امروز چهارشنبه  ۲۰ آذر ۱۳۹۸
۱۳۹۸/۰۳/۲۵- ۱۱:۱۹ - مشاهده: ۱۹۷

دكتر روحانی در نشست سران كنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیكا): سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر همكاری و سیاست برد – برد است/ ایران به عنوان یك نقش آفرین كلیدی در منطقه، برای تدوین و تصویب سازوكارهای دوجانبه و چندجانبه سیاسی و امنیتی آماده است/ وضعیت فلسطین، عراق، سوریه، افغانستان و یمن نمونه‌هایی بارز از پیامدهای سیاست آمریكا است/ اعلام آمادگی ایران برای مشاركت در طرح‌های توسعه‌ای كشورهای عضو سیكا

رئیس جمهور دستیابی به سطح قابل قبولی از صلح، ثبات و توسعه را در شرایط امروز جهان، نیازمند گسترش همكاری و گفتگوهای منطقه‌ای با هدف تقویت تفاهم دانست و تاكید كرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر همكاری، هم‌افزایی و یافتن راه‌های دستیابی به منافع مشترك، سود متقابل و در یك كلمه، سیاست برد – برد است.


رئیس جمهور دستیابی به سطح قابل قبولی از صلح، ثبات و توسعه را در شرایط امروز جهان، نیازمند گسترش همكاری و گفتگوهای منطقه‌ای با هدف تقویت تفاهم دانست و تاكید كرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر همكاری، هم‌افزایی و یافتن راه‌های دستیابی به منافع مشترك، سود متقابل و در یك كلمه، سیاست برد - برد است.

حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی روز شنبه در پنجمین نشست سران كنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیكا) كه در دوشنبه پایتخت تاجیكستان برگزار شد، گفت: در همین چارچوب، جمهوری اسلامی ایران مشاركت با كشورهای منطقه و استفاده از ساز و كار گفتگوهای چندجانبه در قالب نشست‌های سیكا را بسیار مفید، ضروری و كارگشا می‌داند.

متن كامل سخنان رئیس جمهور در نشست سران سیكا به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رییس،

عالی‌جنابان،

خانم‌ها و آقایان،

در ابتدا از دولت تاجیكستان و جناب آقای رحمان، رئیس جمهور محترم برای میزبانی این نشستِ مهم و همچنین از دولت چین در دوره ریاست قبلی كنفرانس قدردانی می‌نمایم. اطمینان دارم كه كنفرانسِ تعامل و اعتمادسازی در آسیا، در دوره ریاست جدید نیز مانند گذشته، در مسیر ارتقای گفتگو و همكاری میان دولت‌های عضو، به منظور تحقق اهداف كنفرانس، گام برداشته و نقش و جایگاه آن را در امر صلح و ثبات منطقه و جهانی تقویت خواهد نمود.

حضار گرامی،

بدون تردید، برگزاری نشست سران سیكا در شهر دوشنبه با توجه به شرایط كنونی منطقه و وجود طیف گسترده‌ای از موضوعات، فرصت‌ها، چالش‌ها و تهدید‌های مشترك، فرصت مغتنمی‌برای هم‌فكری و رایزنی در اختیار می‌گذارد. اكنون منطقه آسیا كه خود میراث‌دار تمدن‌های بزرگ و دستاوردهای عظیم در ساحت خردورزی و تعامل است، با مسؤلیتی سترگ مواجه می‌باشد. از شرقی‎ترین نقاط آسیا تا غربی‌ترین مناطق آن برای صدها سال از طریق جاده ابریشم در خاك و دریا تعامل فرهنگی و داد و ستد تجاری وجود داشته، به طوری كه حتی امروز این تجربه گران‌قدر می‌تواند دستمایه روابط هر چه بهتر و سازنده‌تر بین كشورها باشد. همچنین وجود و تداوم اندیشه‌های فلسفی و دینی و علمی در میان مردمی كه در قرون و اعصار گذشته در این مناطق می‌زیسته‌اند سرمایه گران‌قدری را در اختیارمان می‌گذارد تا با چالش‌های پیش رو به شایستگی مواجه شویم.

به بیان دیگر سرمایه‌ای كه نزد ما است برای ساختن جهانی عاری از تبعیض، تروریسم، انحصارگرایی، زورگویی و بی‌عدالتی كافی است. مجمع حاضر قطعاً می‌تواند در سایه تدبیر رهبران و درایت مردم خود با بهره‌گیری از این میراث كهن، نه تنها برای آسیا، بلكه برای كل جهان، الهام بخش و تأثیر گذار باشد.

حضار گرامی

جمهوری اسلامی ایران با بهره‌گیری از همین میراث گرانبها، به دنبال ارزش‌هایی است كه شما عالی‌جنابان در خلال چهار دهه اخیر در سیاست خارجی ما مشاهده كرده‌اید. از جمله می‌توان به؛ مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی كه چهره‌ای خشك و خشن از اسلام ارائه می‌دهد، پناه دادن به مردم بی‌گناهی كه اسیر جنگ و مصیبت‌های ناشی از آن شده‌اند، مبارزه با یك‌جانبه‌گرایی كه در آن یك كشور بخواهد با قدرت مادی و اعمال زور دیگران را به سیطره خویش در‌آورد، مخالفت صریح با تولید هر نوع سلاح كشتار جمعی از هسته‌ای تا شیمیایی و در نهایت تعامل سازنده با همه كشورهایی كه به این ارزش‌ها باور دارند، اشاره كرد.

بر همین اساس است كه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یك نقش آفرین كلیدی در منطقه، بارها آمادگی خود را برای تدوین و تصویب ساز و كارهای دوجانبه و چندجانبه سیاسی و امنیتی به منظور تضمین صلح و امنیت همگانی اعلام كرده و در این راه از هرگونه تعامل و تبادل نظر با كشورهای عضو سیكا در خصوص راه‌های مواجهه با چالش‌ها و مقابله با تهدیدات موجود استقبال كرده است.

خانم‌ها و آقایان،

مداخلات خارجی برخی قدرت‌ها در امور داخلی كشورهای منطقه خاورمیانه، سیاست‌های قهرآمیز یكجانبه‌گرایانه، تروریسم و افراط‌گرایی، پیمان‌شكنی و قانون‌گریزی آشكار آنان در موضوعات مربوط به صلح و امنیت بین‌المللی از جمله قرارداد مهم هسته‌ای ایران موسوم به برجام، منطقه ما را به یكی از بحران‌خیزترین و بی‌ثبات‌ترین مناطق جهان تبدیل كرده است. در خصوص برجام، یادآوری می‌كنم كه اجرای كامل تعهدات ایران بارها به تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده و با وجود خروج آمریكا، از سرگیری تحریم‌های غیرقانونی یكجانبه این كشور و نیز حمایت ناچیز سایر طرف‌های موافقتنامه از آن، همچنان معتقد هستیم كه انجام تعهدات پذیرفته شده توسط كلیه طرف‌های ذی‌ربط، نقش مهمی در افزایش ثبات منطقه‌ای و جهانی ایفا خواهد كرد. بدیهی است ایران به صورت یك طرفه نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند و سایر كشورها نیز لازم است سهم خود را برای حفظ این توافق مهم بپردازند. اكنون كه نهایت حسن نیت و شكیبایی استراتژیك ما از یك سو و قانون‌شكنی آمریكا از سوی دیگر بر همگان ثابت شده است، جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه تعامل، تصمیم گرفته است تا طبق بندهای 26 و 36 برجام اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق مزبور كاهش دهد. در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب، به ناچار اقدامات بیشتری انجام خواهیم داد.

همه به نقش سیاست‌های دولت فعلی آمریكا در بی‌ثبات‌سازی كشورهای منطقه به خوبی واقفیم. وضعیت كنونی فلسطین، عراق، سوریه، افغانستان و یمن نمونه‌هایی بارز از پیامدهای این سیاست در سال‌های اخیر است. این سیاست‌ها، ناقض حق تعیین سرنوشت به عنوان یكی از حقوق اساسی و ذاتی همه ملت‌ها در بسیاری از كشورهای منطقه بوده است.

معضل دیرینه‌ فلسطین، همچنان به عنوان مهم‌ترین عامل ناامنی و گسترش خشونت در منطقه و جهان خودنمایی می‌كند. بی‌توجهی جامعه بین‌المللی به اقدامات نامشروع رژیم اسراییل، اقدام غیرقانونی در امر انتقال سفارت آمریكا به قدس شریف و حمایت از الحاق ارتفاعات جولان به قلمرو رژیم صهیونیستی، استمرار سیاست‌های توسعه‌طلبانه را به دنبال داشته و موجب شده است تا رسیدن به راه‌حلی جامع و عادلانه برای این بحران، بیش از گذشته از دسترس دور شود. جامعه بین‌المللی باید به وظیفه خود برای احقاق حقوق مردم فلسطین از جمله تشكیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف عمل كند. حل و فصل عادلانه مسأله‌ی فلسطین و احقاق حقوق فلسطینیان، كلید بازگشت ثبات و امنیت پایدار و توسعه‌ی اقتصادی منطقه جنوب غرب آسیاست.

حضار گرامی،

جمهوری اسلامی ایران به عنوان سدی قدرتمند در مقابل تروریسم تكفیری، در سوریه و عراق عمل كرده و مانع نفوذ و گسترش تروریزم به دیگر نقاط جهان شده و از این طریق سهم شایسته ای در تأمین صلح و ثبات در منطقه و جهان ایفا كرده است. همچنین از ابتدای شروع تهاجم خارجی به خاك یمن، با ارائه طرح گفتگوهای فراگیر یمنی - یمنی، خواستار توقف عملیات نیروهای خارجی بودیم و اعتقاد داریم هر چه در اجرای این طرح تعلل شود خسارت‌های جانی و مالی بیشتری به بار خواهد آمد.

به دلیل حساسیت شرایط كنونی و ضرورت مقابله با یكجانبه‌گرایی، شایسته است ما كشورهای عضوِ سیكا با اتخاذ سیاست‌های هوشمندانه، روند چندجانبه گرایی را تقویت و زمینه‌های جدیدی در ساحت همكاری‌های سیاسی - امنیتی، اقتصادی و تجاری، مستقل از رویكرد‌های یكجانبه‌گرایانه برخی از كشورها كشف و همكاری‌های خود را گسترش دهیم و با مشاركت در طرح همكاری‌های بین‌منطقه‌ای با سایر مناطق جغرافیایی روابط خود را تعمیق و با یكجانبه‌گرایی مقابله كنیم.

ما به عنوان كشوری در تلاقی كریدورهای شمال - جنوب و شرق - غرب با زیرساخت‌های قوی صنعتی و تكنولوژیك، نیروی انسانی تحصیل‌كرده و فرصت‌های بزرگ در بخش انرژی، معدن، توریسم و ترانزیت، با آغوش باز از حضور و فعالیت تجّار و بازرگانان و شركت‌های كشورهای عضو این كنفرانس در ایران استقبال می‌كنیم. همچنین، تجار، و شركت‌های صنعتی و صادركنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران، در طرح‌های توسعه‌ای كشورهای عضو، آمادگی مشاركت دارند. پیگیری سیاست منطقه‌گرایی فعال شامل ایجاد بازار مشترك تجارت، انرژی و توریسم و تقویت شبكه راه‌های جاده‌ای و ریلی از سوی كشورهای عضو نیز می‌تواند موضوع همكاری مشترك ما در جهت رشد اقتصادی و ارتقاء رفاه و كیفیت زندگی ملّت‌های آسیایی باشد.

همكاران گرامی،

در پایان بر این نكته تاكید می‌كنم كه در شرایط امروز جهان، یك كشور به تنهایی قادر به مقابله با چالش‌ها و استفاده از فرصت‌ها نبوده و دستیابی به سطح قابل قبولی از صلح، ثبات و توسعه، نیازمند گسترش همكاری و گفتگوهای منطقه‌ای با هدف تقویت تفاهم است. سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر همكاری، هم‌افزایی و یافتن راه‌های دستیابی به منافع مشترك، سود متقابل و در یك كلمه، سیاست برد - برد است. در همین چارچوب، مشاركت با كشورهای منطقه و استفاده از ساز و كار گفتگوهای چندجانبه در قالب نشست‌های سیكا را بسیار مفید، ضروری و كارگشا می‌دانیم.

از توجه شما سپاسگزارم

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما