امروز چهارشنبه  ۱۳ فروردين ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۱۲/۲۱- ۱۸:۰۵ - مشاهده: ۶۰۵

متن نشست (ویدئو کنفرانس) سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی

نشست (ویدئو کنفرانس) سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی در21 اسفند 1398 بزگرار شد.

مقدمه

قبل از هرچیز لازم می دانم که بیست و دو اسفند روز شهید را گرامی‌بدارم. یاد و خاطره شهدای عزیز انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی ، شهدای مدافع حرم و همین‌طور شهدای خدمت اخیر را که در راه  مبارزه با کرونا جان خودشان را از دست می‌دهند گرامی‌باد ؛ به روح و روان این شهیدان درود بفرستیم و یاد و خاطره همه آنها را گرامی‌بداریم. همچنین جا دارد که باتوجه به شرایطی که در آن هستیم، یک نکته کرونایی عرض ‌کنم؛ تاریخ بشریت و حتی تاریخ ایرانیان نشان داده که ما هیچ‌گاه نبایستی تهدید ها را دست کم بگیریم. دستکم گرفتن تهدید به معنی شکست است ضمن اینکه ما ملت با روحیه ای هستیم و با آرامش برخورد می‌کنیم و حتی برای مصایب و گرفتاریها طنز می سازیم؛ اما این نباید باعث شود که مشکل و تهدید را دستکم بگیریم. تنها راه شکست دادن دشمن و فائق آمدن بر تهدیدات، جدی گرفتن آن است و امیدواریم که همه ایرانیان این بیماری و بهداشت فردی و بهداشت جمعی را جدی بگیرند. همه در یک کشتی نشسته ایم بالای صد و چند کشور در دنیا در این کشتی هستند کسی حق ندارد در کشتی، جایی را که نشسته است سوراخ کند.

بنابراین همه چه در ایران چه در اقصی نقاط دنیا لازم است که این موضوع را جدی بگیرند. همانند ویروس تروریسم این ویروس منحوس هم نیازمند همکاری جمعی و هم افزایی همه کشورها و ملتها است. فارغ از اختلافات و مسایلی که هست باید دست به دست هم داد تا بتوانیم از این شرایط عبور کنیم.

پرسشها و پاسخها

سوال: آژانس بین المللی انرژی اتمی ادعا کرده که ایران از اجازه دسترسی به دو مکان در این کشور  خودداری می‌کند،موضع حمهوری اسلامی ایران در این رابطه چیست؟

پاسخ: بله همان‌طوری که جناب آقای دکتر کمالوندی سخنگوی محترم سازمان انرژی اتمی هم به دقت به ادعاهایی که در گزارش های اخیر آژانس و مدیرکل آن، مطرح شده بود پاسخ دادند؛ این یک بحث فنی و حقوقی است.

اولاً ادعایی که کردند، سایت نبوده است؛ سایت تعریف خاص خودش را دارد. ما بیشترین و فنی‌ترین همکاری‌ها را با آژانس بین المللی انرژی اتمی داریم و بنا نیست که هر ادعا و هر سوال بی مبنایی توسط آژانس مطرح بشود، جمهوری اسلامی ایران به آن پاسخ بدهد. چارچوب همکاری‌هایی که از قبل با آژانس داشتیم در چارچوب پادمانها مشخص است. اما آژانس هم باید وجهه و اعتبار خود را مد نظر قرار دهد. هر ادعای پوچی که هر فرد یا رژیمی مطرح کرد، نباید مبنای سوال آژانس از کشورها باشد. ما پاسخ دقیق را به آژانس داده ایم باز هم خواهیم داد. ما مبنای این اقدام آژانس را درست نمی دانیم. مبنا حقوقی نیست ادعاها باید پایه و اساس داشته باشد و بر اساس سیاسی کاری برخی رژیم ها، آژانس نباید ادعاهایی را مطرح کند که قطعاً جمهوری اسلامی ایران آن را سازنده نمی داند و هم در آینده ما گوشزد خواهیم کرد که چنین رویکردی قطعاً سازنده نخواهد بود.

سوال : مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید داشته است که ایران از دسترسی بازرسان به دو سایت جلوگیری می‌کند. آقای گروسی این موضوع را در دیدار با رئیس جمهور فرانسه نیز تکرار کرده. آیا کشورهای اروپایی در گفت‌وگو با مقامات ایرانی در این باره موضع‌گیری داشته‌اند؟

پاسخ: این موضوع چندان ارتباطی با مقامات کشورهای اروپایی ندارد، ولی ما در تماسهایی که برقرار کردیم ابراز نگرانی کرده ایم. به خصوص در تماس تلفنی که جناب آقای دکتر ظریف با جناب آقای بورل (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) داشتند، این موضوع و گزارش اخیر آژانس و همکاریهای جمهوری اسلامی ایران با آژانس هم مطرح شده است. ما از هر فرصتی که به دست بیاوریم استفاده کرده و تبیین خواهیم کرد. گزارش آخر آژانس که تاکیدات مثبت و خوبی هم راجع به همکاریهای جمهوری اسلامی ایران داشته ، مشخص است. اما این نکته را هم که به نظر ما سازنده نبود را هم ما با جدیت و در صحبت هایی که با مقامات اروپایی و کشورهای مختلف خواهیم داشت، در میان خواهیم گذاشت.

مبانی موضع خودمان را در مورد این موضوع برای مقامات اروپایی و سایر مقامات به ویژه  کشورهایی که عضو آژانس هستند تاکید و تشریح خواهیم کرد.

سوال: اتحادیه اروپا در بیانیه خود از ایران خواسته است که به اجرای کامل برجام بازگرددموضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص این بیانیه چیست ؟

پاسخ: بیانیه اتحادیه اروپا دو بخش داشت اول اینکه ایران باید از منافع اقتصادی برجام منتفع شود و هم اینکه ایران  به تعهداتی که در برجام داشته است،برگردد. ما این بیانیه را در راستای بیانیه‌های قبلی اروپاییها می دانیم. در اصل بیانیه درمانی می دانیم. اگر اروپایی‌ها آمادگی دارند به تعهداتشان در برجام عمل کنند و انتفاع مردم ایران را از منافع اقتصادی برجام تضمین کنند، همانطور که در ذمه و تعهد آنهاست.  بنا بود اروپاییها بعد از خروج آمریکاییها از برجام منافع اقتصادی آن را برای ملت ایران تضمین و تامین کنند که متاسفانه علیرغم شعارهایی که دادند، نتوانستند. جمهوری اسلامی ایران آماده است هر زمان که اروپاییها گامهای عملی برای اجرای تعهدات برجام برداشتند، به تعهداتش در برجام برگردد. این گامها در راستای کاهش تعهدات و به جهت ایجاد توازن برداشته شده و برگشت پذیر است.

سوال: باتوجه به نشست اخیر کمیسیون بهداشت مجلس با حضور وزیر بهداشت، رئیس مجلس در حاشیه این جلسه از «استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور به واسطه وزارت خارجه» سخن گفت. مایلم در این باره توضیح دهید که بناست چگونه از این ظرفیت استفاده شود؟ مثلا نقدی کمک کنند؟ یا اقلام بهداشتی ارسال کنند؟

پاسخ: در شرایطی هستیم که همه باید به هم کمک کنیم ما شاهد درخواستهای ایرانیان خیر مقیم خارج برای کمک به هموطنانمان در داخل بودیم. سفارتخانه‌های ما در سراسر جهان اعلام آمادگی کردند که کمک‌های نوع دوستانه و مردمی را چه به صورت نقدی چه غیر نقدی از جاهای مختلف بپذیرند؛ آنچه که بیشتر مورد نیاز است آن دسته اقلام ضروری است که برای درمان در کشور نیاز داریم. اگر کمکهای نقدی خود را به جاهایی که اعلام شده است اهدا کنند ما آنها را صرف خرید اجناس مورد نیاز جامعه پزشکی کشور و مردممان خواهیم کرد. سفارتخانه‌ها آماده هستند که در سطح عالی با همه ایرانیانی که چنین آمادگی را دارند همکاری داشته باشند و امیدواریم که هر چه زودتر با یاری و همدلی همه،  چه در داخل و چه در خارج بر این موضوع غلبه کنیم.

سوال: رویکرد ایران در قبال روی کار آمدن دو رئیس جمهور و برگزاری دو مراسم تحلیف در افغانستان چیست؟

پاسخ: ما از مدتها قبل تمام تلاش خود را در سطوح مختلف برای همگرایی و همدلی مردم افغانستان و همه گروهها و شخصیتها در افغانستان انجام دادیم. به طرفین نیز متذکر شدیم تنها راه رونق، ثبات و رفاه در افغانستان تشکیل یک دولت فراگیر و وحدت همه گروهها، شخصیتها، احزاب و مسئولین است. بنابراین ما تلاشهای خود را ادامه می دهیم و امیدواریم به نتیجه برسد و ثبات سیاسی به افغانستان برگردد و از این مرحله با موفقیت عبور کند. جمهوری اسلامی ایران همه توان را به کار می‌برد تا این اتفاق در کشور دوست، همسایه و برادر ما جمهوری اسلامی افغانستان صورت گیرد.

سوال:  دولت انگلیس از تشکیل یک تیم ضربت با حضور و مشارکت تمام وزارت خانه‌های دولتی که هدف آن مقابله با اخبار جعلی و انتشار اطلاعات غلط در باره کرونا توسط منابع مختلف از جمله دولت های خصم می‌باشد، خبر داده است .با توجه به فعالیت برخی رسانه‌های فارسی زبان درانگلیس و فعال بودن آنها در تولید و انتشار اخبار جعلی در خصوص کرونا در ایران آیا سفارت ایران در لندن امکان اقدام برای مهار این رسانه‌ها در انگلیس از طریق این تیم ضربت را دارد؟آیا چنین پیش بینی در کشورمان برای برخورد با اینگونه رسانه‌ها که با هدف ایجاد نا آرامی ذهنی و روانی در مردم در این شرایط فعالیت می‌کنند وجود دارد.

پاسخ: ما تشکیل چنین تیم ضربتی در انگلیس برای مبارزه با انتشار اخبار جعلی را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم که دولت انگلیس اکنون که دست به این اقدام خوب زده است، در خصوص اخبار جعلی نیز که رسانه‌های فارسی زبان مستقر در انگلیس پخش می‌کنند هم اقدام کند و جلوی نشر اخبار کذب را بگیرد.

ملت ایران استحضار دارد که رسانه‌های خاص در انگلیس در این شرایط حساس و بحرانی که همه دنیا در گیر آن هستند شروع به اقدامات خلاف واقع، ایجاد اخبار و آمار جعلی و تضعیف روحیه مردم ایران در این برهه کردند که امیدواریم این گروه ضربتی که تشکیل دادند شامل حال این رسانه‌ها  که در خاک انگلیس هستند هم بشود. هرچند که ما در این زمینه امید زیادی نداریم؛ اما امیدواریم که آنها این موضوع را جدی بگیرند؛ چه برای مبارزه با اخبار جعلی در کشور خودشان و چه برای مقابله با اخبار جعلی که از مبدأ کشورشان برای سایر کشورها تولید می‌شود. سفارت ما هم قرار است که در لندن یک بررسی میدانی و حقوقی داشته باشد و اگر زمینه این کار فراهم شود چنین درخواستی را مطرح کند.

سوال: با توجه به تایید توافق بین طالبان و امریکا از سوی سازمان ملل متحد،موضع ایران در خصوص این توافق چیست؟

پاسخ: ما راجع به توافق بدعت گونه ای که رژیم آمریکا با گروه طالبان داشتند اعلام موضع کردیم. به طور کلی اعلام نمودیم که موافق هر گونه تلاش برای ثبات و امنیت در افغانستان هستیم اما باید یادمان باشد که این تلاشها باید در چهار چوب مذاکرات بین افغانی باشد؛ نه اینکه یک دولت خارجی از هزاران مایل آن طرف تر بیاید و با یک گروهی در یک کشور مستقل دیگر توافق صلح امضا کند، که البته این برای بزک کردن شکستهایشان و برای نجات خود از مخمصه ای است که در آن گرفتار بودند. ما این رویکرد را سازنده نمی دانیم. ما معتقدیم مذاکرات بایستی بین همه گروههای افغانی به شمول طالبان باشد که جمهوری اسلامی ایران  از این اقدامات همواره حمایت کرده است و همچنان حمایت می‌کند.

سئوال : اقدامات دستگاه دیپلماسی ایران در تعامل با کشورهای منطقه برای مقابله با  کرونا چه بوده است؟

پاسخ: متاسفانه بالای صد و چند کشور در دنیا درگیر کرونا شدند،کشورهای منطقه ما از این موضوع هم مصون نبودند، هرچند بعضی از کشورها سعی کردند با سیاسی کاری برخی مسائل را پنهان کنند و یا اینکه منبع شیوعش را به جاهای دیگر و جاهای بی ربط، ربط دهند اما ما برای اینکه مراوداتمان با کشورهای همسایه و دوست ادامه پیدا کند، تیم هایی تشکیل دادیم. ستاد ویژه ای در وزارت امور خارجه برای همکاری با کشورهای همسایه حتی با کشورهایی که دورتر از منطقه ما هستند، تشکیل شده است. همانگونه که عرض کردم کرونا، یک موضوع جهانی است و راه حل آن هم جهانی است و در تماس هایی نیز که جناب آقای دکتر ظریف با همتایان خودشان در کشورهای همسایه ما و در کشورهای اروپایی و در برخی کشورهای دیگر داشتند بر همین موضوع تاکید کردند و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای هرگونه همکاری در این زمینه اعلام کردند. ما ضمن اینکه خودمان سعی می‌کنیم همه قوانین و مقررات بهداشتی که لازم است در سطح فردی و در سطح مسافران و چه در سطح اقتصادی و تبادلات کالا بین کشورهای مختلف رعایت کنیم؛ همین انتظار را از کشورهای مختلف داریم که این مقررات و قوانین را رعایت کنند. علاوه بر این من فکر می‌کنم لازم است کشورها دوباره راجع به همکاریهای جدی فنی و بهداشتی زیر نظر سازمان بهداشت جهانی فکر اساسی کنند و داشته‌ها و یافته‌های خودشان را در مبارزه با این بیماری در اختیار همدیگر قرار دهند. جمهوری اسلامی ایران پیشرفت های خوبی از لحاظ درمانی در این زمینه کسب کرده است که به مرور اعلام خواهد شد. همچنین حاضریم این پیشرفت ها و دستاوردها را در خدمت کشورهایی که مایل باشند قرار دهیم.

سوال: اخیرا گزارشی از یکی از زندانهای آمریکا و نبود لوازم اولیه بهداشتی از جمله بدیهی ترین آنها یعنی صابون در دستشویی‌ها انتشار پیدا کرد.برخی از ایرانیان هستند که به اتهام واهی همکاری برای دور زدن تحریم های یکجانبه آمریکا در زندانهای این کشور و یا برخی کشورهای دیگر در بازداشت هستند .آیا اقداماتی در خصوص آزادی آنها از زندانها خصوصا با توجه به شرایط وخیم بهداشتی در این کشورها و  خصوصا کرونا در آمریکا در دست پیگیری هست ؟

پاسخ: نگرانی که طرح کردید نگرانی به جا و درستی است. این وضع آشفته ای که این روزها در ایالت متحده آمریکا سراغ داریم مانند وضعیت زندان‌ها، وضعیت بهداشتی نگرانی ما هم هست. این‌هایی که عرض می‌کنم واقعا شعار نیست بر اساس گزارش هایی هست که رسانه‌های رسمی آمریکاو مقامات رسمی آمریکایی منتشر می‌کنند، همه نگران از وضعیتی هستند که الان در این شرایطی هستند که در ایالت های مختلف ایالات متحده آمریکا وجود دارد که هم نگران سلامت عموم مردم خودشان هستند و هم نگران سلامت میلیون‌ها فقیر، گرسنه و کارتن خوابی که در اقصی نقاط ایالات متحده آمریکا هستند همینطور زندانیانی که در آمریکا هستند. طبیعتا وقتی بحث زندانیان هم پیش می آید ما هم به دلیل وجود زندانیان ایرانی که آنجا در حصر و گروگان هستند و نگران سلامتی آن‌ها هستیم و امیدوار هستیم که دولت آمریکا زمینه سلامتی آن‌ها را فراهم کند. در اصل ما آمادگی داریم که این زندانیان و این گروگان‌ها را که بدون هیچ دلیل محکمه پسندی گرفتار هستند به ایران برگردانیم. همانطوری که قبلا گفتیم در چارچوب هایی که ذکر شد آماده هستیم. اما در این شرایطی که هست ما امیدوار هستیم که آمریکایی‌ها توجه جدی به وضع سلامتی این عزیزان داشته باشند. ضمن اینکه ما متاسفیم که دولت آمریکا در یک اقدام سوء استفاده جویانه و فرصت طلبانه وقتی که ویروس کرونا در چین، در ایران یا در برخی کشورهایی که با آن‌ها زاویه داشتند شیوع پیدا کرد، سعی کردند که از این موضوع سوء استفاده کنند. دولت ها را به سوء مدیریت و مواردی از این قبیل متهم کنند. ولی امروزه ما شاهد هستیم که همانطور که من در یک توییتی هم گفتم وقتی انگشت اتهام را به سمت کسی نشانه می‌گیرید حواستان باشد که سه انگشت هم به سمت خودتان برمی‌گردد. بنابر این الان وضعیتی که آمریکایی‌ها را نگران کرده با این رئیس جمهور بی خیالی که دارند، با این وضعیتی که هست با این منابعی که دارند هدر می دهند برای پروژه‌های خیالی مثل دیواری که دارند می سازند یا حضور نظامی در بیش از پنجاه نقطه از جهان دارند، این منابع ملت آمریکاست که دارد هدر می رود. این‌ها را می‌توانستند و می‌توانند برای بیماران خودشان برای رفاه حال مردم شان به کار بگیرند. امیدوار هستیم که گوش شنوایی در آمریکا در این زمینه وجود داشته باشد.

سوال: با توجه به وضعیت مبادلات تجاری ایران و کشورهای همسایه در پرتو بحران کرونا و همکاری‌های بین‌المللی آن با کشورهای مختلف برای کنترل و مقابله با کرونا لطفا بفرمایید چه اقداماتی در این زمینه انجام شده است؟

پاسخ: در پاسخ به سوال قبلی من عرض کردم باز هم قدری توضیح می دهم، ببینید ما بلافاصله بعد از اعلام اولین مواردی که در ایران مطرح شد، هم نگران شیوع گسترده آن در داخل بودیم و هم اینکه از کشورهای همسایه وارد کشورمان نشود و هم نگران این بودیم اقداماتی را که باید و شاید کشورهای همسایه ما نتوانند انجام دهند. ستاد ویژه ای در وزارت امور خارجه با همکاری همه نهادها، ستادها و دستگاه‌ها به ویژه وزارت بهداشت تشکیل دادیم. چندین جلسه در این زمینه برگزار شده است، برخی نگرانی‌ها نیز همسایگان ما داشتند که ما سعی کردیم هرچه سریعتر نگرانی‌های آنها را هم برطرف بکنیم. مرزهای ما بین کشورهای مختلف در حال مراودات تجاری هستند. این نگرانی همواره وجود داشته اما سعی کردیم که در تعامل نزدیک با مقامات کشورهای دوست و همسایه این نگرانی‌ها را کاهش دهیم. با شفاف سازی اقدامات و شرایطی که در آن به سر می‌بریم و همینطور با صدور گواهی بهداشت و سلامت برای افراد، راننده‌ها و حتی کالاهایی که از مبدا ایران به خارج از کشور صادر می‌شود و در همین زمینه، همین اقدامات متقابل را از کشورهای همسایه که صادراتی به ایران دارند به آن‌ها منعکس کردیم و آن‌ها هم همین کار راکردند. به جز روزهای اول که برخی مرزها بسته شد و بیشتر به خاطر همین شرایط و اطمینان بخشی بوده است الان تقریبا می‌شود گفت تمام مرزهای ما باز است مراودات در آن جریان دارد و وزارت خارجه دارد سعی می‌کند که حداقل آسیب را مراودات و مبادلات تجاری با سایر کشور ها در این شرایط ما داشته باشیم.

سوال: ارزیابی ایران از آتش بس در ادلب چیست؟

پاسخ: آنچه که در ادلب اتفاق افتاده مایه ی نگرانی همه بوده است، بایستی اقداماتی هم صورت می‌گرفت تا نگرانی همه طرف ها در این زمینه برطرف شود. پیش از آن و بیش از آن همه کشورهای درگیر بایستی حواسشان باشد و به این نکته تاکید داریم که دولت مستقر و قانونی در سوریه حق دارد که حاکمیت ملی خودش را بر تمام سرزمین‌هایش اعمال کند، ضمن اینکه برخی طرف ها نگرانی‌هایی هم دارند که آن‌ها حتما دیده خواهد شد. ما موافق توقف خونریزی در همه جای سوریه هستیم، امیدواریم اتفاقات بهتری بیفتد. ما هنوز هم اعلام می‌کنیم که راهکار آستانه و روند آستانه بهترین و در دسترس ترین مکانیزمی است که بازگشت آرامش به سوریه و در آن مناطق را امکان پذیر خواهد کرد و امیدوار هستیم که شرایط قدری مساعدتر شود و نشسست سران آستانه که قرار است طبق برنامه ریزی در ایران برگزار شود ان شاءالله با مساعد شدن جمیع شرایط فنی، سیاسی، بهداشتی و همه چیزهایی که ممکن است بر تعویق این نشست اثر گذاشته باشد ان شاءالله به زودی شاهد برگزاری این نشست در ایران باشیم.

سوال: با توجه به تحریم های امریکا،در حال حاضر ایران در شرایط غیر همسطح با سایر کشورها در مقابله با کروناست. وزارت امور خارجه برای تعلیق تحریمها در شرایط  کنونی چه اقداماتی را انجام داده است؟

پاسخ: ما اعلام کردیم که تحریم های یک جانبه ظالمانه و غیر قانونی آمریکا که متاسفانه در راهبرد فشار حداکثری آن‌ها می‌گنجد بر رفاه عمومی و بر سلامت مردم ایران اثر گذاشته است.  من قبلا هم توضیح دادم علی رغم اینکه نباید دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی جزو تحریم ها باشد و ادعا می‌کنند که نیست اما عملاً راه هرگونه مراودات و مبادلات بانکی برای خرید این اقلام را آمریکایی‌ها بسته اند و با پررویی تمام ادعا می‌کنند که  دارو و غذا جزو تحریم ها نیست. آنچه که من قبلا هم عرض کردم همین بود که ادعا می‌کنند که دارو و غذا جزو تحریم ها نیست من هم گفتم مگر قبلا دارو و غذا جزء تحریم ها بود که برایش کانال مالی راه انداختید. به هر حال ما آمادگی داریم که همه راه‌ها را برای کاهش فشار بر ملت ایران امتحان کنیم و به دولت آمریکا هم گفتیم که اگر صداقت دارند، اگر واقعا در حرفی که میزنند و به اصطلاح دلسوزی که برای مردم ایران می‌کنند، صداقت دارند (که ما همواره در صداقت آن‌ها شک داشتیم و داریم) تحریم ها را بردارند. حداقل در این شرایطی که مردم نیاز دارند این تحریم هارا بردارند. تحریم ها می‌تواند برداشتن تحریم های دارویی و تجهیزات پزشکی و غذایی باشد. آن‌ها می‌توانند با آزاد گذاشتن بانک ها و موسسات مالی و تجاری بین المللی راه ورود این اقلام به کشور ما را باز کنند، اما هنوز هم به این ادعا و کارهایشان شک داریم. این‌ها در حالیست که اقدامات حقوقی قبلا انجام شده است، ما در این زمینه رای موقت دیوان بین المللی دادگستری را داریم که مبتنی بر آن آمریکا حق ندارد مانع تراشی کند، اما از آنجایی که ما و شما، آمریکایی‌ها را می‌شناسیم و میزان ادعا و عدم صداقت آن‌ها را هم دیده ایم، چشم انداز مثبتی متصور نیستیم، اما اگر چنین اقدامی‌بکنند و این تحریم ها را بردارند تا ملت ایران در این شرایط که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا در منطقه و در جهان هستند بتوانند به این اقلام دسترسی پیدا کند، استقبال خواهیم کرد.

سوال: اگر در مورد همکاری‌های ایران و کشورهای منطقه در مقابله با ویروس کرونا  آماری از اثرات اقتصادی آن دارید بفرمایید.

پاسخ: متاسفانه من آماردقیقی از اثرات اقتصادی این موضوع ندارم، طبیعتاً کرونا نه تنها براقتصاد کشورما که بر اقتصاد جهانی به ویژه شرکت های بزرگ دنیا و اقتصاد های بزرگ اثر گذاشته است. ما سعی کردیم در داخل ایران این اثرات را کمتر کنیم و با مراوداتی که بیشتر با کشورهای همسایه خودمان داریم تلاش نمودیم که این اثرات بر اقتصاد ما و بر اقتصاد کشورهای همسایه کمتر و کمتر شود که با چشم اندازی که برای مقابله با این ویروس است، موفق خواهیم شد.

سئوال : وزیر خارجه انگلیس گفته که ایران با اقداماتش باعث ایجاد بی ثباتی در سوریه و عراق و تنگه هرمز شده  و لندن اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد. موضع وزارت امور خارجه در این خصوص چیست؟

پاسخ: آقای راب فرمایشاتی کرده اند که مناسب و سازنده نبوده است. ایشان در جایگاهی نیست که برای جمهوری اسلامی ایران خط مشی تعیین کند. جمهوری اسلامی ایران  بر اساس موازین سیاسی، امنیتی، اخلاقی و دینی که بدان معتقد است به دنبال سلاح هسته ای نیست. اکنون نیز این حرفها و بلوفها به درد بخور نیست. برخلاف آقای راب فکر می‌کنیم آنچه باعث ناامنی، بی ثباتی و هرج و مرج در اقصی نقاط مختلف جهان می‌شود حضور، دخالت و اظهارات بیجا و مداخله جویانه کشورهای ثالث است. کشورهایی که هزارها مایل از منطقه دور هستند و در مسائل داخلی منطقه دخالت می‌کنند. هنوز ما یادمان هست که سلاحهای انگلیسی در حال کشتار مردم یمن است. این موارد اگر دخالت در اوضاع منطقه نیست، پس چیست؟ اگر صرف شعار است، اینها همیشه این شعار را داده اند و ج.ا.ایران همواره این اتهامات و همچنین این حرفهای بیهوده و عبث را رد کرده است.

سوال: برخی خبرها حکایت از از سر گیری پروازهای ایران ایر به اروپا بعد از وقفه ای کوتاه دارد ، علت لغو پروازها چه بوده است. وزارت امور خارجه چه اقداماتی انجام داده است که پروازها دوباره از سر گرفته شود؟

پاسخ: دوستان ما در سازمان هواپیمایی کشوری توضیحات مبسوط و دقیق را دادند، ظاهرا اشکالات فنی بوده است. من جزئیات آن را ندارم. ولی ممکن است بر اثر برخی فشارها و اقداماتی که امریکایی‌ها انجام داده بودند این اتفاق افتاده باشد. من فعلا جزئیاتی ندارم و بسنده می‌کنیم به توضیحاتی که دوستان ما در سازمان هواپیمایی کشوری دادند.

سوال: چندی پیش به یک «اقدام نهایی و موثرتر» در زمینه برجام اشاره داشتید، اقدامی‌که بنابر توصیف شما متفاوت از پنج گام قبلی و موثرتر از آنها خواهد بود. در صورت امکان بفرمایید آن اقدام نهایی چیست و چقدر به آن نزدیک شده‌ایم؟

پاسخ: ما هنوز به آن مرحله نرسیدیم و در آن مرحله قرار نداریم، هنوز جای امیدواری است که اقداماتی صورت بگیرد که تعهدات طرفین دوباره برگردد. اگر این تلاشها نتیجه نداد، قطعاً جمهوری اسلامی ایران  به موقع اقدام اصلی و نهایی خود را در این زمینه اعلام خواهد کرد.

سوال: سرنوشت فرایند آستانه با توجه به اقدامات اخیر روسیه و ترکیه در ادلب چگونه است و آیا ممکن است این فرایند به بن بست برسد، به نظر می رسد ایران از این فرایندها کنار گذاشته شده است. آیا به این موضوع اذعان دارید؟

پاسخ: ما فعلاً چنین برداشتی نداریم و در تماسهای نزدیکی که با طرفین داشتیم هم با مقامات روسی و هم با مقامات ترکیه ای بر اجرای روند آستانه تاکید کردیم و مکانیزم آستانه را هنوز هم که هنوز است بهترین، موفق ترین و در دسترس ترین راه حل برای موضوع حل و فصل اختلافات در ادلب و در کل سوریه می دانیم. در این شرایط هم به همگان یادآوری کردیم که موضوع تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولت قانونی سوریه به اعمال حاکمیت بر همه خاک خود باید مد نظر همه گروهها باشد. ما هنوز این تماسها را داریم و در حال رایزنی در این زمینه هستیم. حتی در حال رایزنی برای نهایی کردن تاریخ برگزاری نشست سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در تهران نیز هستیم. سطوح مختلف از سفرا تا نمایندگان ویژه هر سه کشور در امور سوریه در حال تماس و رایزنی نزدیک در این زمینه هستند. بایستی کمی‌شرایط فراهم شود. امیدواریم این فرایند هرچه زودتر فراهم شود تا به برگزاری نشست در تهران برسیم.

سئوال: آیا شیوع کرونا بر رفت و امدهای دیپلماتیک و از جمله سفرهای وزیر امور خارجه ایران تاثیرگذار بوده است؟

پاسخ: اگر شرایط اقتضا کند، این مسائل خیلی مطرح نیست. در همین شرایط نیز ما آمادگی داریم که اگر کاری پیش بیاید یا موضوع مهم و حیاتی باشد جناب آقای دکتر ظریف به نقاط مورد نظر سفر کنند. اما طبیعتاً این شرایط قدری برتحرکات اثر گذاشته است. رایزنی‌ها قطعاً ادامه دارد. اگر حضوری نبوده است از طریق تماسهای تلفنی و سفارتخانه‌ها ارتباطات برقرار است. اگر شرایط ایجاب کند و نکته ای مهم و حیاتی پیش بیاید قطعاً این سفرها انجام خواهد شد.

سئوال : وزارت امور خارجه به چه میزان از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی در راستای حل بحران‌های منطقه ای و بین المللی استفاده می‌کند؟ به عبارت دیگر در روزهای اخیر نیز رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه به اتحادیه بین المجالس و روسای مجالس کشورهای مختلف جهان، خواستار مداخله جهانی برای لغو تحریم های ضدانسانی در بحران کرونا شده است، وزارت امور خارجه همکاری مجالس و استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی را در موضوع بحران ویروس کرونا تا چه میزان تاثیرگذار می داند و بر آن تکیه دارد؟

پاسخ: وزارت امور خارجه بنا دارد ازهمه ظرفیتهای کشور در همکاری‌های بین المللی خود برای مبارزه با این ویروس منحوس استفاده کند. ظرفیت دیپلماسی پارلمانی ما بسیار بالا است و در سالهای اخیر نیز موفقیتهای ویژه و چشم گیری داشته است. اقدامی‌که جناب آقای دکتر لاریجانی کردند اقدام مثبت و خوبی بوده است. ظرفیت داخلی وزارت امور خارجه  مانند معاونت امور  مجلس و معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در این زمینه به کمک دیپلماسی پارلمانی خواهند آمد و زمینه را برای انجام چنین اقداماتی فراهم خواهند کرد. ما از هر گونه تحرک مجلس شورای اسلامی استقبال می‌کنیم و امیدواریم پاسخ خوب و مثبتی نیز از طرفهای مقابل در این زمینه دریافت کنیم.

سئوال : نظر جنابعالی در مورد ارسال کمک از سوی ایرانیها در خارج از کشور و فعال شدن کانال مالی سوئیس چیست؟

 پاسخ: آنچه عرض کردم راجع به دریافت کمکها بر اساس اعلام آمادگی ای بود که هموطنان ما در خارج از کشور کردند. ما آمادگی خود را برای دریافت این کمکها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم اعلام کرده ایم. اگر به صورت نقدی باشد که در همان کشور یا ما یا خودشان می‌توانند توسط گروهها و خیریه‌ها تبدیل به کالاها و اقلام مورد نیازی کنند که کشور هم اکنون نیاز دارد. حتی اگر مایل بودند می‌توانند به صلیب سرخ جهانی، سازمان بهداشت جهانی نیز کمکها را بفرستند. امریکایی‌ها ادعا می‌کنند راه را باز کرده اند و مانعی نیست. اگر مانعی نیست اعلام کنید، راه آن را نیز به ایرانیان و همه مردم دنیا بفرمایید که کجا و چگونه می‌توانند اقدام به ارسال کمک به ایران کنند که با مانع اوفک شما یا بقیه ساختارهای شما برخورد نکنند. کانال مالی سوییس نیز فعلاً باز است. اخیراً نیز دولت سوییس اعلام کرده است که حدود 50 شرکت دیگر نیز آمادگی خود را اعلام کرده اند که از طریق این کانال فعالیت کنند. ما استقبال می‌کنیم. موضع ما همیشه همین است که ما از هرگونه اقدامی‌که باعث کاهش فشار بر ملت ایران بشود، استقبال می‌کنیم و از همه روزنه‌ها استفاده خواهیم کرد.

سوال: کوروناویروس و شبهه‌های سلاح بیولوژیک بودن آن را تا چه حد تایید می‌کنید؟

پاسخ: الآن نمی‌شود قطعی اظهارنظر کرد، تئوریهای مختلفی در خصوص شیوع این ویروس در داخل کشور ما و در سطوح بین المللی مطرح است. الآن اطلاع دقیقی ندارم که نتایج این سمت و سوها به کدام جهت است و کدام فرضیه مورد تایید است. اگر نتیجه تحقیقات و گمانه زنیها روشن شود، راحت تر می‌توان در این زمینه اظهار نظر کرد.

سئوال : اتباع جمهوری آذربایجان که در ایران هستند گفته شده بود هواپیمایی آنها را باکو منتقل می‌کند. آیا برای اتباع دیگر کشورها اتفاقی می افتد ؟

پاسخ: قطعاً، ما همانطور که از بقیه کشورها انتظار داریم که مجوزهای لازم برای پرواز و سایر مجوزها را بدهند تا اتباع ما در آن کشورها به میهن خود برگردند، به همان اندازه نیز آمادگی داریم که اگر اتباع کشورهای همسایه و غیرهمسایه در ایران هستند و مایل بودند به کشور خودشان برگردند، به صورت فوری و آنی مجوزهای لازم را بدهیم که هواپیماهایشان بیایند و اتباع خود را منتقل کنند. از آخرین وضعیت اطلاع ندارم، اما جمهوری اسلامی ایران صد در صد آماده همراهی با همه کشورها در این زمینه است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما