برای آزادی آن عزیزان صورت گرفته ولی چون دزدان دریایی رباینده های آنان است کار را پیچیده تر میکند.

قاسمی با تاکید بر اینکه در اینگونه موارد برای حفظ جان اتباع خود باید با درایت و ظرافت برخورد کرد، افزود: شاید خبردهی و خبررسانی در این خصوص خیلی به مصلحت و به نفع افراد گرفتار در دام دزدان دریایی نباشد.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه گفتید کمپینی در این خصوص تشکیل شده و موضوع خبررسانی شده است من در همین حد اکتفا می‌کنم و می‌گویم که وزارت خارجه و سایر نهادها در حال پیگیری موضوع هستند اما موضوع پیچیده‌ای است و ساده نیست و ما با تمام توان و تلاش خود می‌کوشیم تا باقی‌مانده این افراد به کشور بازگردند و با تلاش‌هایی که تاکنون صورت گرفته تعدادی از این افراد در طی ماه‌های گذشته آزاد شده‌اند و این تلاش‌ها باید با جدیت و همت والا ادامه پیدا کند و انشاالله به نتیجه مطلوب برسد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که چه کسی مسئول رسیدگی به این امر است، گفت: در مجموع جمهوری اسلامی ایران مسئول رسیدگی به این موضوع است و تقسیم وظایفی براساس شرح وظایف نهادهای مختلف بین آنها وجود دارد و همه آنها این موضوع را پیگیری می‌کنند و امیدواریم با توجه به حساسیت موضوع همه ما در زمان مناسب اطلاع‌رسانی لازم را داشته باشیم.

قاسمی با تاکید بر پیچیدگی این موضوع اظهار داشت: با توجه به حساسیت موضوع و جان انسان‌هایی که در گرو گروگان‌گیر‌ها است اجازه بدهید در همین حد بسنده کنم و بگویم که این موضوعی فراموش شده و بدون پیگیری باقی‌مانده نیست و وزرات خارجه به سهم خود و همچنین سایر ارگان‌ها در تلاش هستند که این موضوع را به شکل مطلوب حل کنند.

*سفر وزیر امور خارجه به لبنان و چند کشور اروپایی

قاسمی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری درباره سفر محمدجواد ظریف وزیر خارجه به بیروت عنوان کرد که وزیر خارجه بعدازظهر امروز (دوشنبه) به لبنان سفر می‌کند و طی امروز و فردا با مقامات این کشور دیدار خواهد کرد.

وی افزود: این سفر طی روزهای گذشته مطرح بود بخصوص بعد از انتخاب رئیس جمهور لبنان و مناسبات فیمابین دو کشور و رایزنی‌های مستمری که بین دو کشور است و شرایط جدید در لبنان ایجاب می‌کرد سفری به بیروت انجام شود و ضمن دیدار با رئیس جمهور و سایر مقامات و گروه‌ها، احزاب و شخصیت‌ها، مجددا مسائل دوجانبه خود را مورد پیگرد قرار دهیم و مسائل منطقه و آخرین تحولات منطقه که بخصوص بحث سوریه می‌‌تواند یکی از آنها باشد مورد تبادل نظر قرار دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان لبنان را کشوری بسیار اثربخش و تاثیرگذار در تحولات منطقه خواند و افزود: ما بر اثربخشی و تاثیرگذاری این کشور در منطقه واقف بودیم و همواره تماس‌ها و رایزنی‌های خودمان را به شکل مختلف و سطوح مختلف همواره داشتیم و هیچگاه این رایزنی‌ها متوقف نشده است.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان ادامه داد: در این دوران با توجه به وضعیت جدید قرار شد آقای ظریف به لبنان سفر کند و برای امروز و فردا این تاریخ تنظیم شد و ایشان تا فردا بعدازظهر در بیروت خواهد بود و با رئیس جمهور و دیگر مقامات گفت‌وگو خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس درباره سفر ظریف به سه کشور اروپایی و اینکه آیا سطح روابط ایران و چک قرار است از کاردار به سفیر ارتقا یابد؟ عنوان کرد: وزیر خارجه در ادامه سفر به بیروت به سه کشور اروپای شرقی شامل رومانی، چک و از آنجا به اسلواکی سفر می‌کند.

قاسمی به روابط ایران با این سه کشور اشاره کرد و ادامه داد: با این کشورها در شرق اروپا از گذشته همکاری‌های بسیاری خوبی داشتیم و با جمهوری چک نیز همکاری‌های صنعتی، فنی و اقتصادی داشتیم. در چهار دهه پیش بخش زیادی از صنایع ما از ماشین آلات چک استفاده می‌کردند.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: این سفر در ادامه سفرهای دوره‌ای وزیر خارجه انجام می‌شود. این سفر را مثبت می‌دانم و امیدوارم در این برهه روابطمان را با کشورهایی که در گذشته روابط اقتصادی بسیار گسترده‌ای داشتیم مجدداً در ریل خود قرار دهیم و به حرکت در آوریم، چون آنها از پتانسیل‌های خوبی برخوردار هستند و می‌توانند در جهات مختلفی مکمل کار ما باشند و بالعکس.

 

وی درباره مناسبات تهران و چک عنوان کرد: به دلایل مختلف طی سالیان زیاد سطح روابط ما با این کشور در سطح کاردار باقی ماند و براساس تفاهماتی که ماه‌های گذشته صورت گرفت و با توجه به علاقه‌مندی دو کشور، قرار شد روابط را به سطح سفیر ارتقا بدهیم و این تفاهم صورت گرفته و در حال تحقق است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: کاردار فعلی چک در تهران از سوی دولت متبوعش به عنوان سفیر معرفی شده است و ما نیز کاردار ایران در پراگ را نیز به عنوان سفیر در چک مشخص و معرفی کردیم که ادامه ماموریت خود را در سطح سفیر ادامه خواهند داد و ما روابط مان را در سطح سفیر خواهیم داشت.

وی گفت: اگرچه ما پیش از این روابط را داشتیم و همکاری‌ها برقرار بود ولی امیدواریم با این تلاش بتوانیم با کشور چک در سطح عالی‌تر تفاهم و همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی داشته باشیم.

*باز شدن دفتر اتحادیه اروپا در ایران در کوتاه مدت محقق نمی شود

قاسمی در خصوص استقرار دفتر اتحادیه اروپا در ایران نیز گفت: موضوع ایجاد دفتر اتحادیه اروپا در تهران بحث جدیدی نیست، اظهار کرد: بررسی این موضوع مانند برخی دیگر از موضوعاتی که بین ایران و اتحادیه اروپا مطرح است زمان‌بر است و نمی‌توان زمانی را برای تحقق این موضوع پیش‌بینی کرد.

با بیان این که دور دوم مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در سطح معاونان در بروکسل برگزار می‌شود، تصریح کرد: در این دوره از این گفت‌وگوها همانطور که از قبل مطرح شده موضوعات مختلفی جهت رایزنی و گفت‌وگو در دستور کار طرفین خواهد بود که از جمله می‌توان به روابط دو جانبه ایران و اتحادیه اروپا و همچنین بررسی چالش‌ها و معضلاتی که بر سر راه گسترش سریع‌تر روابط وجود دارد و همچنین چگونگی حل و فصل آنها اشاره کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه قرار است در مورد طیف وسیعی از موضوعات با اتحادیه اروپا گفت‌وگو کنیم، تصریح کرد: ایران و اتحادیه اروپا از روابط دیرینه‌ای برخوردار هستند که البته این روابط بعضا به دلیل عدم شناخت کافی مسئولان وقت در برخی از پست‌ها و ارگان‌های اتحادیه اروپا با فراز و نشیب‌های زیادی همراه و گاهی مواجه بوده است. گرچه نهایتا رویکرد مثبتی برای گسترش روابط و همکاری ها به وجود آمده است.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد ایجاد دفتر اتحادیه اروپا در تهران و اخباری که اخیرا در این راستا منتشر شده است، گفت: این موضوع بحث جدیدی نیست. موضوعات زیادی در دستور کار ایران و اتحادیه اروپا برای بررسی است که این موضوع نیز شامل آن می شود.

وی در همین راستا گفت: به نتیجه رسیدن در مورد برخی از مسائل در خود اتحادیه اروپا زمان‌بر بوده است و این در مورد نوع رابطه ما با اتحادیه اروپا در ارتباط با برخی از موضوعات نیز صدق می‌کند.

قاسمی با بیان اینکه موضوع تشکیل دفتر اتحادیه اروپا در تهران از گذشته مطرح بوده و گاهی فراموش شده و در مواقعی به صورتی جدی تر به آن پرداخته شده است، خاطر نشان کرد: نمایندگی ایران در بروکسل از گذشته ای دور به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا نیز به ایفای وظیفه پرداخته و از دیگر سو در مقاطع مختلف به طور معمول سفارتخانه های عضو این اتحادیه در تهران در صورت لزوم مسائل این اتحادیه را دنبال کرده اند. گرچه خود این اتحادیه در برخی از نقاط دارای نمایندگی است.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با بیان اینکه ایجاد دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران موضوعی است که به مانند مسائل دیگر می‌توان در ارتباط با آن رایزنی کرد، ادامه داد: ولی همانطور که گفتم بررسی و تصمیم‌گیری در مورد برخی از مسائل با توجه به سود و زیانی که ممکن است به همراه داشته باشند زمان بر است و موضوع ایجاد دفتر اتحادیه اروپا در تهران نیز شامل این موضوع است و قابل پیش‌بینی نیست که چه زمانی این امر محقق خواهد شد و نمی‌توان برای آن ظرف زمانی مشخص کرد.

* قطعنامه پارلمان اروپا

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مناسبات ایران و اتحادیه اروپا و تصویب سند راهبردی پارلمان اروپا و ورود روابط ایران و این اتحادیه به مرحله جدید عنوان کرد: با تجربه‌ای که ما اتحادیه اروپا داریم، قطعنامه پارلمان اروپا در نوع خود قطعنامه جدید و کم‌نظیری بود.

وی با بیان اینکه این قطعنامه در بیش از 30 بند تنظیم شده است، اظهار داشت: در این قطعنامه موضوعات مربوط به پارلمان و ایران به طور مفصل مطرح شده است و قطعنامه دارای بندهای مثبت و منفی بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: در برخی از بندها به دقت و با شناخت بسیاری در مورد مسائل خارجی و داخلی ایران صحبت شده بود که به نظر می‌رسید با مطالعه بهتری این کار صورت گرفته است.

قاسمی خاطرنشان کرد: قطعنامه پارلمان اروپا دارای نقاط منفی و نکات غیرواقعبینانه‌ای بود که از نظر ما رد شدنی و غیرقابل قبول است، ولی مجموعه‌ای از نکات منفی و مثبت بود و از جامعیت بالایی برخوردار بود و با رای اکثریت اعضای پارلمان به تصویب رسید ولی قطعنامه‌های پارلمان اروپا ضمانت اجرایی ندارد و بیشتر شکل توصیه‌ای خواهد داشت و می‌تواند آثار روانی خود را بر نهادهای اروپایی و افکار عمومی و حتی فراتر از اروپا بگذارد.

وی افزود: قطعنامه‌ای با این ویژگی‌ها با نکات مثبت و منفی بود که هر کدام را در جای خودش می‌توان بررسی کرد.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان در عین حال یادآور شد: ولی روابط ما با اتحادیه اروپا به قطعنامه اخیر برنمی‌گردد. قطعنامه‌ در ادامه قطعنامه‌هایی است که وجود داشته ولی با یک چارچوب و بندهای جدید و با واقع بینی جدید درباره نقش سازنده و ضد تروریستی و ثبات بخشی ایران در منطقه و دیگر ویژگی‌های مثبتی که درباره ایران وجود داشته که با کمی تغییر در گذشته، امروز با دقت بیشتری مورد توجه قرار گرفته است.

قاسمی اضافه کرد: روابط ما با اروپا قدیمی و دیرینه که به چند دهه گذشته و حتی به قبل از تشکیل این اتحادیه برمی‌گردد. در دوران بازار مشترک اروپا ما این روابط را داشتیم و بعدا به روابط با اتحادیه اروپا تغییر یافت. در این مدت مذاکرات انتقادی و مذاکرات فراگیر و سازنده‌ای در مقاطعی داشتیم و بعد از اجرای تحریم‌های ظالمانه شورای امنیت، این مذاکرات قطع شد.

وی گفت: قرار است تماس‌های منظم و مستمر را به تناوب در تهران و بروکسل داشته باشیم و نخستین نشست ایران و اتحادیه اروپا در سطح معاونان (معاون وزیر خارجه ایران و معاون وزیر اتحادیه اروپایی) روز چهارشنبه در بروکسل برگزار می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: دستور کار این نشست مشخص است و نکات متنوع و متعددی که در روابط ما و مسائل بین ما و اتحادیه اروپا مطرح است در این نشست بررسی خواهد شد. مسائلی را ما داریم و مسائلی هم آنها دارند که دنبال خواهند کرد.

وی گفت: کار با اتحادیه اروپا دشوار و از پیچیدگی‌های خود برخوردار است و دارای بوروکراسی خاص خود است و عمدتا آنچه ما تجربه کردیم این است که مذاکرات عمدتا طولانی‌مدت، زمانبر و تا حدی از پیچیدگی‌ها برخوردار است، ولی ما نفس و آغاز مذاکرات را مثبت می‌دانیم و امیدواریم در نشست‌های رو در رو و منظم بتوانیم بر چالش‌هایی که بین ما و آنها وجود دارد فائق بیاییم و بتوانیم خطوط و منافع مشترک بیشتری را برای همکاری‌های آتی تعریف کنیم.

*روابط روسیه با رژیم صهیونیستی به خود آنها مربوط است

قاسمی در پاسخ به سوالی در خصوص سفر هیات پارلمانی رژیم صهیونیستی به مسکو با موضوع ایران و بحران سوریه گفت: هیات های زیادی بین مسکو و رژیم صهیونیستی ممکن است رفت و آمد داشته باشند که روابط و مسایل خود را دارند و ما از آن اطلاع زیای ندارم و مساله ای نیست که در این خصوص اظهارنظری و چیزی را اضافه کنم.

وی ادامه داد: این موضوع چیز غریبی نیست؛ فدراسیون روسیه با رژیم صهیونیستی روابط سیاسی دارد و هر از گاهی هیات هایی مبادله شده و رایزنی دارند و این موضوعی است که به خود آنها مربوط است.

*افراد دوتابعیتی را به رسمیت نمی‌شناسیم

وی در خصوص افراد دوتابعیتی و شهروند ایالت متحده آمریکا نیز گفت: من در جلسات گذشته شاید در پاسخ به سوال خاصی این موضوع را مطرح کردم که اینها نمی توانند به عنوان یک شهروند ایرانی شکایت کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: دو تابعیتی را طبق اعلام مراجع ذیربط و قضایی به رسمیت نمی شناسیم و تابعیت دوم آنها مد نظر ما نیست و ما آنها را به عنوان ایرانی می شناسیم که دارای گذرنامه ایرانی بوده و به ایران رفت و آمد کرده اند و شهروندایرانی تلقی می شوند.

قاسمی افزود: تصور ما این است که آنها نمی توانند شکایتی را مطرح کنند که بتوانند تا مراحل نهایی پیش رفته و ادعای خسارتی را بر کرسی بنشاند.

وی همچنین گفت: این بحث با اتباع دیگر کشورها که ممکن است در خارج از کشور به عنوان تبعه خارجی در مورد ایران به دادگاه ها مراجعه و موضوعاتی را پیگیری کنند، است.

*مقامات مصری، تقاضایی برای سفر به ایران ارائه نکرده‌اند

وی در پاسخ به سوالی در خصوص خبر سفر وزیر نفت مصر به ایران و این که مذاکره ای درمورد روابط ایران و مصر و میانجیگری در این زمینه انجام شده است، اظهارداشت: چنین موردی نبوده است. من هم همانند شما مطالب را در رسانه های منطقه و برخی رسانه های داخلی دیدم. همانگونه که از کانال های اصلی و دیپلماتیک که هنوز موضوع سفرمقامات مصر به ایران دریافت نکردیم و آنچه شنیده می شود یا دیده شده بیشتر تصور می کنم موضوع رسانه ای و خبری است، البته اخبار خیلی دقیق نیست و منابع هم الزاما مستند و دقیق نیستند.

قاسمی خاطرنشان کرد: وزارت خارجه مصر در خصوص این سفر اظهار نظر و این موضوع را تکذیب کرده بود. در روزهای گذشته هم بحث سفر وزیر خارجه مصر به تهران در رسانه ها مطرح شده بود و بعد از مسکوت ماندن 24 ساعته از آن، سفر وزیر نفت مصر به ایران مطرح شد اما تاکنون از طریق کانال های رسمی خبری مبنی بر این موضوع و تقاضایی برای سفر دریافت نکردیم و چنین سفری هم انجام نشده است.

وی ادامه داد: آنچه که می دانم همان چیزهایی است که شما هم در رسانه ها و روزنامه ها دیدید. اما جای ابهام دارد که ریشه و منشاء این سفر کجاست و باید صبر کنیم.

روابط ایران و مصر می تواند بالاتر از سطح دفتر حفاظت از منافع باشد

قاسمی در خصوص روابط میان ایران و مصر بیان کرد: ما علاقه مند به روابط بهتر با کشورهای اسلامی و منطقه ای هستیم. مصر هم یک کشور مهم و کهن و تاثیر گذار بر تحولات منطقه است. لذا می تواند یک همکار، شریک و طرف گفتگو برای ما باشد. متاسفانه ما هنوز در سطح دفتر حافظ منافع در کشورهای یکدیگر رابطه داریم که این می تواند ارتقاء و بهبود پیدا کند.

وی با بیان اینکه در نشست اخیر لوزان نظر ایران در مشارکت مصر، عراق و اردن بود، اظهار داشت: ما از هرگونه بهبود روابط با کشورهای منطقه همچون مصر استقبال می‌کنیم.

قاسمی ادامه داد: روابط و تعامل یک طرفه نیست بلکه باید دو طرفه باشد و هر دو طرف بخواهند به نقطه اشتراکی برسند که تمایل روابط بیشتر با یکدیگر داشته باشند و هر کسی هم بر اساس نیازها و منافع خودش تصمیم می گیرد و تحت تاثیر عوامل ثانوی قرار نمی گیرد.

شبکه پیچیده صدور ویزا در اطراف سفارتخانه ها

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص این موضوع که مشکلات بر سر راه ایرانیانی که می خواهند از بعضی از سفارتخانه ها ویزا دریافت کنند وجود دارد، گفت: با توجه به تقاضاهایی که برای سفر به کشورهای مختلف از سوی شهروندان ما وجود دارد آنها به سفارتخانه های مختلفی مراجعه می کنند. مدتی است که شاهدیم شبکه پیچیده‌ای در اطراف برخی سفارتخانه ها وجود دارد که با طرح این مساله که می توانند در اخذ ویزا با سرعت بیشتری اقدام کنند، پول های هنگفتی را از شهروندان می گیرند و ایرانی ها را دچار مشکل می کنند.

قاسمی اظهار داشت: حدود دو ماه پیش ما این مساله را مطرح کردیم و این آگاهی را دادیم که برخی در اطراف سفارتخانه ها با این روش کلاهبرداری می کنند و به شهروندان گفتیم که از این راه استفاده نکنند.

وی گفت: ما دستورات لازم را به مراجع قضایی، امنیتی و اطلاعاتی دادیم و وضعیت را رصد می کنیم و اگر این مساله ادامه دار باشد ناچار باید ورود کنیم و برخورد قاطعی را در این زمینه انجام دهیم.

بازگرداندن ارزش پاسپورت های ایرانی در دستور کار وزارت خارجه

قاسمی در خصوص مسئله لغو روادید میان ایران و کشورهای مختلف اظهارکرد: یکی از شعارهای دولت آقای روحانی بازگرداندن ارزش پاسپورت ایرانی بود و لذا از ابتدا این مسئله در دستور کار وزارت امور خارجه قرار داشت و ما در تلاشیم تا جایی که کشورهای مختلف تمایل داشته باشند، با یکدیگر مسئله لغو روادید را اجرایی کنیم تا رفت و آمدهای مردم دو کشور تسهیل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: ما در خصوص لغو روادید با کشورهای مختلفی در حال مذاکره هستیم که یکی از آنها کشور آذربایجان است و امیدواریم این لغو روادید به زودی انجام گیرد.

وی با بیان اینکه با کشور روسیه هم در خصوص لغو روادید وارد مذاکره شده ایم، اظهارداشت: این مسئله یک پروسه گام به گام است که می تواند در نهایت منجر به حالت ایده آل خودیعنی لغو روادید بیانجامد.

قاسمی افزود: موضوع لغو روادید میان کشورها علاوه بر اینکه جهت رفاه حال شهروندان کشورهای مختلف خواهد بود، زمینه ساز توسعه مناسبات فرهنگی و گسترش صنعت توریسم خواهد بود.

وی در خصوص امنیت زائران اربعین با توجه به حوادث تروریستی اخیر در دو شهر تکریت و سامرا گفت: از مدتها پیش در کشورمان یک ستاد جدی متشکل از همه ارگان های ذیربط تشکیل شد و تمام مسائل کوچک و بزرگی که زوار در اربعین با آن مواجه خواهند بود را در آن ستاد مدنظر قرار داده ایم و وزارت امور خارجه نیز علاوه بر وظایف ذاتی خود در این ستاد حضور جدی داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهارداشت: همه جوانب موضوع تا حد زیادی در این ستاد دیده شده است و مشکلاتی که می تواند پیش بیاید پیش بینی شده و اقدامات پیشگیرانه و راه حل های آن مشکلات نیز دیده شده است. کنسولگری های ما در بغداد و کربلا بسیار فعال بودند و در مذاکرات با مقامات عراقی، کار را رو به جلو بردند.

دولت فعلی سوریه جایگزین دیگری ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص چرایی حضور ایران در سوریه گفت: ما به دلایل مختلفی در سوریه حضور داریم اول اینکه ما به خواست دولت قانونی آن کشور به سوریه رفته ایم. این برای ما قابل تحمل نیست که عده ای بخواهند با زور و با توسل به تروریست ها دولت قانونی دمشق را که مردم و پارلمان آنها انتخاب کردند، هر زمان که اراده کنند، تغییر دهند.

وی ادامه داد: اگر سوریه به دست تروریست ها بیفتد شاهد فجایع دیگری در عراق و یا دیگر کشورها خواهد بود، لذا باید در مسیر مبارزه با تروریست ها ثابت قدم باشیم. کسانی که در گذشته بر این اعتقاد بودند که اسد باید کاخ ریاست جمهوری را رها کند، امروز به این باور رسیدند که در صورت وقوع چنین اتفاقی تروریست ها می توانند از خلاء موجود در سوریه سوءاستفاده کرده و از طرفی دولت فعلی سوریه هم جایگزین دیگری ندارد.

قاسمی افزود: روابط ما با سوریه روابط دیرینه ای است و ما در دوران جنگ تحمیلی که ایران در یک طرف قرار داشت و بخش مهمی از جهان در طرف مقابل ما قرار داشتند، شاهد حمایت دولت سوریه به عنوان تنها کشوری که در جهان عرب از ما حمایت می کرد، بودیم و از این منظر هم به پاس حمایت های گذشته آنها باید از ملت و دولت سوریه پشتیبانی کنیم.

سفرای ایران در سوریه و عمان کی معرفی می شوند؟

وی در خصوص آخرین وضعیت سفرای ایران در عمان و سوریه اظهارداشت: روند انتخاب سفرا طولانی و پیچیده است. به لحاظ قانونی سفیر قبلی ما در سوریه نمی توانست در محل ماموریت خود بماند و اگر می خواست بیشتر از آن زمان بماند، نیاز به مجوزهای خاصی بود که این در مورد عمان نیز صدق می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما علاقه مند نیستیم حتی یک روز سفارتخانه های ما در  سوریه و عمان خالی بماند و امیدواریم طی هفته های آینده دو فرد شایسته را به عنوان سفرای خود در دمشق و مسقط معرفی کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که وضعیت پیگیری ۲ میلیارد دلار پول ربوده شده ایران توسط آمریکا به چه صورت است؟ بیان کرد: هنوز اتفاق جدیدی در این خصوص رخ نداده و پروسه های قضایی در هر جای دنیا زمانبر است. اقدامات اولیه ای که باید صورت می پذیرفت، صورت گرفته و کار آنگونه که باید در مسیر خودش در حال طی شدن است.

* اقدامات کافی و لازم برای تأمین امنیت زوار ایرانی در مراسم اربعین

قاسمی در مورد موضوع امنیت زوار ایرانی در مراسم اربعین نیز گفت: با توجه به اهمیت موضوع و علاقمندی مردم ما به این مراسم، از مدت‌ها پیش، یک ستاد جدید و متشکل از همه ارگان‌های ذی‌ربط تشکیل شد و تمام زوایای موضوع در کمیته‌های مختلف مورد بحث قرار گرفت و وزارت خارجه هم در این ستاد، حضور جدی داشت و خود من در برخی جلسات شرکت کردم و د جریان تصمیمات بودم.

وی افزود: تصور می‌کنم همه جوانب موضوع دیده شده و احساس می‌کنم تا حد زیادی، آنچه به عنوان ضعف در سال‌های گذشته مطرح بوده مورد بررسی بوده و ابتکارات جدیدی برای حل این معضلات در نظر گرفته شده است.

قاسمی تصریح کرد: سفارت ما در بغداد، در مذاکرات مفصل با دولت عراق کار را جلو برده است و امیدواریم زوار ایرانی به راحتی به عراق بروند و به میهن برگردند.

* تأمین امنیت در عراق، دشوار است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد انفجارهای اخیر در عراق و شهادت زوار ایرانی نیز اظهار داشت: وضعیت در این منطقه پیچده است و تروریسم تمام منطقه و خارج از آن را هدف قرار داده است و تضمین و تأمین امنیت به صورت قطعی دشوار است.

وی افزود: با این حال هشدارهای لازم را باید ارائه کرد و باید به آن‌ها توجه شود و نهادهای ذی‌ربط باید مسایل امنیتی را در صدر کارهای خود قرار دهند. به هر حال این مصیبت بزرگی است که تعدادی از شهروندان ما شهید شوند. البته با توجه علاقه مردم ما نمی‌توانیم جلوی مرزها را بگیریم ولی باید جلوی تعرض‌ها را حتماً بگیریم. قاسمی تصریح کرد: هر فرد کشته شده برای ما و جامعه جهانی یک ضایعه و هشدار است و نقطه‌ای در تاریخ است که آیندگان در مورد آن قضاوت خواهند کرد.

مهمترین مسئله میان ایران و آمریکا موضوع برجام است

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص انتخابات آمریکا و اینکه کدام دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا برای ایران بهتر است، اظهار کرد: انتخابات در هر جایی که برگزار شود، پدیده خوبی است و اینکه چه کسی در انتخابات آمریکا برنده شود، این را مردم آن کشور تعیین می کنند و نه دیگران و ما هم یاد گرفته ایم که در مسائل داخلی دیگر کشورها دخالتی نداشته باشیم و به برخی که این مسائل را بلد نیستند نیز این را می گوییم.

وی با بیان اینکه ما انتظار نداریم اتفاق بزرگی در خصوص روابط میان ایران و آمریکا رخ دهد، افزود: مهمترین مسئله میان ایران و آمریکا موضوع برجام و تعهدات آن کشور در قالب آن تفاهم است و هر دولتی که بر سر کار بیاید نمی تواند آن تعهدات را انجام ندهد و ما از این بابت نگرانی نداریم.

قاسمی تاکید: در سایر حوزه ها نیز ما با آمریکا همانطور که می دانید تعاملی نخواهیم داشت تا زمانی که آمریکا وضعیت فعلی خودش را اصلاح کند.

عهدشکنی همچنان ادامه دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در اظهارات روز گذشته علی اکبر ولایتی اینگونه آمده است که اگر اصول کلی رهبری در برجام اجرایی می شد، وضعیت برجام به طریق دیگری بود»، این اصول چه چیزهایی بودند که به طور کامل اجرایی نشدند، گفت: من از صحبت های ایشان اطلاعی ندارم ولی شاید مدنظرشان این باشد که آنچه طرف های مقابل در قالب برجام باید انجام می داده اند، صورت نگرفته است و با یک عهدشکنی از طرف مقابل مواجه بودیم که این مسئله همچنان هم ادامه دارد.

وی ادامه داد: ما داریم تلاش خودمان را انجام می دهیم که طرف مقابل هر چه زودتر تعهدات خودش را اجرایی کند.

قاسمی گفت: بعد از برجام تحولات زیادی را داشتیم و گره های زیادی را باز کردیم، اما همچنان در برخی حوزه ها مشکلاتی باقی مانده است ولی ما  اجرایی نشدن دقیق برجام را ناشی از بی تعهدی دولت آمریکا در قبال برجام می دانیم و می خواهیم که آنها با صداقت بیشتری تعهدات خود را انجام دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: بهتر است آمریکایی ها بخاطر زیاده گویی به این مسئله کمک کنند که بانک ها و شرکت‌های اروپایی بتوانند با ایران تعاملات و همکاری های خود را به نحو بهتری انجام دهند.

* دولت جدید آمریکا باید متعهد به برجام باشد

وی افزود: در مورد برجام نگران نیستیم و آمریکا باید به تعهدات دولت پیشین متعهد بماند و هیچ فردی نمی‌تواند تفاهمات ما را نادیده بگیرد. در هر صورت، ما تعامل و دیالوگی با آمریکا نخواهیم داشت. وی افزود: ما به تلاش خود ادامه می‌دهیم که طرف غربی به تعهدات عمل کند. هنوز برخی مشکلات باقی مانده و البته دریچه‌هایی نیز در برخی حوزه‌ها گشوده شده و ما مقصر این عدم انجام دقیق تعهدات را آمریکا می‌دانیم و می‌خواهیم به جای صحبت و حرف زدن زیاد، کمک کنند تا بانک‌های اروپایی بدون ترس همکاری خود را با ایران انجام دهند.

* با بدعهدی آمریکا، دیوار بی‌اعتمادی بین این کشور و ایران بلندتر می‌شود

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر دستورالعمل جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا و موضوع مبادلات دلاری نیز گفت: این قبیل دستورالعمل‌ها یکی از اهرم‌هایی است که آمریکا برای فشار از آن استفاده می‌کرد تا کشورهای دیگر نتواند کار خود با ایران را به پیش ببرند اما این موضوع، چیز مهمی نیست و باید صبر کرد و بیشتر برای اجرای حسن‌نیت در عمل تلاش کرد.

وی افزود: این قبیل اقدامات از سوی آمریکا به بلندتر شدن دیوار بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا منتهی می‌شود و دولت آمریکا باید در این زمینه پاسخگو باشد.

 

 

 


١٨:٢٠ - 1395/08/17    /    شماره : ٤٢١٨٥٠    /    تعداد نمایش : ٢٨٩٤اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران