امروز دوشنبه  ۱ مهر ۱۳۹۸
سایت قدیمی نسخه آزمایشی
۱۳۹۸/۰۵/۲۷- ۱۵:۴۰ - مشاهده: ۳۸۶

دهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی برگزار شد

دهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با حضور جمعی از مسئولان نهادهای اجرایی کشور به میزبانی وزارت امور خارجه برگزار گردید.


دهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با حضور جمعی از مسئولان نهادهای اجرایی کشور به میزبانی وزارت امور خارجه برگزار گردید.
آقای انصاری، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه و رئیس جلسه ضمن تشریح آخرین اخبار و تحولات اقتصادی کشور با اشاره به رفع توقیف نفتکش ایرانی ابراز امیدواری کرد که با توجه فشارهای دولت آمریکا برای ادامه توقیف، این نفتکش هر چه زودتر آب های این کشور را ترک کند.
در ادامه با اشاره به سفر هیأت های اقتصادی نیکاراگوئه و چین به ایران برای انجام توافقات اقتصادی و همچین سفر وزرای بهداشت لبنان و اندونزی برای بررسی صادرات دارو به این کشورها اعلام شد که تلاش ها برای حضور در بازارهای بین المللی همچنان ادامه دارد.
از دیگر محورهای این نشست، بررسی صنعت "حلال" به عنوان یک فرصت بزرگ اقتصادی و نیروی قدرتمند بازار در آینده اقتصاد جهانی بود. در این جلسه اعلام شد با توجه به حجم و ارزش اقتصادی این بازار که سالانه حدود چهار ونیم تیلیارد دلار است ایران به عنوان خالق این ایده و یک کشور اسلامی ظرفیت های بسیاری برای حضور در این بازار دارد.
پتانسیل های ایران برای حضور دراین بازار، چالش ها، راهکارها و زیر ساخت های مورد نیاز برای افزایش سهم ایران در این بازار جهانی از دیگر موارد مطروحه در این جلسه بود . پیش نهاد تاسیس یک سازمان مستقل به عنوان هماهنگ کننده تمامی دستگاه‌های داخلی تحت یک برند واحد، برگزاری و شرکت در نمایشگا های بین المللی و اکسپوی صنعت حلال ، تدوین مقررات و عقد توافق نامه‌های تجاری در صنعت حلال نیز از دیگر مباحث این نشست بود.این جلسات به ابتکار معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه هر دو هفته یکبار برگزار می‌گرد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما