گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سخنان رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه در همایش بزرگداشت پانصد و چهلمین سالگرد روابط ایران و لهستان


  چاپ        ارسال به دوست

سخنان رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه در همایش بزرگداشت پانصد و چهلمین سالگرد روابط ایران و لهستان

 

رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه گفت: ارزش های مشترک از محورهای اساسی تداوم و تعمیق روابط بین ملت هاست و به نظر می رسد دلایل سیاسی نقش نسبتا ثانویه ای را در تداوم ارتباطات تاریخی دو ملت ایفا می کند.

« هادی سلیمان پور» در همایش بزرگداشت پانصد و چهلمین سالگرد روابط ایران و لهستان که صبح امروز در دفتر مطالعات وزارت امور خارجه برگزار شد، افزود: مناسبات ایران با محدودی از کشورهای غیرآسیایی دارای چنین قدمتی مانند روابط ایران و لهستان است.

وی ادامه داد: وجود زمینه های مشترک فرهنگی در کنار منافع تجاری از علل قوام پیوندهای تاریخی دو کشور است.

سلیمان پور گفت: بزرگداشت روابط تاریخی تاثیر زیادی بر آحاد مختلف مردم دو کشور داشته و به ارتقای روابط موجود کمک بسیاری می کند.

رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه عنوان کرد: همچنان که در پیام وزیرخارجه لهستان نیز بیان شده بود ،نظام جهانی به سمت نظام چند قطبی در حال حرکت است و ارزش های مشترک میان ملل در شرق و غرب امکان هم افزایی را بهتر فراهم می کند.

به گفته سلیمان پور، مطالعات صورت گرفته بیانگر این است که قدمت مناسبات غیررسمی دو کشور ایران و لهستان به قرن ها پیش از اولین تماس دیپلماتیک باز می گردد.

رییس مرکز آموزش و پژوهش های وزارت امور خارجه با بیان اینکه ایرانیان پیشگام برقراری اولین تماس های رسمی با لهستان بودند، گفت: برگزاری همایش های مشترک بین تهران و ورشو می تواند به درک بهتر ملت ها از یکدیگر و افزایش تفاهمات بین آنها کمک کند.

مراسم بزرگداشت پانصد و چهلمین سال روابط ایران و لهستان صبح امروز(یکشنبه) در محل سازمان ایرانی مجامع بین المللی وزارت امورخارجه با پیام وزرای امورخارجه دو کشور آغاز شد.

 


١٥:٤٠ - 1393/08/18    /    شماره : ٣١٤٠١٣    /    تعداد نمایش : ١٣٧٨٥اداره کل ارزیابی و نظارت

معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
 
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
 
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران