امروز دوشنبه  ۱۸ آذر ۱۳۹۸
۱۳۹۷/۱۲/۲۳- ۱۵:۳۱ - مشاهده: ۱۱۸۵

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری: لزوم بسیج حداكثری همه نیروها در مقابل تهاجم حداكثری دشمنان ایران

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه) در دیدار نمایندگان منتخب ملت در مجلس خبرگان رهبری، با تأكید بر ضرورت ایجاد یك گفتمان و فهم عمیق عمومی درباره «نوع و چگونگی مواجهه كشور و افراد مؤثر با چالشها و حوادث» به تبیین یازده دوگانه مطرح در این زمینه پرداختند و خاطرنشان كردند: در مقابل تهاجم حداكثری دشمنان باید به بسیج حداكثری امكانات و توانایی‌ها و نیروهای خود اقدام كنیم.


حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه) در دیدار نمایندگان منتخب ملت در مجلس خبرگان رهبری، با تأكید بر ضرورت ایجاد یك گفتمان و فهم عمیق عمومی درباره «نوع و چگونگی مواجهه كشور و افراد مؤثر با چالشها و حوادث» به تبیین یازده دوگانه مطرح در این زمینه پرداختند و خاطرنشان كردند: در مقابل تهاجم حداكثری دشمنان باید به بسیج حداكثری امكانات و توانایی‌ها و نیروهای خود اقدام كنیم تا در پرتو باور عمیق مردم و مسئولان به ذكر الهی و توكل به خدا، پروردگار وعده‌های صادق خود را درباره ملت بزرگ ایران محقق سازد.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با ابراز تأسف از فقدان دو عالِم فقیه، حضرات آیات هاشمی‌شاهرودی و مؤمن، آنان را استوانه‌های واقعی برای كشور و حوزه‌های علمیه خواندند و تأكید كردند: هر دوی این بزرگواران همواره بدون هیچ چشم‌داشتی در خدمت اهداف انقلاب بودند.
رهبر انقلاب اسلامی محور اصلی سخنان خود یعنی نحوه مواجهه با چالش ها و حوادث و همچنین اتفاقات مثبت را در قالب یازده دوگانه بیان كردند و گفتند: گاهی اوقات برخورد ما در مواجهه با حوادث و رویدادها «فعال» و چاره جویانه است و برخی مواقع نیز برخورد ما «انفعالی» و مبتنی بر گلایه صرف و بی تحركی است.
حضرت آیت الله خامنه ای «مواجهه ابتكاری» و «مواجهه عكس العملی» را یكی دیگر از دوگانه‌ها برشمردند و افزودند: در مواجهه عكس العملی، حركت ما تابعی از حركت دشمن است اما در مواجهه ابتكاری، ابتكار عمل را به‌دست می‌گیریم و از ناحیه ای كه دشمن تصور نمی كند، به او ضربه می زنیم.
ایشان با اشاره به «مواجهه مأیوسانه» و «مواجهه امیدوارانه» به عنوان یكی دیگر از دو گانه‌های مطرح در مقابل حوادث و چالشها گفتند: یك دوگانه دیگر «مواجهه از روی ترس» و «مواجهه با دلیری و شجاعت» است.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر اینكه یكی دیگر از دوگانه‌ها، مواجهه با «حزم و تدبیر» و «مواجهه از روی سهل اندیشی و سهل انگاری» است، گفتند: به عنوان مثال در موضوع فضای مجازی می توان دو نوع برخورد داشت؛ یك برخورد همراه با تدبیر و دقت و برخورد دیگر همراه با سهل اندیشی و ندیدن پیچیدگی‌های موضوع و سهل انگاری و بی تفاوتی نسبت به آن.
ایشان «نگاه جامع به تهدیدها و فرصتها» و «نگاه یكجانبه‌ی صرف به تهدیدها و یا فرصت ها» را، دوگانه دیگری دانستند و خاطرنشان كردند: یك نمونه برای این دوگانه، موضوع نحوه مقابله با دشمنی امریكا است كه می توان تهدیدها و فرصتها را با هم دید و یا اینكه فقط تهدیدها و یا فقط فرصتها را دید كه هریك از این دو نوع برخورد، قطعاً پیامدها و آثاری دارد.
رهبر انقلاب اسلامی‌با تأكید بر اینكه «شناخت واقعیت میدان» و یا «نشناختن واقعیات» یكی از دوگانه‌های اساسی در مواجهه با چالش ها و حوادث است، افزودند: در مسائل داخلی، دشمن و دنباله‌های او تلاش زیادی می كنند تا جایگاه خودی را ضعیف و جایگاه دشمن را قوی نشان دهند و در نهایت اینگونه القاء كنند كه كشور با مشكلات لاینحل فراوانی مواجه شده و امكان هیچ اقدامی نیز وجود ندارد.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: یك نمونه دیگر، مسائل منطقه است؛ اگر ما از موقعیت و جایگاه خود را در منطقه و از این واقعیت كه دشمن در منطقه از ما حساب می‌برد، مطلع نباشیم، یك‌جور عمل خواهیم كرد اما اگر نسبت به این واقعیات آگاهی داشته باشیم، جور دیگری عمل خواهد شد.
ایشان در همین خصوص تأكید كردند: كسانی كه درباره حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه مطالب و سخنان نادرست و نابجایی را مطرح می كنند، در واقع در حال كمك به نقشه دشمن هستند.

بیان سخنان نادرست درباره حضور ایران در منطقه، كمك به نقشه دشمن است

رهبر انقلاب اسلامی در بیان یكی دیگر از دوگانه‌ها به «مواجهه مبتنی بر مدیریت و كنترل احساسات» و «مواجهه با رهاشدگی احساسات» اشاره و خاطرنشان كردند: یكی از مواردی كه ممكن است كشور دچار آسیب شود، موضوع عدم كنترل احساسات عمومی است. من بارها تأكید كرده ام كه به جوانان اعتقاد و اعتماد دارم اما این به معنای كنترل نشدن احساسات جوانان در جامعه، نیست.
ایشان همچنین در تذكری درباره معنای حقیقی جوانگرایی افزودند: برخی گفته اند تأكید اینجانب بر «جوانگرایی» به معنای «پیرزدایی» است اما این برداشت غلط است و باید درباره معنای جوانگرایی فكر و تعمق كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای، «رعایت ضوابط و حدود شرعی و رعایت نكردن این موارد» در مواجهه با حوادث و چالشها را از دیگر دوگانه‌ها برشمردند و گفتند: یك نوع دیگر مواجهه، دوگانه «بهره گیری از تجربه‌ها» در مقابل «دوبار از یك سوراخ گزیده شدن» است.
ایشان در همین زمینه به موضوع نحوه مواجهه با امریكا و اروپا اشاره كردند و افزودند: تجربیات ما از نحوه عملكرد امریكایی‌ها و اروپایی‌ها بسیار زیاد است اما تجربه اخیر مربوط به برجام و تعهداتی كه امریكایی‌ها باید انجام می دادند اما زیر آن زدند، در برابر دیدگان ما است و باید در برخورد با امریكا و جبهه مقابل، از این تجربیات استفاده شود.
حضرت آیت الله خامنه ای در بیان آخرین دوگانه گفتند: یك دوگانه این است كه در مواجهه با حوادث، به یكدیگر حمله كنیم و هركس دیگری را مقصر جلوه دهد و یا اینكه از درگیری داخلی پرهیز كنیم و به تعبیر امام(ره) هرچه فریاد داریم بر سر امریكا بكشیم.
ایشان خاطرنشان كردند: دشمن واقعی ما امریكا است و ما در شناخت دشمن خود دچار خطا نخواهیم شد.
رهبر انقلاب اسلامی سپس با استناد به آیات قرآنی، نكات مهمی را درباره مواجهه صحیح با چالشها بیان كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر اینكه در منابع دینی ما نحوه مواجهه با پیروزی‌ها و رویدادهای مثبت بیان شده است افزودند: قرآن می‌گوید در مواجهه با پیروزی‌ها دچار غرور نشوید و با تسبیح و استغفار، آن پیروزی را مربوط به خدا بدانید و نه مربوط به خودتان.
ایشان با اشاره به بیانات امام(ره) كه همواره دست قدرت الهی را در این انقلاب و حوادث مربوط به آن متذكر می‌شدند، گفتند: امام بزرگوار در مواجهه با پیروزی‌ها، آن را نتیجه لطف و عنایت خداوند متعال می دانستند همانگونه كه گفتند «خرمشهر را خدا آزاد كرد».
رهبر انقلاب اسلامی‌به حضور اعجاب‌انگیز و گسترده‌تر مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال نیز اشاره و خاطرنشان كردند: آیا هیچ عامل انسانی می تواند ادعا كند كه این حضور متراكم و قوی كار او بوده است؟ قطعاً عامل راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال جز دست قدرت الهی نبود.
رهبر انقلاب با استناد به آیات قرآن كریم افزودند: در مواجهه با حوادث تلخ نظیر تحریم یا احتمال حركت نظامی دشمن باید متوجه بود كه این حوادث در واقع تحقق سخن پروردگار مبنی بر مقابله دشمنان خدا با مؤمنان و حركت‌های ایمانی است كه درك همین نكته بر ایمان مؤمنان می افزاید همچنانكه صف آرایی مستكبران در مقابل انقلاب اسلامی، بر ایمان ملت ایران افزود.
ایشان افزودند: نظام اسلامی توقع نداشت كه سلطه گران جهانی در مقابل حركت ملت ایران ساكت بمانند البته ما باید كاری كنیم كه دشمنان حتی به فكر تحریم و اقدام نظامی و دیگر اقدامات نیفتند اما اگر هم افتادند باید كاری كنیم كه سركوب و دچار شكست شوند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینكه نباید در مقابل حوادث دچار ترس و دلهره شد، افزودند: امام خمینی مظهر این توصیه الهی بود و هیچگاه از هیچ حادثه ای دچار ترس نمی‌شد.
«پرهیز از نومیدی» نكته دیگری بود كه رهبر انقلاب در تبیین «مواجهه صحیح كشور و افراد مؤثر كشور با چالش ها و حوادث» مورد تأكید قرار دادند و گفتند: به فرموده پروردگار باید همیشه امیدوار باشیم كه در سایه ایمان، توكل، عزم، تصمیم و اقدام، اهداف خود را محقق كنیم و بینی قدرتهای بزرگ را به خاك بمالیم.
«پرهیز همه افراد از شتابزدگی و بی صبری و بهانه گیری»، نكته دیگری بود كه حضرت آیت الله خامنه ای آن را در مواجهه با چالش ها ضروری برشمردند.
ایشان خاطرنشان كردند: باید كمر همت بست و اقدامات لازم را در زمینه‌های گوناگون حتماً انجام داد اما بدانیم كه تا رسیدن به مقصود صبر لازم است، چرا كه همه كارها امكان انجام سریع را ندارند.
رهبر انقلاب اسلامی، همچنین «مرزبندی پررنگ با دشمن را برای مصونیت در مقابل تهاجم نرم»، بسیار لازم خواندند و خاطرنشان كردند: مرزهای فرهنگی نیز همچون مرزهای جغرافیایی نیاز به برجسته سازی و مراقبت دارند تا دشمن با فریب و خدعه و نفوذ از این مرزها عبور نكند و بر فضای مجازی و فرهنگ كشور مسلط نشود.

مرزبندی با دشمن بسیار لازم است اما افراد در داخل به بهانه اختلاف‌نظر دشمنی نكنند

حضرت آیت الله خامنه ای با وجود تأكید فراوان بر مرزبندی با دشمن، یك نكته حاشیه ای اما ظریف را هم توصیه كردند و آن اینكه «نباید بخاطر تعصب بجا علیه دشمن، مخالفان نظر خود را به همراهی با دشمنان منتسب كرد».
ایشان در همین زمینه افزودند: وقتی فلان كنوانسیون یا معاهده در كشور مورد بحث است و موافقان و مخالفان استدلالها و دیدگاههای خود را مطرح می كنند دو طرف نباید یكدیگر را به همراهی با دشمن متهم كنند و به جان هم بیفتند.
رهبر انقلاب در پایان دو نكته مهم را مورد تأكید قرار دادند: «ضرورت بسیج حداكثری نیروها در مقابل تهاجم حداكثری دشمن» و «پرهیز از غفلت از ذكر و یاد پروردگار».
ایشان خاطرنشان كردند: دشمن یعنی امریكا و صهیونیستها امروز همه امكانات و توانایی‌های خود را بر ضد ملت ایران بسیج كرده اند و غربی‌ها و اروپایی‌ها نیز به نوعی در حاشیه آنها با ایران دشمنی می كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سخنان امریكایی‌ها درباره اعمال شدیدترین تحریمها علیه ملت ایران افزودند: آنها در مقابل ایران دست به تهاجم حداكثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداكثری امكانات و توانایی‌های خود اقدام كنیم، به فضل الهی سنگین ترین شكست تاریخ امریكا را نصیب این كشور خواهیم كرد.
رهبر انقلاب در نكته پایانی، با یادآوری سخن پروردگار به حضرت موسی مبنی بر كوتاهی نكردن در ذكر و یاد خدا افزودند: ذكر الهی وسیله و مایه همه توانایی‌هایی است كه باید برای تحقق اهداف انقلاب به‌كار گیریم كه اگر اینگونه شود خدا با ماست و وعده‌های شیرین و صادق او در حق ملت ایران محقق خواهد شد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما