گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی (95/9/29)


  چاپ        ارسال به دوست

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی (95/9/29)

 

نشست خبری بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، امروز با حضور اصحاب رسانه در محل وزارت امور خارجه برگزار شد و وی به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

 

برگزاری نشست سه جانبه وزیران خارجه ایران، ترکیه و روسیه در مسکو

این اجلاس سه جانبه با ابتکار و ایده ایران برگزار می شود. قرار بود این نشست در هفتم دی ماه برگزار شود که به دلیل حساسیت شرایط حلب نشست مذکور، فردا در مسکو برگزار می شود. البته نشست دیگری در قزاقستان بین روس ها و ترکیه و بخشی از معارضین سوری که طی دوران اخیر تماس هایی بین آن ها و مسکو برقرار بوده، برگزار می شود که این نشست ربطی به اجلاس سه جانبه مسکو ندارد.

موضع ایران در قبال منطقه

سیاست ایران در قبال مسائل منطقه روشن است و نیاز به پنهانکاری نیست. ما مرتب در خصوص مسائل منطقه و تحولات پیرامونی‌مان صحبت کرده ایم و مواضع‌مان را گفته‌ایم. آن‌چه که به عنوان نگرانی مطرح می‌کنند ناشی از خیال‌پردازی بیش از اندازه است و در وضعیت کنونی هدایت شده است. طبیعی است که باتوجه به شکست های قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای، چنین مسائلی را تکرار کنند. این مسائل تاثیری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت. این کشورها مطرح می کنند می توانند آیینه بگذارند و گذشته خود را در آن ببینند و ببینند که مقصر وضعیت وخیم منطقه چه کشورهایی هستند. چنین اظهاراتی را فرافکنی است که نهایتا توجه و تامل پذیر نخواهد بود و مواضع تبلیغاتی است. آن‌ها به وضعیت کنونی منطقه واقف هستند و از وضعیت رو به پیشرفت ایران در بحث داخلی و تعامل منطقه‌ای و بین‌المللی خوشنود نیستند.

سفر احتمالی مقام کویتی به ایران به نمایندگی از کشورهای حاشیه خلیج فارس

خوب است که صحبت‌های زیبا به جای صحبت‌های مضر بشنویم. ما این که کویت علاقه‌مند است که فرستاده‌ای به ایران داشته باشد و این فرستاده با سفر به ایران با مقامات ایرانی مذاکره کند شنیده‌ایم ولی اینکه این فرستاده نمایندگی از شورای همکاری خلیج فارس یا کشورهای دیگر دارد یا نه اطلاعی نداریم. موضع ما نسبت به همسایگانمان مشخص است. در برابر هر گام مثبتی که برداشته شود پاسخ مثبتی نیز آنها از سوی ایران دریافت می‌کنند. در مورد انجام این سفر تاریخ مشخصی نداریم ولی همانطور که گفتم شنیده شده که احتمالاً مقامی از کویت به ایران سفر خواهد کرد. البته بهتر است که منتظر بمانیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

بركزاري تظاهرات در مقابل سفارت ايران در تركيه

تظاهراتی که در آنکارا صورت گرفت بدون اطلاع قبلی برگزار شد و باید پلیس این کشور سفارتخانه ها را قبل از تظاهرات مطلع کنند. این تظاهرات در ساعت غیرمتعارف و نیمه شب بود که البته کنترل شد و آسیبی به سفارت وارد نشد. ما روز بعد سفیر ترکیه را احضار کردیم و مراتب اعتراض را به آن اعلام کردیم. البته بعد از آن در استامبول و آنکارا هم تظاهرات محدودتری برگزار شد که پلیس ترکیه با دقت و درایت کامل از سفارتخانه و کنسولگری ما محافظت کرد و باز هم ما مراتب اعتراض خود را به دولت ترکیه اعلام کردیم. تصور ما این است این تظاهرات هدایت شده و توسط احزاب و گروه های خاص صورت گرفت و تلاش می کردند آن را به کشورهای دیگر هم گسترش دهند. البته در برابر سفارت روسیه در ترکیه نیز تظاهراتی برگزار شد و فقط در جلوی سفارت ما نبود. عده ای قصد داشتند شرایط را در ترکیه علیه ایران مشوش کنند و موضوع آن هم بحث حلب بود و چیز دیگری نبود؛ اینکه از چه جایگاهی هدایت می شدند برای ما روشن است و اطلاعات کافی و اشراف کاملی بر آن داریم.

اظهارات اخیر نخست وزیر انگلیس علیه ایران و طرح کاهش سطح روابط دو کشور

وزارت امور خارجه از ابتدا با توجه به وظایف ذاتی خود اقدامات لازم را انجام داد و دو بار رئیس نمایندگی انگلیس در تهران را به وزارت امور خارجه احضار کرد. بار اول سفیر انگلیس در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد و در بار دوم در غیاب آقای سفیر کاردار این کشور در تهران احضار شد. وزارت امور خارجه در چارچوب سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران مواضع لازم را در این ارتباط اتخاذ کرده و رفتار آنها تحت کنترل و نظارت ماست و اظهارات آنها را ما مرتب رصد می‌کنیم و به ‌هنگام و به‌ موقع در صورت نیاز اقدامات و برخوردهای لازم انجام می‌شود. موضوع کاهش سطح روابط ایران و انگلیس از سوی برخی از نمایندگان مطرح شده است ولی من رسماً چیزی را ندیده‌ام و در قالب سیاست‌های کلی کشور چنین بحثی مطرح نیست. گاهی اقدامات و سخنانی توسط برخی از کشورها انجام و یا مطرح می‌شود که متناسب با آن، اقدامات لازم صورت گرفته و انجام می‌شود.

احضار سفیر ایران در وزارت امور خارجه انگلیس

ایشان در جریان حضور در وزارت امور خارجه انگلیس در مورد بحث سوریه و حلب رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی داشتند و محور این حضور همانطور که گفتم بحث سوریه و حلب بوده است. ما از طریق نمایندگی‌های خود در خارج از کشور مشاوره و رایزنی‌هایی را با دیگر کشورها داریم و نظرات آنها را نیز در مورد تحولات جاری در منطقه و مسائل بین‌الملل می‌شنویم و با آنها گفت‌وگو و رایزنی می‌کنیم.

تعویق سفر معاون اول رئیس جمهوری به ترکیه

قرار بود سفر آقای جهانگیری به ترکیه امروز انجام شود، این سفر که دو روزه بود از قبل نهایی و هیات مقدماتی ما هم در آنجا کارهای لازم را انجام داده بود. با توجه به سفر رییس جمهوری به سه کشور حوزه قفقاز و ماموریت های اجرایی که برای آقای جهانگیری وجود داشت، نهایتا مقرر شد این سفر در این مقطع انجام نشود. ما با ترکیه صحبت و تفاهم کردیم سفر در زمان مناسب دیگری انجام شود. بعضی از رسانه ها به اشتباه از کلمه لغو استفاده کردند که دیشب آن را اصلاح کردیم، این سفر با تفاهم طرف ترکیه ای به زمان مناسب دیگر موکول شده است. آقای رئیس‌جمهور در چند روز آینده به چند کشور حوزه قفقاز و آسیای میانه سفر خواهند داشت و ضروری بود که ایشان در تهران باشند و از دیگر سو اداره چند جلسه مهم را نیز بر عهده دارند. با توجه به این وضعیت مصلحت دیده شد که این سفر به وقت دیگری موکول شود.

مواضع متفاوت ایران و ترکیه درباره بحث سوریه

طبیعی است که کشورها در مورد برخی از مسائل موارد متفاوتی داشته باشند و این گونه نیست که مثلا دو کشور مواضع یکسانی نسبت به تمام موضوعات داشته باشند. ما با ترکیه از ابتدای بحث سوریه اختلاف سلیقه و اختلاف نظرهایی داشته ایم که در مقاطعی این اختلافات کمتر و در مقاطعی بیشتر بوده است ولی این مانع نبوده که دو کشور با یکدیگر صحبت و رایزنی نکنند. برای نمونه وزرای خارجه دو کشور در روزهای اخیر بارها با یکدیگر به صورت تلفنی رایزنی و گفت‌وگو کرده اند که مسئله سوریه یکی از محوری‌ترین مسائل این گفت‌وگو ها بوده است و فردا نیز نشست سه جانبه برگزار خواهد شد. گفت‌وگوها و رایزنی ها به معنای تفاهم صد در صدی نیست ولی انجام این تماس‌ها و گفت‌وگوها طبیعی است و ما سعی می‌کنیم واقعیت این منطقه را تا آنجا که می‌توانیم برای ترکیه به عنوان یک کشور همسایه تبیین کنیم و از دیگر سو نظرات طرف ترک را نیز می شنویم و این گفت‌وگوها می‌تواند کارساز باشد.

بازسازی مسجدی در منطقه قره باغ توسط گروهی از مهندسان ایرانی

من اطلاعی در ارتباط با صحت این موضوع ندارم.

موضع ایران درباره سوریه و کمک های انسان دوستانه مجدد به مردم سوریه

موضع ایران در مورد سوریه و حلب موضع جدیدی نیست و تکرار مواضع قبلی است. برخلاف دیگرانی که در سالیان اخیر به ناچار مواضع خود را در ارتباط با این بحران تغییر دادند و واقعیت های منطقه و سوریه خود را به آن‌ها تحمیل کرد. دیروز امیدوار بودیم که وضعیت باقی ماندگان در حلب و نقاط دیگر در سوریه حل شود که متاسفانه با اقدامات گروه های تروریستی که از سوی برخی از گروه ها و کشورهای منطقه حمایت می‌شوند کار متوقف شد. امیدواریم وضعیت کمک رسانی به حلب و دیگر نقاط سوریه هر چه زودتر انجام شود. ما به کل وضعیت انسانی در ‌سوریه توجه داریم و امیدواریم وضعیت به گونه‌ای شود که کمک رسانی های لازم به موقع انجام شود. توسط هلال احمر اقدامات اولیه ما برای کمک رسانی مجددا آغاز شده و کمک هایی به سمت حلب و برخی از نقاط سوریه ارسال شده و ما امیدواریم که به دست نیازمندان برسد. درباره کارشکنی برخی از بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای در حل بحران سوریه ‌امیدواریم که آن‌ها به خاطر وضعیت انسانی در این منطقه تغییر موضع بدهند، گرچه بعید به نظر می رسد.

آخرین تحولات سوریه و رفتار برخی کشورها

امیدواریم که موضوع سوریه به نقطه عطفی در سرکوب جدی تر تروریسم در منطقه منجر شود ، پدیده شومی که منطقه ما و بخشی از جهان را دربرگرفته است.

تشکیل دولت جدید لبنان

ازسالها شاهد بودیم که رئیس‌جمهور این کشور انتخاب شد و بر اساس قانون اساسی و با انتخاب نخست وزیر روند تشکیل دولت در لبنان در حال طی شدن است. ما این موضوع را امری مثبت و رو به جلو ارزیابی می‌کنیم که هم می‌تواند در وضعیت داخلی لبنان موثر باشد وهم باعث تاثیرگذاری بیشتر این کشور در عرصه منطقه ای و تحولات مرتبط با آن خواهد شد. اقدامات صورت گرفته گام بزرگی است. قطعا این اقدامات در ارتقای جایگاه لبنان و پیش برد منافع ملی این کشور موثر و تاثیرگذار خواهد بود.

تمدید قانون ایسا بدعهدی جدی آمریکا

آنچه در مورد آن می توان صحبت کرد وضعیت حال است و اینکه در آینده چه اتفاقی می افتد بحث دیگری است. آنچه در وضعیت کنونی اتفاق افتاده این بود که اوباما این مصوبه را نه امضا کرد و نه وتو؛ نهایتا دستورات لازم توسط جان کری صادر شد و بخش هایی از تحریم که با برجام منافات داشت برای بار دوم مستثنی شد. ما به لحاظ عملی و تئوریک در وضعیت قبلی قرار داریم، تصویب ایسا از نظر ما خلاف و عهد شکنی جدی بود و بر همان اساس هم عمل خواهیم کرد. هیات نظارت بر اجرای برجام تصمیماتی اتخاذ کرد و وضعیت به همین شکل ادامه می یابد اما اینکه در آینده شرایط چگونه خواهد بود، راه های زیادی وجود دارد اما آن طور نیست که در یک جلسه مشخص شود. کمیسیون مشترک کمیته های خاصی دارد که مسایل مختلف را پیگیری و مشخص می کند در چه موضوعاتی کارشکنی صورت گرفته است. ممکن است کار این کمیته ها زمانبر باشد و به دولت بعدی هم کشیده شود. در مورد اینکه چه خواهد شد قضاوت نهایی انجام نمی دهم اما در برابر هر بدعهدی و خلف وعده موضع قاطعمان را اعمال خواهیم کرد؛ رودربایستی نخواهیم داشت و از منافع نظام دفاع می کنیم.

تذکرات وزیر امور خارجه به کری درباره ایسا

با توجه به مصوبه سنا و تمدید قانون ایسا تماس‌هایی بین ظریف و کری وجود داشت و تذکرات لازم از طرف ایران به آنها داده شد و رایزنی هایی در این خصوص صورت گرفت. واکنش ایران به نقض عهد برجام مثل هر قرارداد دیگر است و ایران برای همه شرایط ممکن پیش بینی های لازم را کرده و آمادگی لازم وجود دارد که به تناسب وضعیت یا راه خود را ادامه یا اقدام متقابل و متناسب را انجام دهیم. دستور العملی که از سوی رییس جمهوری به وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ شد، راهکارهای مشخص پیشنهاد شده و فکر می کنم دستگاه های ذیربط وظایف خود را آغاز کرده اند. ما روند را رصد خواهیم کرد تا ببینیم طرف های مقابل چه عکس العملی خواهند داشت. برجام قرارداد چند جانبه است و کسی نمی تواند برجام را نادیده بگیرد. کشورهای گوناگونی از نظر نوع روابط با ایران در برجام بودند که هر یک دیدگاه‌های خود را در یکی دو هفته اخیر اعلام کرده اند. ایران بارها اعلام کرده که پیش قدم برای برهم زدن برجام نیست و نخواهد بود و نقض برجام را از سوی ایران نداریم. ایران بارها اعلام کرده که به این توافق متعهد است مگر اینکه طرف های مقابل بخواهند راه دیگری را در پیش بگیرند و مسیر متفاوتی را طی کنند. هیات عالی نظارت بر برجام به صورت دائم در حال رصد برجام و اتفاقاتی که در این صحنه رخ می دهد، است و آن را دنبال می‌کند. ما به تناسب وضعیت، اگر اخلالی در این روند ایجاد شود اقدامات لازم را انجام خواهیم داد و همانطور که پیش از این نیز گفته‌ایم ما از گذشته طراحی های لازم را داشته ایم. نشست ها و رایزنی ها در هیأت عالی نظارت بر برجام با جدیت دنبال می‌شود تا در صورت بروز هرگونه اخلال و نارسایی در اجرای برجام سیاست های مقتضی اتخاذ و اقدامات لازم انجام شود. این تصمیمات می‌تواند اعلام شود یا نشود و همانطور که گفتم ما بر اساس وضعیتی که پیش رو داریم تصمیم گیری می کنیم و آن‌ها احتمالا می‌توانند مطلع شوند که ما در چه مسیری حرکت می کنیم. آنچه در هیات عالی نظارت بر برجام تصمیم گیری می‌شود متناسب با اقداماتی است که از سوی طرف مقابل ممکن است انجام شود. در صورتی که اخلال و کارشکنی وجود داشته باشد به تناسب نوع اقدام ، اقدام ما می‌تواند کوبنده تر و جدی تر باشد.

مواضع اروپا درباره تحریم ها علیه ایران و نامه وزیر امور خارجه به فدریکا موگرینی

مواضع اروپایی‌ها تا حدی در این ارتباط روشن است. آن‌ها با تحریم‌ها موافق نبودند و این موضوع توسط قطعنامه شورای امنیت به نوعی به آن‌ها تحمیل شد. آن‌ها علاقه‌مند هستند که روابطشان با ایران ادامه پیدا کند و با هرگونه اخلال در بحث برجام مخالف هستند. آن‌ها خود در روند تهیه برجام حضور داشتند. منافع شان این است که این موضوع حفظ شود و علاقه‌مند به داشتن رابطه با ایران هستند. آن‌ها خواهان استمرار برجام هستند و موافق هیچ گونه اخلالی در آن نیستند. خانم موگرینی مسئولیت هماهنگی برگزاری کمیسیون را بر عهده دارند و آقای ظریف طی نامه ای به خانم موگرینی درخواست ایران را برای برگزاری این کمیسیون مطرح کردند. برداشت من این است که در مقطع کنونی این نشست در سطح معاونین خواهد بود. اطلاعی ندارم که فردی از دولت جدید آمریکا در این جلسه حضور پیدا می‌کند یا نه. البته فکر نمی‌کنم که نیازی به حضور آن‌ها باشد. این یک موضوع داخلی در آمریکا است و آن‌ها ( آمریکایی‌ها) می‌توانند از دولت جدید فردی به عنوان ناظر در تیم‌شان داشته باشند ولی همانطور که گفتم این یک بحث داخلی است.

نظر منابع صهیونیستی درباره تغییر برخی از مفاد برجام در مذاکره ترامپ با ایران

بحث برجام موضوعی چند جانبه است و به این راحتی نیست که کسی بتواند یک طرفه و بدون در نظر گرفتن نظرات دیگر طرف های مقابل اقدامی را انجام دهد. آنچه در این زمینه مطرح می‌شود بحث تبلیغاتی است که از سوی صهیونیست ها دنبال می‌شود. این بحث ها را نباید جدی گرفت، آن‌ها در این مدت سعی کرده اند که در روند روابط بین‌الملل ایران با دیگر کشورها و عادی سازی روابط ایران با دیگر کشورها اخلال ایجاد کنند و موضوع ایران هراسی را همچنان تبلیغ می‌کنند.

بند 7 قانون مجلس شورای اسلامی و دستور رییس جمهور در مورد مطالعه سازمان انرژی اتمی

آنچه که توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شده یک اقدام جدی است که در زمان مناسبی اتخاذ شده است و بر اساس رهنمود هیأت عالی نظارت بر برجام صورت گرفته است.

همکاری های ایران و آژانس و همکاری های جدید فنی و هسته‌ای

طبق برجام ما معاهداتی را با آژانس داریم و در این چارچوب باید یکسری حقوقی را داشته باشیم که از آن می توانیم استفاده کنیم. در این ارتباط با آژانس در تماس هستیم. به تناسب نیازها می توانیم از همکاری های غیربومی استفاده کنیم و مشکلی در این ارتباط نیست و احتمالا در زمان مناسب درخواست خود را در این ارتباط مطرح کرده و یا می کنیم.

سفر اخیر آمانو به تهران

سفر آقای آمانو در تهران در چارچوب ارتباطات و رایزنی‌های مستمری که با ‌آژانس داریم انجام شده است. در این سفر در مود وضعیت کنونی و آتی برجام و همکاری‌های ایران و آژانس بحث و گفت‌وگو شد و مطلب خاصی نبود که ایشان بخواهند پیامی را منتقل کنند. ایشان تأکید کردند که ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده و رضایت کامل از این موضوع داشتند.

نماس ورزای خارجه ایران و آمریکا و ادعای نفوذ ایران در یمن

ما هیچ مذاکره‌ای با طرف‌ آمریکایی در مورد هیچ موضوعی به جز برجام نداشته و نداریم. مسائل منطقه از جمله یمن موضوع مشترک بین ایران و آمریکا نیست. موضع ایران در مورد یمن روشن است. دخالت‌های خارجی در یمن باعث شده که وضعیت این کشور به وضعیت بغرنج کنونی تبدیل شود. آنچه که در مورد نفوذ ایران در این منطقه مطرح می‌شود ربطی به دیگران ندارد و دخالت‌های بیجاست که برای خوشایند برخی از کشورها از سوی برخی از مقامات گفته می‌شود. نفوذ لزوماً به معنای حضور نیست و به تاریخ،‌ فرهنگ و گذشته‌های دور دو کشور برمی‌گردد و در مورد بحث نفوذ ایران در این منطقه، اگر نفوذی هم وجود دارد این موضوع به آقای کری و یا عادل الجبیر ربط ندارد.

ناپدید شدن 4 ماهه شهروند فرانسوی در دشت کویر ایران

این خبر درست است؛ یک تبعه فرانسوی به عنوان توریست به ایران می‌آید و با توجه به اینکه کویرگردی برای وی جذاب بوده برای رفتن به کویر لوت برنامه‌ریزی کرده بوده است. در همان مقطع توسط آژانس‌ها و مقامات محلی به او توصیه می‌شود که به برخی از نقاط از این منطقه سفر نکند ولی وی به نقاطی که خودش مشخص کرده می‌رود. پیگیری‌های زیادی در مورد سرنوشت وی صورت گرفته و دو دولت در این خصوص با هم در تماس هستند. یک احتمال که توسط ارگان‌های ذیربط و مقامات محلی مطرح شده این است که وی ممکن است در کویر لوت دچار حادثه از جمله طوفان شده باشد و این موضوع وی را با مشکل مواجه ساخته است.

نام گذاری سفرای ایران در سوریه و عمان

سفرای ایران در دو کشور نام‌گذاری شده‌اند و این موضوع مراحل اداری و دیپلماتیک خود را در حال طی کردن است و امیدواریم در اسرع وقت این مراحل انجام شود و آنها بتوانند هرچه زودتر در دو سفارتخانه مهم کشور ما در دمشق و مسقط مستقر شوند.

احتمال استفاده از ارز دو کشور در تعاملات تجاری ایران و ترکیه

نفع اینکه دو کشور بتوانند با پول‌های ملی خود بین خودشان معاملاتی را انجام دهند کار سودمندی است که یک مثال آن اتفاقی بود که در اتحادیه اروپا رخ داد و آنها از یورو استفاده کردند. اینکه ایران و ترکیه بتوانند با پول ملی خود معاملات و تبادلات تجاری انجام دهند ایده مطلوب و پسندیده‌ای است. البته این موضوع مشروط به انجام پیش‌زمینه‌های بسیاری است که باید طی و انجام شود. تحقق این موضوع کار ساده، قابل دسترس و زودهنگامی نیست. البته اگر اراده اولیه وجود داشته باشد می‌توان پیش‌زمینه‌ها و مقدمات لازم را نیز فراهم کرد. در صورتی که اراده جدی وجود داشته باشد و آنها آمادگی خود را اعلام کنند می‌توانیم در مورد آن بررسی و گفت‌وگو کنیم. هفته گذشته هیأتی تجاری به سرپرستی آقای محمود واعظی، رئیس کمیسیون مشترک ایران و ترکیه به این کشور سفر کرد و وی و هیأت همراهش مذاکراتی را در حوزه‌های پولی، بانکی، بازرگانی و تجاری با طرف‌های ترکیه‌ای داشته اند. البته من هنوز گزارش کاملی از تفاهماتی که ممکن است در این سفر ایجاد شده باشد ندیده‌ام. هرگاه به صورت رسمی چنین پیشنهادی را دریافت کنیم،‌ آن را مطالعه می‌کنیم و نظر خود را اعلام خواهیم کرد.

سفر اخیر نتانیاهو به کشور آذربایجان

این موضوع داخلی آذربایجان است. به هر حال ما شاهد شیطنت‌ها و رفتارهای تخریب‌گرایانه رژیم صهیونیستی در منطقه هستیم. این رژیم با برخی از اقدامات و انجام برخی از سفرها در تلاش است که در روابط بین کشورهای منطقه ایجاد خلل کند و عموماً حضور آن در برخی از نقاط نه تنها سازنده نیست بلکه مخرب است و این سفر را نیز می‌توان در همین چارچوب تحلیل کرد. تصور ما این است که شاید آذربایجان نباید این سفر را می‌پذیرفت. حسن نیتی در رفتار صهیونیست‌ها وجود ندارد و درصدد هستند در روابط بین کشورهای اسلامی خلل ایجاد کنند. آذربایجان کشوری مستقل است و باید هوشیار باشد که در دام سیاست‌های صهیونیست‌ها قرار نگیرد.

پیش بینی سیاست خارجی ترامپ و مواضع وی

آقای ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در چند روز آینده کار خود را شروع می‌کند و عناصر کلیدی دولت خود را مشخص کرده است. انجام حدس و گمان در ارتباط با سیاست خارجی آقای ترامپ با توجه به مواضع وی و همچنین جمهوری خواهان، قضاوتی نابهنگام است. از دیگر سو، شخصیت ایشان نیز تا حدودی غیرقابل پیش بینی تصور می‌شود و در همین چارچوب باید صبر کنیم و منتظر بمانیم تا مدت زمانی بگذرد و بعد قضاوت کنیم. به طور کلی قضاوت در مورد ترامپ در حال حاضر خیلی زود است و باید منتظر ماند و دید که چه اتفاقی می افتد.

تاثیر روابط ایران و روسیه بر آینده کشور

روابط ما با روسیه روابط خوبی است. با توجه به استقلال ایران باید بگویم تصمیم گیری در تهران انجام می‌شود و تصمیم گیر در این ارتباط ما هستیم . ممکن است در مواقعی بر اساس برخی از مسائل لازم باشد که در سیاست های خود تغییر دهیم که این کار را انجام می‌دهیم ولی آنچه مهم است این است که تصمیم گیری مربوط به ایران است و این تصمیم گیری در تهران انجام می‌شود.

 

 


١٩:٣١ - 1395/09/29    /    شماره : ٤٣٠٠٨١    /    تعداد نمایش : ١٦٦٩اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران