گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سخنرانی سخنگوی وزارت امورخارجه در جمع دانشجویان دانشگاه دولتی بلاروس


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی سخنگوی وزارت امورخارجه در جمع دانشجویان دانشگاه دولتی بلاروس

مهمان پرست در این دیدار گفت: دنیا در حال تغییرات بزرگی است، اتفاقات مهمی در عرصه بین الملل و خاورمیانه در حال رخ دادن است، سال هاست که وقتی بحث خاورمیانه مطرح می شود از فلسطین، رژیم صهیونیستی، نیروهای آمریکایی و درگیری اخباری را می شنوید، البته مسائل مختلفی مطرح می شود که بیشتر موضوعات به جمهوری اسلامی ایران ارتباط پیدا می کند. یکی از دلایلی که خاورمیانه برای آمریکا و متحدانش اهمیت دارد وجود منابع عظیم نفت و گاز است. رقابت بین قدرت ها برای اینکه منطقه وسیعتری را تحت تسلط خود داشته باشند بعد از جنگ جهانی دوم بین آمریکا و شوروی به عنوان بلوک شرق و غرب تقسیم شد. آمریکا برای اینکه این رقابت را کنترل کند از رژیم هایی حمایت می کند که این رژیم ها از پایگاه مردمی برخوردار نیستند ولی می توانند منافع آمریکا را در خاورمیانه تامین کنند.

با وجود حمایت از این دیکتاتورها دو موضوع تسلط بر منابع انرژی و حمایت از رژیم صهیونیستی تامین می شود. 34 سال پیش در کشور ما انقلاب شد و مردم اداره کشور را به دست گرفتند، اولین کاری که در کشور صورت گرفت وابستگان به آمریکا از اداره کشور قطع شدند و کشور ایران استقلالش را به دست آورد. این مسئله برای آمریکایی ها خیلی گران تمام شد و حالا بزرگترین متحد آمریکا در خاورمیانه مستقل شده و با سیاست های آمریکا مخالفت می کرد. آنها تصمیم گرفتند علیه جمهوری اسلامی اقدامات خصمانه ای از قبیل ایجاد درگیری های قومی و قبیله ای، اختلافات مذهبی، حمایت از گروهک های تروریستی و به راه اندازی جنگ 8 ساله تحمیلی انجام دهند که البته همگی آنها با شکست مواجه شد.

وی در ادامه افزود: در چنین شرایطی آمریکایی ها نگران الگوبرداری مردمان کشورهای منطقه از انقلاب ایران بودند که بخواهند مستقل باشند و منافع آمریکا و غرب را از خاورمیانه قطع کنند و در مرحله بعدی به دشمنی با ایران پرداخته و تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلام وضع کردند و به بهانه های دموکراسی و حقوق بشر و فعالیت های هسته ای سعی در انزوای سیاسی ایران کردند. در چنین شرایطی که مردم منطقه خواهان تغییر در حکومت های دیکتاتوری خود هستند آقای اوباما می بایست یک تصمیمی می گرفت و سیاست های آمریکا در خاورمیانه را تغییر می داد و اعلام کرد که سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه تغییر خواهد کرد. این شیوه جدیدی که اعلام کردند منظور این بود که آمریکایی ها می خواهند بر منطقه تسلط داشته باشند ولی باید شکلش تغییر کند، برای آنکه بتوانند جلوی مردم را بگیرند و دیکتاتورهای حامی خود کنار نروند باید درگیری بین کشورهای منطقه بوجود می آوردند و تلاش کردند درگیری پدید بیاورند که ایران در یک طرفش قرار بگیرد تا بتوانند موضوعات را به طرف ایران منحرف کنند، به همین دلیل بحران سوریه شکل گرفت. گروه هایی را به عنوان گروه های مخالف دولت سوریه سازماندهی کردند تا بگویند که این در ادامه موج مردمی است و این در حالی است که این گروه ها با مردم و دولت سوریه درگیر شده و مردم بی گناه سوریه را قتل عام می کنند. ایران همواره از طرح گفت‌وگوهای سیاسی در سوریه حمایت کرده است.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت: سیاست ایران در منطقه همواره ایجاد ثبات، امنیت و آرامش است و معتقدیم اگر بحرانی در منطقه باشد باید توسط خود کشورهای منطقه حل شود.


٢٢:٤٣ - 1392/01/09    /    شماره : ٢٠٣٢٨    /    تعداد نمایش : ١٣٨٠٨اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران