گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سخنان مهمان پرست در جمع دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس


  چاپ        ارسال به دوست

سخنان مهمان پرست در جمع دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس

مهمان پرست در این نشست گفت: مسائل مهمی امروزه در عرصه بین المللی و به خصوص در منطقه خاورمیانه در حال اتفاق افتادن است. شرایط سیاسی دنیا در یک دوره حساس تاریخی قرار دارد. ساختار قدرت در جهان امروز در حال تغییر است، شاید بتوان شرایط امروز جهان را با شرایط بعد از جنگ جهانی دوم که ساختار قدرت های بزرگ شکل گرفت کرد. بعد از جنگ جهانی دوم دنیا به دو بلوک شرق و غرب تقسیم شد. تا مدت ها جنگ سرد بین این دو ابرقدرت شرق و غرب ادامه داشت، بعد از فروپاشی امپراطوری شوروی، آمریکا احساس کرد که کسی برای اداره جهان را در پیش رو نمی بیند. به همین علت در مقطعی از نظم نوین جهانی نام برد یعنی آمریکا می تواند به تنهایی جهان را اداره کند. به این منظور به دنبال این بودند که استانداردهایی را برای رسیدن به اهدافشان تعیین کنند. در این راه از ابزارهایی نظیر دموکراسی، حقوق بشر، بحث مقابله با تروریسم و استفاده از سلاح های کشتار جمعی استفاده کردند. اما این شعارها که غرب تمایل به تکرار آن در جوامع بشری دارد بهانه ای شده است برای دخالت در مسائل کشورهای دیگر.

وی در ادامه افزود: واژه دموکراسی که غربی ها خود اسم می برند و ادعای طرفداری از آن را دارند به این معنی است که هر کسی یک رای داشته باشد، بنابراین در هر کشوری که باید دموکراسی داشته باشیم باید انتخابات هم باشد و جمهوری اسلامی را متهم می کنند که دموکراسی ندارد در حالی که اکنون که 34 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است ایران 34 انتخابات سراسری داشته است و ظرف کمتر از 3 ماه انتخابات مهم ریاست جمهوری در ایران خواهیم داشت و آن وقت کشور ما را که مردم در همه انتخابات مشارکت داشته اند را فاقد دموکراسی می دانند. در همین شرایط قدرت های غربی کشورهایی را شریک و متحد خود می خوانند که در طول تاریخشان حتی یک انتخابات نداشته اند.

مهمان پرست در این نشست گفت: بحث حقوق بشر هم مثل بحث دموکراسی است یعنی اینکه در یک کشوری که نمی خواهد وابسته به قدرت ها باشد می گویند که حقوق بشر رعایت نشده و نقض می شود. در حالی که در این شرایط می بینم که زندان گوانتانامو که بزرگترین شکنجه ها در آنجا اعمال می شود زیر نظر آمریکا مشغول فعالیت است. در غزه وقتی اسرائیل به آن حمله کرد چندین زن و بچه بی گناه کشته شدند و این در حالی است که کشورهای غربی حتی حاضر نشدن آن را محکوم کنند. وقتی به عراق و افغانستان لشکرکشی کردند هزاران تن از مردم بی گناه را کشتند و سربازانشان جنایاتی را در این کشورها مرتکب شدند و حالا باید دید چه کسی طرفدار حقوق بشر است آنها یا کشورهای مستقل؟

وی در ادامه به شعار مبارزه با تروریسم غرب اشاره کرد و گفت: موضوع مبارزه با تروریسم هم همینطور است و آنها این ادعا را دارند که می خواهند ریشه تروریسم را در دنیا از بین ببرند، گفتند به افغانستان باید نیروی نظامی اعزام کنند و این در حالی است که بعد از گذشت چند سال از اعزام نیرو به آن بیش از 110هزار نفر در این کشور کشته شده اند و این در حالی است که هنوز ریشه تروریسم از بین نرفته است.

یک گروه تروریستی در ایران و در اوایل انقلاب فعالیتش را شروع کرد که مخالف جمهوری اسلامی بودند و 16 هزار نفر از مردم ایران را هم ترور کردند. اخیرا آمریکا این گروه تروریستی را از لیست سازمان های تروریستی خود خارج کرده است و به اعضای این گروهک تروریستی اجازه فعالیت در کشور خود را داده است، البته قبل از آمریکا کشورهای اروپایی این اجازه را به اعضای گروهک ترویستی داده بودند. در استان سیستان و بلوچستان ایران هم فردی به نام عبدالمالک ریگی با تشکیل گروهکی تروریستی اقدام به کشتن مردم بی گناه ایران می کرد و وقتی که نیروهای امنیتی ما دنبال این فرد بودند تا دستگیرش کنند، ریگی را در پایگاه نظامی آمریکایی در افغانستان پیدا کردند که در آنجا قرار کاری با نظامیان آمریکایی می گذاشت و عملیات های تروریستی وی مورد حمایت آمریکا بود که بعد از دستگیری وی به ارتباطش با آمریکا و غرب اعتراف کرد.

رامین مهمان پرست در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع پرونده هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: بسیاری از تحریم هایی که علیه جمهوری اسلامی وضع شده است به بهانه فعالیت هسته ای است و این در حالی است که همه فعالیت های ایران زیر نظر آژانس قرار دارد و دوربین های آژانس 24 ساعته در حال رصد کردن تاسیسات هسته ای ایران می باشند و تاکنون هم غرب هیچ سندی که نشان دهد فعالیت ایران مسالمت آمیز نبوده در اختیار ندارد. جمهوری اسلامی تاکنون چندین اجلاس بین المللی برای مقابله با سلاح کشتار جمعی برگزار کرده و ما معتقدیم که در همه دنیا این سلاح ها باید از بین بروند.

تنها کشوری که تاکنون از سلاح هسته ای استفاده کرده ایالات متحده است که چندصد هزار ژاپنی را با استفاده از سلاح هسته ای از بین برد. در زمان حاضر در حدود 20 هزار سلاح هسته ای وجود دارد که حداقل بیش از 10 هزار از آنها در اختیار آمریکاست. با 10 هزار سلاح هسته ای می شود 10 بار کل جهان را از بین برد و این آمریکاست که رسما اعلام کرده اگر لازم باشد علیه کشورهایی که با منافعشان هم خوانی ندارند از سلاح هسته ای استفاده خواهند کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در ادامه افزود: کشورهایی که اینگونه ادعاها را دارند و با آن کشورهای مستقل را تهدید می کنند به دنبال اهداف سیاسی خود هستند، ولی وضعیت دنیا در حال تغییر است، کشورهای غربی دچار مشکلات بزرگ اقتصادی و اجتماعی شده اند. یک بحران اقتصادی بزرگی در آمریکا بوجود آمد که به اروپا منتقل شد. شما شاهد هستید که کشورهایی بسیاری در اروپا هستند که دچار بحران شده اند این بدان معنی است که سیستم غرب برای اداره دنیا با شکست مواجه شده است، مشکلات فعلی دنیا احتیاج به فکر و طرح جدید دارد، کشورهای مستقل درحال قدرتمند شدن هستند. ما باید همکاری بین کشورهای مستقل را افزایش دهیم، وقتی در کنار هم باشیم می توانیم از حقوق ملت های خود دفاع کنیم. ملت های ما حق دارند از دانش پیشرفته برای توسعه کشورهایشان استفاده کنند، کشورهای مستقل دیگر اجازه نمی دهند که تکنولوژی انحصاری باشد.

وی در بخش پایانی صحبت های خود گفت: کشورهای غربی در حال تضعیف شدن و کشورهای مستقل در حال قوی شدن هستند و ساختار قدرت در حال تغییر است، به همین دلیل ما آینده را بسیار روشن و به نفع کشورهای مستقل می بینیم. در کشورهای مستقل باید ملت ها از استقلالشان دفاع کنند و در مقابل قدرت ها بایستند و در همه زمینه ها روابطشان را با کشورهای مستقل تقویت کنند. رابطه خوب ایران و بلاروس در همین چارچوب تعریف شده است. کشور ایران علی رغم همه فشارها در خیلی از زمینه های علمی جزو 10 کشور برتر دنیا است، در علوم فضایی ایران بسیار رشد کرده است، در علوم پزشکی و در زمینه سلول بنیادی موفقیات زیادی کسب کرده است. در بحث نانوتکنولوژی جزو 10 کشور اول دنیا هستیم، در بحث هسته ای تمامی علوم مربوط به این دانش را بطور کامل توسط دانشمندان ایرانی در اختیار داریم. ایران بیش از 2000 دانشمند هسته ای دارد که آنها زیر 35 سال سن دارند.

رامین مهمان پرست در بخش پایانی سخنان خود و در جواب سوالی درباره سطح همکاری های ایران و بلاروس گفت: رابطه سیاسی 2 کشور در بهترین شکل خود قرار دارد، رهبران دو کشور بر توسعه همه جانبه روابط تاکید دارند ولی ما فکر می کنیم یک رابطه خوب وقتی کامل می شود که در زمینه اقتصادی و فرهنگی و علمی کامل باشد. ما تاکید داریم که مردم ایران و بلاروس بتوانند به راحتی به کشورهای یکدیگر سفر کنند. همکاری های گردشگری و توریستی باید توسعه یابد، خطوط پرواز مستقیم بین دو کشور باید افزایش یابد، صدور روادید برای شهروندان دو کشور باید به آسانی صورت پذیرد تا مردم بلاروس هم به راحتی به ایران سفر کنند و بتوانند از تاریخ و فرهنگ کهن ایران بازدید کرده و از ظرفیت های ایران برای سرمایه گذاری استفاده کنند.


١٤:١٩ - 1392/01/09    /    شماره : ٢٠٣٢١    /    تعداد نمایش : ١٣٨٤٦اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران