امروز چهارشنبه  ۲۰ آذر ۱۳۹۸
۱۳۹۸/۰۳/۲۷- ۱۸:۲۳ - مشاهده: ۵۷۰

گفت‌وگوی اختصاصی موسوی با باشگاه خبرنگاران جوان

سخنگوی وزارت خارجه تاكید كرد كه اگر اقدامات ملموسی از سوی طرف های برجامی مشاهده نشود گام بعدی تهران جدی تر و محكم تر خواهد بود.


سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی كشورمان در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با سازمان همكاری‌های شانگهای و حضور ایران در عالی‌ترین سطح در این اجلاس گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد به چند جانبه گرایی و منطقه گرایی است٬ همچنین اعتقاد داریم كه همسایگان در درجه اول و كشور‌های پیرامونی ما در درجه دوم قرار دارند.

وی درپاسخ به این سئوال كه دستگاه دیپلماسی در قبال كشور‌های آسیایی چه سیاستی را دنبال می كند؟ توضیح داد: به طور كلی كشور‌های قاره آسیا می‌توانند به عنوان محور سیاست خارجی ما تلقی شوند٬ زمانی بحث نگاه به شرق در سیاست‌ها و جهت گیری‌های سیاست خارجی ما مطرح بود، امروز هم همان نگاه پابرجا است٬ اما جمهوری اسلامی ایران قصد دارد قدری جزئی‌تر و تعاملی‌تر با كشور‌هایی كه به نوعی در برابر یكجانبه گرایی آمریكا ایستاده اند همكاری داشته باشد. سازمان همكاری شانگ‌های هم یكی از این موارد است كه در غالب نگاه به آسیا و شرق به آن اعتقاد داشته و مایل هستیم در این بلوك قدرتمند كه می‌تواند سیاسی، امنیتی و اقتصادی هم باشد در بالاترین سطح حضور داشته باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سئوال اینكه نظر شما در رابطه با اینكه تحلیل شما از همزمانی برگزاری اجلاس همكاری‌های شانگ‌های و سفر نخست وزیر ژاپن به تهران و انفجار نفتكش‌های ژاپنی چیست؟ گفت: تحولات اخیری كه در منطقه رخ داده و تنش‌هایی كه به صورت مصنوعی توسط قدرت‌های فرا منطقه‌ای بر ما تحمیل شده است٬ پیام بسیار روشنی برای همه دارد، اینكه كشور‌های مختلف در برابر یكجانبه گرایی برخی كشور‌ها خواهند ایستاد و صدای واحدی از شرق و آسیا برای آن‌هایی كه خارج از منطقه هستند و علیه منافع مردم منطقه كار می‌كنند شنیده خواهد شد.

 

آمریكایی‌ها دروغی را می‌گویند و خود به دنبال آن می‌روند

موسوی در پاسخ به اینكه پس از حادثه نفتكش‌ها در دریای عمان٬ واشنگتن اتهاماتی را متوجه تهران كرده است؛ شما در پاسخ به این اتهامات چه صحبتی دارید؟ ٬ افزود: با توجه به شرایطی كه آمریكایی‌ها به وجود آورده اند برای واشنگتن راحت‌ترین كار نسبت دادن اتفاقات منطقه به ایران است٬ اما ما فكر می‌كنیم مجموعه حرف‌ها و ادله‌ای كه مطرح می‌كنند بیشتر به شوخی شبیه است و خودشان هم می‌دانند كه نمی‌توانند برای موارد اتهامی كه متوجه تهران كردند مدارك جدی و محكمه پسندی ارائه كنند.

وی ادامه داد: گاهی اوقات آمریكایی‌ها مانند برخی از داستان‌های فولكلور٬ دروغی را می‌گویند و خود به دنبال آن می‌روند٬، اما باید متوجه باشند كه امكان دارد حركت بر اساس دروغ كار را به جا‌های باریك بكشاند و بر همین اساس هم توصیه ما به آن‌ها این است كه قدری در مواضعشان محتاط‌تر عمل كنند تا اختیار كارشان به هم نخورد.

پیگری انفجار نفتكش‌های ژاپنی به دست‌های پنهانی خواهد رسید كه تنش در منطقه را دنبال می‌كنند/ انفجار نفتكش‌های ژاپنی می‌تواند كار تیم B باشد

موسوی تاكید كرد: دور از منطق است كه وقتی ایران به دنبال تنش زدایی در منطقه حساس خلیج فارس است و در شرایطی كه شخص اول ژاپن با عالی‌ترین مقام ایران دیدار دارد تهران بخواهد نقشی در این ماجراجویی‌ها (انفجار نفتكش‌های ژاپنی) داشته باشد٬ در نتیجه عقل سلیم به هیچ وجه این اتهام زنی‌ها را نمی‌پذیرد و همانطور كه گفتم توصیه می‌كنیم موضوع را پیگیری كنند٬ چرا كه قطعا به دست‌های پنهانی خواهند رسید كه خواستار تنش در منطقه هستند و آرامش و ثبات مردم منطقه را بر نمی‌تابند. به صورت طبیعی انفجار نفتكش‌های ژاپنی می‌تواند كار تیم B باشد آن‌ها این خرابكاری را انجام می‌دهند و البته خود ایالات متحده باید به نقش این تیم واقف باشد.

 

اروپایی‌ها در قبال اجرای قوانین دولتی آمریكا علیه شركت‌هایشان سكوت كردند

وی در ادمه این گفت وگو در پاسخ به این سئوال كه بیانیه سال گذشته اعضا سازمان همكاری‌های شانگهای به بحث یكجانبه گرایی آمریكا مربوط می‌شد و امثال هم اعضای این سازمان بخشی از بیانیه پایانی را به حمایت از برجام اختصاص دادند٬ چطور كشور‌های عضو در این رابطه به اجماع نظر رسیدند؟ خاطرنشان كرد: یكی از اهداف سازمان همكاری‌های شانگهای نشان دادن استقلال عمل كشور‌های آسیایی در برابر هژمون غربی‌هاست٬ بنابراین آن‌ها به چندجانبه گرایی معتقد هستند و هرگونه یكجانبه گرایی خوشایند كشور‌های اصیل و تاریخی و متمدن این منطقه نبوده و سیاست‌های آن‌ها در این زمینه كاملا با رویكرد برخی از كشور‌های غربی بوده و جا دارد تا از رویكرد برخی كشور‌های غربی ابراز تاسف كنم چرا كه در مقابل یكجانبه گرایی آمریكا و قوانین داخلی این كشور منفعل بوده و اروپایی‌ها نه تنها اجازه می‌دهند قوانین دولتی كشور دیگری علیه شركت‌هایشان اعمال شود بلكه صدای اعتراضی هم در این زمینه از آنها شنیده نمی‌شود؛ بنابراین آنچه كه برای ما اهمیت دارد و در بیانیه پایانی اجلاس سران شانگهای هم اعلام شد حمایت اعضای این سازمان همكاری‌های شانگهای از برجام بود.

موسوی تاكید كرد: كشور‌ها و قدرت‌های مهم منطقه‌ای عضو سازمان همكاری‌های شانگهای برجام را به عنوان یك دستاورد چند جانبه گرایانه نظام معاصر بین الملل پذیرفته اند و اهمیتش را برای حفظ ثبات و امنیت منطقه‌ای درك كرده اند از این رو این افراد از برجام به عنوان این دستاورد بزرگ جامعه بین الملل حمایت می‌كنند.

طرف های مذاكره و سایر كشورها نباید انتظار داشته باشند یك توافق چند جانبه به صورت یكجانبه دنبال شود

وی در رابطه با اجماع اعضای سازمان شانگهای در حمایت از برجام عنوان كرد: كشور‌های عضو شانگهای به ویژه روسیه و چین كه اعضای غیر اروپایی برجام و عضو دائم شورای امنیت هستند؛ چه در قالب این سازو كار٬ چه در مواضع و بیانیه‌هایی كه داشتند، حمایت خود را از برجام اعلام كرده اند. همچنین این دو كشور در غالب كمیسیون مشترك پیشین كه به زودی دور جدید آن تشكیل خواهد شد هم حمایت خود و لزوم پایبند بودن به برجام را اعلام كردند و ما هم به نقطه نظرات آن‌ها گوش داده ایم و نكته‌ای كه به اعضای اروپایی و آسیایی برجامی می‌گوییم این است كه اگر خواستار حفظ این توافق به عنوان یك دستاورد مهم بین المللی هستند باید انتظاراتشان واقعی‌تر باشد و درخواست‌ها دو طرفه باشد. اگر می خواهند ما در برجام بمانیم باید ملاحظات و مقدورات جمهوری اسلامی ایران را درك كرده و نباید انتظار داشته باشند كه یك توافق چند جانبه به صورت یكجانبه دنبال شود، توافق چند جانبه را باید همه‌ی طرف ها اجرایی كنند تا پابرجا بماند.

یك طرف ادعاهای شیك سیاسی در حمایت از برجام و در سوی دیگر تحریم های آمریكا قرار دارد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی كشورمان در پاسخ به این سئوال كه سازمان همكاری‌های شانگهای٬ سازمانی غیر آمریكایی است و ایران چطور می تواند از این فرصت استفاده كند؟ خاطرنشان كرد: برجام سال گذشته توسط ایالات متحده یكی از طرف‌های آن به صورت یكجانبه و قلدر مابانه نقض شد و از همان موقع تهران آماده واكنش بود، اما جامعه بین الملل و اعضای باقیمانده در توافق هسته ای قول دادند كه بدون حضور ایالات متحده به تعهدات خود عمل كرده و منافع اقتصادی ویژه ای كه جمهوری اسلامی ایران در این توافق دارد را بدون حضور آمریكا برآورده كنند، در این میان ما با در پیش گرفتن صبر استراتژیك در توافق ماندیم و این صبر حدود یكسال طول كشید و پس از آن متوجه شدیم كه باوجود حرف‌های پر طمطراق و ادعاهای شیك سیاسی در حمایت از برجام، در عمل هر هفته شاهد بودیم كه تحریم های آمریكا علیه مردم ایران بیشتر شده است و طرف‌هایی كه متعهد بودند جلوی این تحریم‌ها ایستاده و منافع ایران را تامین كنند یا طبق گفته خودشان نتوانستند و یا نخواستند چنین كاری را انجام بدهند.

 

ایران بیش تر از این صبر نخواهد كرد/ پس از ۶۰ روز گام بعدی محكم‌تر خواهد بود

وی ادامه داد: با وجود این بدعهدی‌ها٬ ما همچنان به این توافق پایبند بوده و برای حمایت از ملت خود با استفاده از سازوكار‌هایی مانند ماده ۳۶ كه درون خود برجام گنجانده شده شروع به كاهش برخی از تعهداتمان كردیم كه این مسئله تا پایان فرصت ۶۰ روزه ایی كه هم اكنون در حال سپری شدن است ادامه خواهد یافت٬ در همین راستا هم جمهوری اسلامی ایران بخشی از تعهدات خود را به ۵ كشور باقی مانده در برجام اعلام و تصریح كرد كه اقدامات اخیر ساز و كاری است كه در خود توافق تعبیه شده و در صورتی كه طی ۶۰ روز اقدام ملموس و گام قابل توجهی كه بی عملی‌ها و ناكارآمدی‌های آن‌ها را جبران كند برداشته نشود جمهوری اسلامی ایران حق خودش می‌داند باز با استفاده از همین مكانیزم در درون برجام قدم دوم را محكم‌تر بردارد٬ اما باید دید در نهایت چه خواهد شد، جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام كرده كه بیش‌تر از این صبر نخواهد كرد و اگر خواسته‌های ما برآورده نشود قدم‌های بعدی را برخواهیم اشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی كشورمان در پاسخ به این سئوال كه نگرانی‌هایی مبنی بر این وجود دارد كه پس از اتمام مهلت ۶۰ روزه وزارت خارجه به برآورده شدن بخشی از انتظاراتش رضایت بدهد؟، گفت: باید تاكید كنم كه در این مورد وزارت خارجه تنها نیست بلكه این تصمیم نظام است، شورای عالی امنیت ملی و كمسیون نظارت كه سران كشور در آن عضو هستند و در برجام نقش مهمی دارند هم در این تصمیم گیری‌ها دخیل هستند و در نهایت آن‌ها تصمیم خواهند گرفت كه اقدمات طرف مقابل راضی كننده بوده یا خیر؟

وی تاكید كرد: تنها زمانی كه از جانب طرف های برجامی اقدامات عملی ببینیم و به ما اطمینان بدهند كه می توانیم از منافع حاصل شده از برجام نفع ببریم رضایت خواهیم داشت، اما اگر در حد حرف و اقدامات جزئی باشد نخواهیم پذیرفت و به اقدامات خود در جهت كاهش تعهدات پیش خواهیم رفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی كشورمان در خصوص سفر روحانی به تاجیكستان ٬ شركت در اجلاس سیكا و گره گشایی از روابط پیچیده‌ی دو كشور گفت: برای جمهوری اسلامی ایران كشور‌های همسایه و پیرامونی كه حوزه تمدنی ما هم هستند بسیار مهم است و در طول تاریخ با این كشور‌ها در تعامل بودیم یا آن‌ها بخشی از ما بودند یا ما بخشی از آن‌ها بودیم در هر صورت یك پیكر واحد بودیم. تاجیكستان به عنوان تنها كشوری كه به نوعی نزدیكی فرهنگی و تمدنی با ایران دارد در كنار افغانستان برایمان از اهمیت ویژه و استراتژیكی برخوردار است.

موسوی همچنین در پاسخ به این سوال كه در دیدار ظریف با هایكو ماس چهره‌های دوطرف حكایت از مذاكره‌ای جدی داشت، ادامه داد: مذاكرات ما همیشه با دوستان یا حتی كشور‌های دور یا نزدیك بسیار جدی است، بدین معنی كه مذاكره را صرفا برای فرصت عكاسی نمی‌بینیم.

وی ادامه داد: سفری كه ماس به منطقه داشت نهایتا به ایران ختم شد و این امر بسیار مهم بوده است، وزیرخارجه آلمان به دنبال تنش‌هایی كه در منطقه رخ داد و باعث ایجاد نگرانی‌هایی شد تصمیم گرفت كه سفر منطقه‌ای داشته باشد و مقصد نهای این سفر جمهوری اسلامی ایران بود. در این سفر همانطور كه دو وزیر ابراز كردند مذاكرات شفاف و واضحی داشتند و در خلال رایزنی طرف آلمانی نگرانی خود و برخی كشور‌های منطقه از ایجاد تنش را منتقل كرد. در برابر ایران هم نگرانی‌های خود را و علت این ایجاد شرایط را به صورت خیلی شفاف به او منتقل كرد.

 

موسوی خاطرنشان كرد: همانطور كه ظریف گفت آنچه باعث این تنش‌ها و نگرانی‌هاشده دامن زدن به جنگ اقتصادی از سوی ایالات متحده آمریكاست. طبیعی است كه ایران نمی‌تواند در برابر این فشار‌ها، تروریسم و جنگ اقتصادی كه بر ملت ما تحمیل شده ساكت باشد و نباید انتظار داشت از ابزار‌هایی كه در برجام برای چنین شرایطی در نظر گرفته شده استفاده نكنیم. این مسائل در دیدار با هایكو ماس مطرح و مواضع ایران به صورت صریح و محكم به طرف آلمانی اعلام شد او هم پس از بازگشت نظر مشابهی داشت و مصاحبه و دیدار‌هایی انجام داد همچنین گفتگو‌هایی با برخی از همتایان خود داشت و نظر جمهوری اسلامی ایران را منعكس كردد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی كشورمان در پاسخ به این سوال كه در سفر نخست وزیر ژاپن به تهران صحبت‌هایی در رابطه با ایران و آمریكا مطرح بود، سرانجام این گمانه زنی‌ها به كجا رسید؟ افزود: پس از ۴۱ سال در شرایطی كه هیچ مقام بلند پایه‌ای از ژاپن به ایران نیامده بود سفر آبه شینزو نخست وزیر ژاپن محقق شد، هر چند مقدمات آن از مدت‌ها قبل برنامه ریزی شده بود و چندین بار هم این سفر جا به جا شد.

وی ادامه داد: این دیدار دو جانبه اهمیت بسیاری داشت چراكه دو كشور یكی در غرب و دیگری در شرق آسیا جایگاه مهمی دارند و به عنوان دو وزنه تعادل در دو سوی شرق و غرب آسیا عمل می‌كنند، در همین راستا هم این سفر از منظر روابط دوجانبه برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت بود، چراكه سالیان دراز روابط خوبی بایكدیگر داشتیم.

موسوی با بیان اینكه سفر نخست وزیر ژاپن به تهران در مقطع بسیار مهم و تاریخی انجام شد، افزود: ژاپنی‌ها این احساس را داشتند كه در شرایط فعلی و به منظور كاهش تنش‌ها كه عموما غیر ضروری هستند می‌توانند اقدامی انجام بدهند، آن‌ها قصد داشتند در سفر به تهران با حسن نیتی كه داشتند به ثبات در منطقه كمك كنند، برای ژاپن امنیت خلیج فارس و امنیت تامین انرژی كشور‌شان اهمیت زیادی دارد.

وی در مورد رایزنی‌های انجام شده بین مقامات ایرانی و ژاپنی توضیح داد: صحبت آن‌ها این بود كه اگر تنش‌ها در منطقه ادامه یافته و شعله ور شود همه‌ی ما از آن متضرر خواهیم شد، بنابراین طرف ژاپنی تلاش كردند با حسن نیت و روابط خوبی كه با ایران دارند در جهت كاهش تنش در منطقه برآیند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال كه موضوع ایران و آمریكا در سفر نخست وزیر ژاپن به تهران به كجا رسید؟ عنوان كرد: آن‌ها صحبت‌هایی در رابطه با نگرانی‌های خود از افزایش تنش‌ها در منطقه را مطرح كردند و جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف شنونده این نظرات بود و پاسخ‌های مقتضی نیز داده شد. فكر نمی‌كنم در نهایت به عنوان كشوری كه با ایران دوست هستند یك طرفه موضوعات را مطرح كنند، نخست وزیر ژاپن و دوستان فرا منطقه‌ای كه در این باره نگرانی دارند را به اینكه موضوع ارجاع دادیم كه همه تنش‌ها با خروج غیر قانونی آمریكا از برجام شروع شد و واشنگتن فشار مضاعفی را در خصوص جنگ اقتصادی بر ما وارد كرد، در همین راستا هم ایران اعلام كرد كه باید تروریسم اقتصادی علیه مردم را متوقف كنند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما