گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > یک حرف از هزاران: از مقبره شهدا تا مقبره شعرای تبریز


  چاپ        ارسال به دوست

یک حرف از هزاران: از مقبره شهدا تا مقبره شعرای تبریز

سه شنبه 14 اردیبهشت، دومین روز حضور در تبریز با توفیق زیارت مقبره شهدای آرامستان وادی رحمت و ادای احترام به روان پاک 2640 شهید آرمیده در آن آغاز شد و عصر با دیدار از مقبره شعرای تبریز و ادای احترام به شعرای بزرگ آرمیده در این مقبره به پایان آمد. در مقبره شهدا بر مزار عطرآگین چهل شهید گمنام آرمیده در وادی رحمت شاخه گلی نهادم و در مقبره شعرا مزار شهریار شعر ایران حضرت سید محمد حسین بهجت تبریزی را زیارت کردم و خداوند را بر این نعمت شکرگذارم.

مقبره شعراء تبریز مزار بیش از چهارصد شاعر و عارف شوریده ایران زمین را در بر گرفته و بزرگانی همچون اسدی طوسی، خاقانی شروانی، ظهیر فاریابی، لسانی شیرازی، اشهر سبزواری، عبدالقادر نخجوانی، انوری ابیوردی، شاهپور نیشابوری، شمس الدین سجاسی، مجیرالدین بیلقانی و قطران تبریزی در خاک آن آرمیده اند. تبریز شهر فیروزه ای را همین افتخار بس که توانسته است همه این بزرگان وابسته به جای جای ایران زمین را در خود جای دهد.

برای موجود خاکی خاکزده ای چون من توفیقی بالاتر از این نیست که بتواند به یک کرشمه دو کار انجام داده و در یک روز از روزهای کوتاه زندگی بر خاکدان زمین، صبح فرصت نفس کشیدن در عطرستان خوبترین خوبان عالم؛ شهیدان پرکشیده به ملکوت آسمانها را بیابد و عصر مزار شعرای عارف از بند تن رهیده و به ملکوت جان جانها پیوسته را زیارت کند.

طرفه اینکه در یادداشت کوتاهی که در دفتر یادبود مقبره شعرا نوشتم و در ادامه همین نوشته با یکی دو اصلاح مختصر منتشر خواهد شد دو بار به اشتباه از مقبره شعرا بعنوان مقبره شهدا یاد کردم. شاید حکمت این سهوالقلم اضافه بر دیدار از هر دو مقبره در یک روز، این باشد که شهدا و شعرای عارف جملگی عارفان رها شده از قید تن و پیوسته به ملکوت آسمانها هستند.

بسم الله الرحمن الرحیم

نفس کشیدن در فضای روحانی و ملکوتی مقبرة الشعرای سرخاب تبریز توفیقی است که خداوند را بخاطر آن از صمیم دل شکر گذارم. مقبرة الشعرا که در جای جای آن شعرای بزرگ ایران در خاک آرمیده اند نماد این حقیقت آشکار است که تبریز جزئی از ایران بزرگ و جامع همه پاره های وطن مشترک اقوام ایرانی است. به روان پاک شاعران آرمیده در خاک تبریز سلام و درود می فرستم و برای تبریز و تبریزیان عزیز توفیق خدمت بیشتر به ایران طلب می کنم .

حسین جابری انصاری
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵/ تبریز

 


١١:١١ - 1395/02/15    /    شماره : ٣٩١٤١٤    /    تعداد نمایش : ٤٩٨٥اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران